ועדת השחרורים שדנה בקיצור עונשו של קצב תתכנס בשנית בשבוע הבא

הדיון שנמשך 11 שעות, נערך בדלתיים סגורות והפרוטוקול נאסר לפרסום. ההחלטה תיצסר במועד לא ידוע. אם בקשתו של קצב תיענה בחיוב, הוא ישוחרר בסוף החודש הבא, אחרי כארבע שנות מאסר

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר (שב"ס) שדנה היום (ראשון) בבקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לקיצור עונשו, הודיעה כי תתכנס בשנית ביום ראשון בשבוע הבא. ההודעה נמסרה בתום דיון שארך 11 שעות. הוועדה שמעה את טיעוני הצדדים ואת קצב עצמו, והודיעה כי תתכנס שוב שלא במעמד הצדדים ולאחר מכן, במועד מאוחר יותר, תמסור את החלטתה. הדיון בוועדה היום התנהל בדלתיים סגורות והפרוטוקול נאסר לפרסום.

קצב ריצה עד כה יותר מארבע שנות מאסר מתוך שבע שנגזרו עליו בגין עבירות אונס, מעשה מגונה, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט. הדיון התקיים בבית הכלא מעשיהו, שבו מרצה קצב את עונשו. אם בקשתו תיענה בחיוב, ייצא קצב לחופשי בסוף החודש הבא, אז יסיים לרצות שני שלישים ממאסרו.

קצב במכונית בדרך לחופשה מהכלא, בשנה שעברהצילום: ניר קידר

המדינה התנגדה לשחרורו המוקדם של קצב כיוון שלא הודה במעשיו ולא הביע חרטה, ועל כן גם לא עבר הליך שיקומי של ממש. בנוסף בפרקליטות טוענים שבמקרה זה שחרור מוקדם יעביר מסר בעייתי למתלוננות בעבירות מין ועשוי לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט, נימוק שיכול לשמש עילה לדחיית הבקשה לפי חוק שחרור על תנאי.

בפרקליטות רואים דמיון רב בין המקרה של קצב לזה של עאטף זאהר, אלוף־משנה שלעבר בצה"ל, שהורשע במספר רב של עבירות אונס ועבירות מין נוספות במי שהיתה פקידה בלשכתו. עונשו של זאהר קוצר לאחר שריצה ארבע שנות מאסר מתוך שש שנגזרו עליו, אף שלא הודה ולא הביע חרטה. עתירה נגד השחרור המוקדם, שהוגשה לבג"ץ ב-2012, התקבלה. בפסק הדין כתב השופט חנן מלצר: "עבריין מין סדרתי אשר איננו מפנים את פליליות מעשיו ואת חומרתם, איננו מבין את האסון שהמיט על קורבנו, איננו מביע חרטה, איננו סבור שהוא נזקק לשיקום דרכיו, איננו מסוג האסירים שככלל יש לשחררם שחרור מוקדם, אלא אם עומדים לזכותו טעמים נוגדים וכבדי משקל".

מנגד קצב טוען באמצעות באי כוחו, עורכי הדין ציון אמיר ושני אילוז, כי הוא עומד בכל הקריטריונים לשחרור מוקדם. בין הנימוקים שלטענתו מצדיקים ניכוי השליש: התנהגותו הטובה בכלא, חוות דעת שהעריכה כי לא נשקפת ממנו סכנה, עברו הפלילי הנקי בטרם הרשעתו וגילו. בנוסף קצב טוען שמצבו הרפואי מצדיק היענות לבקשתו.

לקראת הדיון העבירו מקורביו של קצב לוועדת השחרורים מסמכים שלפיהם בשלוש השנים האחרונות קיים הנשיא לשעבר שיחות עם עובדת סוציאלית. במפגשים אלה הודה קצב כי קיים מגע עם המתלוננות, אך טען כי זה הוגבל לנשיקות ולחיבוקים שלא היו בעלי אופי מיני. בשירות בתי הסוהר לא רואים בשיחות אלו הליך טיפולי הנדרש מעברייני מין, חרף טענותיהם של המקורבים.

לפי החוק, במקרים של עבירות מין ועבירות אלימות חמורות מחויבת ועדת השחרורים לפנות לנפגעי העבירה ולאפשר להם להביע את עמדתם באשר לשחרור המוקדם. המתלוננת המרכזית נגד קצב, שכונתה א' ממשרד התיירות, כתבה לוועדה מכתב ובו הביעה התנגדות לשחרור. "הצדק, הרשעתו וכניסתו לכלא של מי שפגע והרס את חייהן של נשים רבות, הועיל לי, הכניס שקט לחיי", נכתב במכתב שפורסם בערוץ 10. "בשבתו בכלא הצליחו קצב ושלוחיו לנהל קמפיין הכפשה נגדי. המחשבה מה עשוי לקרות עם שחרורו גורמת לי להרגיש כמו לפני צונאמי. האם שוב חברותיי ואני צפויות לספוג מדי יום מטר של רעל וארס שיופצו נגדנו ברשתות? האם שוב איאלץ לצפות בו פוגע בי בראיונות ובמסיבות עיתונאים? האם הוא לא פגע בי די? אנא, אל תמוססו את ההישג החשוב שהושג עם הרשעתו של מר קצב. אנא חוסו על קורבנותיו".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"