לראשונה: קנס לחברת בנייה בגלל סרטון גזעני

על חברת "באמונה" הוטל קנס של 323 אלף שקלים בגין פרסומת לפרויקט דיור לדתיים-לאומיים בו הוצגו מזרחים באופן נלעג. עם זאת נקבע כי החברה לא הפלתה מזרחים בפרויקט עצמו

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

רשות מקרקעי ישראל החליטה בחודש שעבר להטיל קנס של 323 אלף שקלים על חברת הבנייה "באמונה", בעקבות סרטון שפרסמה בו הוצגו מזרחים באופן גזעני. זו הפעם הראשונה בה חברת בנייה בישראל נקנסת בגין האיסור על אפליה בשיווק יחידות דיור.

מאז שנת 2010, כל מכרזי הבנייה של רשות מקרקעי ישראל קובעים כי אסור לשווק באופן מפלה את יחידות הדיור. משמעות הדבר היא כי יזם אשר עושה כן חשוף לביטול הזכייה במכרז או לקנס בשיעור של עד 15% משווי הזכייה. זוהי הפעם הראשונה בה מוטלת סנקציה על חברת בנייה בגין אפליה, וכמו כן זוהי הפעם הראשונה שמוטל קנס בגלל פרסומת מפלה בתחום הנדל"ן.

בסרטון, שהופץ בנובמבר בשנה שעברה, הוצגו שכניהם של משפחה דתית שהדליקה נרות חנוכה כבורים וגסי רוח, ונאמר כי שם משפחתו של אחד מהם הוא אברג'יל. לאחר מכן נאמר "גם אתם חולמים על בית משלכם? רוצים שכנים כלבבכם? לסרוגים יש בית חדש". הפרסומת, שהופצה ברשת ועוררה זעם רב, הוסרה בהמשך.

האגודה לזכויות האזרח עתרה בדצמבר האחרון לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בדרישה לחייב את רשות מקרקעי ישראל להטיל סנקציות על "באמונה". החברה משווקת לדתיים-לאומיים בלבד את הדירות בשכונת "כרמי גת" בעיר קריית גת. העתירה הוגשה הן בשל השיווק לדתיים בלבד והן בשל הסרטון הפרסומי שהציג את הפרויקט כמיועד לכאורה לאשכנזים בלבד, והגחיך את הציבור המזרחי. כתבה מתוך "מבט" בה נראית הפרסומת (החל מ-1:24)

רשות מקרקעי ישראל ביצעה שימוע ל"באמונה". לפי החלטת ועדת המכרזים, החברה לא התכוונה ולא ביצעה אפליה בפועל של מזרחים בפרויקט, אך קבעה כי הסרטון עצמו בעל סממנים מפלים, וקיים חשש כי הוא השפיע על אופי הציבור שיתעניין ברכישת דירה בפרויקט.

עו"ד גיל גן-מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח, אמר כי "הסרטון זעזע את המדינה וטוב שירד במהירות מהאינטרנט, אך ישראלים רבים נפגעו ממנו קשות ובעיקר מזרחים, שבאמצעות דימוי סטריאוטיפי ומגוחך שלהם הועבר מסר לרוכשים פוטנציאלים שלא יהיו להם 'כאלו' שכנים בפרויקט". הוא הוסיף כי "ועדת המכרזים הסתפקה בפיצוי נמוך משמעותית מהפיצוי המירבי האפשרי, אך עדיין החלטת ועדת המכרזים מעבירה מסר ברור שאומר שאסור להכשיר סרטוני פרסומת מפלים וששיווק כזה הוא שיווק מפלה ופסול".

בימים אלו מתקיימים דיונים במשרדי היועץ המשפטי לממשלה בשאלה אם שיווק יחידות דיור לדתיים-לאומיים בלבד עולה לכדי אפליה פסולה, כפי שטענה האגודה לזכויות האזרח בעתירה. ההחלטה בעניין נמצאת כבר מעל שנה על שולחן היועץ המשפטי לממשלה ללא הכרעה. רשות מקרקעי ישראל טענה בהחלטתה כי לאור זאת, אין להמשיך ולדון בעתירה ובדרישה להטיל סנקציות נוספות על "באמונה" בגין השיווק המפלה לדתיים בלבד. "האגודה לזכויות האזרח תמשיך להיאבק נגד יזמים הנוקטים באפליה פסולה ולחייב את רשות מקרקעי ישראל לפעול נגד שיווק מפלה של דירות, ותעמוד על זכותם של כלל אזרחי ישראל, חילונים, דתיים, חרדים וערבים, לבחור את מקום מגוריהם בחופשיות", אמר עו"ד גן-מור.

מחברת באמונה נמסר: "באמונה תעשה את חשבון הנפש המתבקש. אנו לומדים את נימוקי ההחלטה ונגיב לאחר פסק דין השופטת בעתירה שהוגשה. נמשיך לשווק בפרויקט כרמי גת לציבור הדתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב