מחלוקת בין ארדן ושקד על הגוף שיפקח על התביעה המשטרתית

בעוד ששרת המשפטים דורשת להשאיר את התביעה המשטרתית תחת סמכות נציבות הביקורת על הפרקליטות, השר לביטחון פנים טוען כי אין זה בסמכות משרדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן פנה לשרת המשפטים איילת שקד ודרש ממנה כי התביעה המשטרתית לא תוכפף לנציבות הביקורת על הפרקליטות. ארדן טוען כי כיוון שעל פי תזכיר החוק של שקד, גוף הביקורת כפוף לחוק הביקורת הפנימית ונמצא במשרד המשפטים הוא לא יכול לערוך ביקורת פנימית על גוף בסמכות משרד אחר. שקד מתעקשת להישאר עם הנוסח הנוכחי של תזכיר החוק שמכפיף לביקורת את כל מייצגי המדינה בערכאות. המשמעות אם התביעה המשטרתית לא תבוקר היא כי שכ-2000 תובעים שאינם פרקליטים והיום מבוקרים ומנהלים קרוב ל-90% מהתיקים הפליליים בישראל לא יבוקרו.

התביעה המשטרתית היא זו שמנהלת בבתי המשפט את כל התיקים בעבירות מסוג חטא ועוון, שהעונש עליהן הוא עד שלוש שנות מאסר. כך בין היתר היא זו שבסמכות תובעיה לנהל תיקי עבירות סמים, תיקי גניבה, תיקי החזקת נשק, תיקי איומים ושהייה בלתי חוקית. ארדן מבקש שהביקורת על התביעה המשטרתית תיעשה או במסגרת משרד מבקר המדינה, או על ידי ביקורת פנימית שתבוצע במשרדו. על פי ההגדרה, ממצאיה של ביקורת פנימית אינם מתפרסמים לציבור.

ארדן ושקד בהצבעת תקציב 2016, בנובמבר האחרוןצילום: אמיל סלמן

גורמים בנציבות הביעו התנגדות למהלך, שיפחית את מספר המבוקרים על ידה בשני שליש. גורם בפרקליטות מסר כי "יתר המבוקרים ובעיקר הפרקליטים לא ישלימו עם העובדה שמי שמגיש את רוב רובם של כתבי האישום יצא מתחולת הביקורת ואילו רק הם ישארו והדבר יוביל להתנגדות מחודשת". הרקע למחלוקת בין ארדן לשקד הוא תזכיר החוק של שרת המשפטים המעגן את מעמדה של הנציבות בחקיקה, שצפוי לעלות לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב.

על פי התזכיר, יונהג מודל דו-שנתי, במסגרתו בשנה הראשונה הנציבות תמשיך לפעול במתכונתה הנוכחית לפיה הנציבה, השופטת בדימוס הילה גרסטל, תהיה אמונה הן על ביקורת מערכתית והן על ביקורת פרטנית על התנהלותם של התובעים המשטרתיים והפרקליטים. לפי התזכיר, בשנה השנייה, הגוף יפוצל והביקורת המערכתית תהיה פנימית ותוכפף ליועץ המשפטי לממשלה, בעוד שהביקורת הפרטנית תישאר בידי גרסטל. בתום השנתיים האלו, יכריע שר או שרת המשפטים איזה מודל מבין השניים עדיף. בשני המודלים הביקורת תחול בניגוד למצב כיום גם על היועץ המשפטי לממשלה.

החלטתה של שקד מגיעה על רקע המתיחות הרבה במשרד המשפטים שעוררה פעילותה של נציבות הביקורת שעוגנה עד כה רק בהחלטת ממשלה. טרם הפצת התזכיר, בוועד הפרקליטים איימו כי אם הביקורת תישאר במתכונת הנוכחית בה הביקורת המערכתית והפרטנית תבוצע בידי גוף אחד הם עשויים לשבות ולא לשתף פעולה. בנציבות מנגד התריעו כי פיצול יחליש את גוף הביקורת ויהווה למעשה פירוק שלו. בשלב זה גם הפרקליטים וגם הנציבות מוכנים לשתף פעולה כשהפרקליטים יזכו בנוסף להגנות אותם דרשו במסגרת הליכי הביקורת הפרטנית, דוגמת חיסיון במקרים מסוימים, זכות שימוע, וחיוב של מתלונן לצרף תצהיר כתנאי להגשת תלונה לנציבות.

כתבות מומלצות

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"