"הסנדק הישראלי" איתן חייא נידון ל-20 שנות מאסר בפועל

שופט המחוזי צבי גורפינקל, לו הוצמדה אבטחה לקראת מתן גזר הדין לחייא, כתב: "תפקיד בית המשפט להפוך את עבירת הסחיטה לכזו שאינה כדאית ועל כן מתחייבת ענישה מכאיבה וקשה"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן חייא, הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב
איתן חייא, הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: מוטי קמחי
שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (חמישי) על העבריין איתן חייא, המכונה "הסנדק הישראלי", 20 שנות מאסר בפועל בגין קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים ועבירות הלבנת הון, וכן השית עליו קנס של מיליון וחצי שקלים. גזר הדין, האחרון של השופט צבי גורפינקל, נמסר תחת אבטחה כבדה, ולאחר שכדי להימנע מסיכונים הוחלט לאבטח את ביתו בקרית אונו.

חייא הורשע בדצמבר האחרון בשורת עבירות ב-11 כתבי אישום שונים אך זוכה מסחיטה באיומים של שניים מעדי המדינה בתיק, כאשר השופט מתח ביקורת על התנהלות גורמי אכיפת החוק בעניינם.

בית המשפט קבע כי חייא ביצע בעזרת נאשמים נוספים בתיק עבירות של סחיטה והלבנת הון כלפי חייבים שהלווה להם כספים בריבית, בין היתר תוך שימוש ברימוני רסס שהושלכו לעבר בתי הלווים ובני משפחותיהם במסגרת גביית החוב. בנוסף, הוא הורשע כי לא דיווח על הכנסות של 15 מיליון שקלים במזומן כששב מארה"ב לישראל בשנת 2004, ומסר מידע כוזב בקשר לשימוש בכספים.

בגזר הדין תיאר השופט גורפינקל סצנה מהספר "הסנדק" שבה בונוסרה, אביה של נאנסת ששני תוקפיה זוכו, פונה לדון קורליאונה ומבקש ממנו לשבור את ידיהם ואת רגליהם. בקשתו נענית ומאז חייב בונוסרה חוב לכל חייו לדון קורליאונה. "סצנה זו מתארת בדיוק את המצב של הפגיעה בשלטון החוק. אוי לחברה אם לא ניתן יהיה לסמוך כי הצדק יבוצע על ידי הרשויות ויהיה צורך לפנות לעשיית דין עצמי", כתב גורפינקל והוסיף: "חששם של הנסחטים להתלונן הוא פועל יוצא מהידיעה שגם אם החקירה תבשיל והסוחטים יועמדו לדין, בסופו של דבר לא ייגזר עונש שתהיה בו הרתעה לסוחטים או הגנה לנסחטים.

השופט צבי גורפינקל, ב-2013צילום: תומר אפלבאום

השופט הוסיף כי "עבירת הסחיטה גורמת לפגיעה בתחושת הביטחון של אזרח החש חוסר אונים מול כוחות חזקים ממנו, ואם לא יהיה לו אמון ברשויות החוק שיתנו לו הגנה - הרי שחוסר האונים יתגבר וימצא כי הפגיעה בסדר החברתי ובשלטון החוק, שמראה כאילו מעניקים לסוחטים מעמד שמעל החוק, היא אנושה". לדברי גורפינקל, תפקידו של בית המשפט וחובתו הם לשלוח מסר תקיף וחד-משמעי כי דינם של הסוחטים למיניהם למאסר ארוך וממושך - "עונש חמור ישמש מסר לנסחטים כי אל להם לחשוש מתלונה כיוון שהסוחט יורחק מהחברה לתקופה ממושכת. תפקיד בית המשפט להפוך את עבירת הסחיטה לכזו שאינה כדאית ועל כן מתחייבת ענישה מכאיבה וקשה".

מפרקליטות מחוז תל אביב נמסר בתגובה לגזר הדין כי "בית המשפט קיבל את עמדתנו וגזר עונש משמעותי על איתן חייא. הנאשם, אשר מצוי בעולם הפשע מזה שנים רבות, ניצל את המוניטין העברייני שלו כדי להטיל מורא על קורבנות עבירה נורמטיבים באמצעות עבירות סחיטה ואלימות שבוצעו על יד אחרים, מטעמו ובשליחותו. קורבנות אלו עברו מסכת של לחצים ואיומים, תוך שהם חווים פגיעה נפשית קשה, והכל בשל בצע כסף של הנאשם".

בפרקליטות הוסיפו כי בית המשפט ראה את המעשים של חייא בחומרה ושלח מסר מרתיע שלפיו "העונש הראוי לנאשם בגין ביצועם, גם אם ביצע אותם באמצעות אחרים, הוא שנים רבות מאחורי סורג ובריח והרחקתו מהחברה, תוך מתן הגנה לציבור". בנוסף, כך לפי הפרקליטות, גזר בית המשפט עונשים משמעותיים על עושי דברו של חייא שהוציאו לפועל את המעשים הפליליים עמו ועבורו".

סנגורו של חייא, עורך הדין מוטי כץ, אמר כי "לדעתנו, בית המשפט לא הסיק את המסקנות הראויות ואנחנו לא מתייחסים לגזר הדין כיוון שלשיטתנו הכרעת הדין שגויה. צריך לזכור שלא נפלה בתיק הזה שערה משערות ראשו של איש. לא שולם שום כסף כתוצאה מהסחיטה ובנסיבות האלה פסק הדין חורג על פניו. השופט הנכבד אינו מסתיר את זה שצריך לקבוע רף ענישה חדש. הקביעות האלה מלמדות שהוא קובע רף בהתייחס למוניטין של הנאשם כאשר המוניטין הזה שיחק תפקיד מכריע לאורך המשפט והכרעת הדין. לשיטתי נוצרה דמוניזציה של הנאשם, אשר בעשר השנים האחרונות מאז הגעתו לארץ לא הוגש נגדו כתב אישום משמעותי והוא לא ריצה מאסרים".

כתב האישום בפרשה, שכונתה במשטרה "שותף סמוי", גולל כיצד חייא פעל יחד עם נאשמים נוספים כדי לסחוט אנשי עסקים בהם בעלי אולם שמחות, מסעדנים וקבלנים. לפי האישומים, חייא נתן לחלק מקורבנותיו הלוואות, אך המשיך לגבות מהם כספים גם לאחר שאלו כוסו. במקרים אחרים היה נכנס כשותף בעסק באמצעות מקורביו, ואז דרש באיומים להגדיל את רווחיו. בנוסף הוא הורשע בהלבנת הון של מיליוני שקלים ובאי דיווח על הכנסותיו.

חייא הוא יעד של המשטרה כבר שנים רבות. בעבר היה ידוע כמי שפועל יחד עם ארגון הפשיעה של עמיר מולנר, אולם בשנים האחרונות החל לפי החשד לעבוד באופן עצמאי. כשהיה קטין הורשע חייא ברצח ולאחר שריצה את עונשו עזב את הארץ. בשנות ה-80 היה חלק מכנופיות הישראלים בניו יורק, ושם ריצה עונש מאסר בגין עבירות סמים. בשנת 2004 חזר לישראל והתגורר בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"