מני נפתלי ערער על פסק הדין בתביעתו נגד מעון רה"מ

אב הבית לשעבר, שזכה בפיצויים של 170 אלף שקלים עקב העסקה פוגענית, דורש כי בית הדין יורה על השבתו לשירות המדינה בתקן קבוע. עוד מבקש נפתלי כי דבריו של רה"מ נגדו יוכרו כלשון הרע

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, הגיש הבוקר (ראשון) ערעור לבית הדין הארצי לעבודה על פסק הדין בעניינו, שניתן בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. השופטת דיתה פרוז'ינין פסקה כי נפתלי יפוצה ב-170 אלף שקלים בין היתר עקב תנאי העסקה פוגעניים, אך בערעורו דורש נפתלי כי בנוסף יורה בית המשפט להשיבו לעבודה בשירות המדינה בתקן קבוע. לפני שלושה ימים הגישה גם המדינה ערעור על פסק הדין, ואשת ראש הממשלה שרה נתניהו ערערה אף היא, על אף שלא היתה צד בתביעה.

במשפטו טען נפתלי כי סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, הבטיח לו כי יועסק בתקן קבע במעון וכי מדובר בהבטחה שלטונית ומינהלית בת תוקף ומחייבת. בית המשפט האזורי קבע כי ההבטחה ניתנה בחוסר סמכות, אך פסקה כי יש לפצותו ב-75 אלף שקלים (חלק מהסכום שהרכיב את 170 אלף השקלים) בגין הטעייה בעניין זה. נפתלי דורש כי מלבד הפיצויים ייקבע כי אכן יש להשיבו בתקן קבע לשירות המדינה.

מני נפתלי במסיבת העיתונאים שערך אחרי זכייתו בתביעה, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

בנוסף מבקש נפתלי כי בית הדין הארצי יקבל את טענתו להפרת חוק איסור לשון הרע מצידו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עקב דברים שאמר נגדו בראיונות בתקשורת. בית הדין האזורי דחה טענה זו. בין היתר אמר נתניהו כי נפתלי הוא "עובד ממורמר שמנסה להוציא כספים מהמדינה" - עליה קבע בית המשפט כי אינה מהווה לשון הרע - וכי "מה שיש זה יד קלה מאד על ההדק, בחלק מאמצעי התקשורת, כדי לתת במה לאנשים האלה ולעודד אותם, להגיד להם אתם יכולים, כמו כל עובד שפוטר או סולק, להגיד כל מה שאתם רוצים ואנחנו ניתן לכם את הבמה". על אמירה זו קבעה השופטת פרוז'ינין כי זו אמירה כללית שחוסה תחת הגנות חופש הביטוי. נפתלי טוען בערעורו כי השופטת קבעה שמדובר בדוגמה תיאורטית מבלי שביקשה הסברים מנתניהו וכי התצהיר שהגיש נתניהו לא כלל הסברים אלה חרף בקשת בית המשפט.

עורכת דינו של נפתלי, נעמי לנדאו, מסרה כי: "מרשי נחוש לעמוד על זכויותיו עד תום, ובטוח בצדקתו במאת האחוזים. מני נפתלי חש תמיהה לנוכח החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, לדחות את תביעתו בגין הוצאת לשון הרע שהגיש נגד ראש הממשלה, וזאת על אף שראש שהממשלה התעלם מתביעה זו ולא טרח כלל להגיש את גרסתו". על כך הוסיפה עורכת הדין נאווה פינצ'וק, המייצגת את נפתלי יחד עם לנדאו, כי: "אחרי שעבד תקופה ממושכת כאב בית ומאבטח במשרד ראש הממשלה, הוא צריך לקבל מעמד של עובד מדינה, שיש לו זכות לגשת למכרז פנימי למשרה מתאימה בשירות המדינה".

לפני שלושה ימים הגישה גם המדינה ערעור על פסק הדין. הערעור מתמקד בשגיאות משפטיות שנפלו בפסק הדין, לשיטת הפרקליטות, אך לא בקביעות העובדתיות בו, שנגעו להתנהלותה של רעיית ראש הממשלה נתניהו. הטענה המרכזית בערעור היא הכרתה של השופטת פרוז'ינין בעילת התביעה של העסקה פוגענית למרות שזו עוגנה רק בחוק שאושר בקריאה טרומית, וכן שאלת ההבטחה להמשך העסקה שניתנה מצידו של סיידוף, שלטענת הפרקליטות לא היתה צריכה להסתיים בפיצויים ועלולה לפתוח פתח לתביעות פיצויים חלא מוצדקות נוספות. בגין עוגמת נפש שנגרמה לנפתלי בעקבות ההעסקה הפוגענית נקבע לו בפסק הדין פיצוי בסך 80 אלף שקלים.

גם רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, הגישה ערעור למרות שהיא אינה נתבעת בתיק. בערעור מטעמה טענה נתניהו כי "בית הדין טעה, הן בדרך ניהול ההליך בפניו כשלא נתן למערערת הזדמנות להתגונן ולא אפשר לה להביא בפניו את עמדתה וראיותיה במלואן, והן במסקנות הקשות שהסיק כנגד המערערת בניגוד לראיות שהיו בפניו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא איחוד
האמירויות, מוחמד
בן זאיד, מארח את
רה"מ בנט בארמונו
באבו דאבי בתחילת
החודש.

כל מטוס שנוחת בדובאי מנחית מכה על תפישת "שטחים תמורת שלום"

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ