ריבלין בביקורת מרומזת על שקד: מלאכת השיפוט איננה "תכנית כבקשתך"

בטקס מינוי שופטים אמר הנשיא כי יש "להיזהר בכבוד המוסדות הדמוקרטיים" וכי לא ניתן "ללהק שופטים". נשיאת העליון נאור: רק במשטרים לא דמוקרטיים אין איזונים ובלמים ליכולות הממשלה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום (רביעי) במרומז להצהרותיה של שרת המשפטים איילת שקד לפיהן בכוונתה לפעול למינוי שופטים שמרנים לביהמ"ש העליון, ואמר כי לא ניתן "ללהק שופטים". הנשיא דיבר במהלך טקס השבעת שופטים שנערך בירושלים, ובו השתתפה גם נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור, שאמרה כי "רק במשטרים שאינם דמוקרטיים אין איזונים ובלמים ליכולת הפעולה של הממשלה".

"איננו יכולים 'ללהק שופטים' מתוך מחשבה שמלאכת השיפוט היא 'תכנית כבקשתך'", אמר הנשיא בטקס, "מלאכת השיפוט היא אומנות ומיומנות, הנעשית מתוך דיון של שקלא וטריא בפרשנות הדין, מתוך עיון בעמדות כל הצדדים ושקילת כלל השיקולים מתוך התבוננות ארוכת טווח".

הנשיא התייחס גם לביטול מתווה הגז, ואמר כי ביקורת דומה נשמעה על בית המשפט גם בעניין זה. "בסופו של יום התקבלה החלטה בדרך זו על ידי בית המשפט העליון, והלא בית המשפט לעולם יכריע בין עמדות סותרות. האם יעלה על הדעת לכבד את הכרעת בית המשפט רק כאשר היא מתאימה לעמדתי? עלינו להיזהר בכבוד המוסדות הדמוקרטיים שלנו, כולם, ולבצר את עצמאותם שאלמלא הם, איש את רעהו חיים בלעהו".

נשיאת העליון נאור הגיבה בטקס אף היא לביקורות האחרונות על בג"ץ, ובמרכזן דבריה של השרה שקד על פסק הדין בעניין מתווה הגז. "לאחרונה חזר לחיינו והפך להיות אופנתי המושג משילות", אמרה נאור. "משילות משמעותה יכולתה של הממשלה למשול במסגרת סמכויותיה ועל פי הכללים החוקיים להפעלת סמכויותיה. משילות אינה היתר להפרת חוק, ואין משמעותה הכשר לאי חוקיות רק משום שמתכונת הפעולה המושכת את לבו של בעל התפקיד השלטוני נראית יעילה יותר", הוסיפה.

ריבלין, שקד ונאור, היום בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

  נאור אמרה עוד כי תפקידו של בית המשפט הוא לסייע בהפרדה בין הרשויות. זאת, לדבריה, בכך שהוא מבהיר מה מותר לממשלה לעשות והיכן נדרשת חקיקה בכנסת, כפי שנקבע בבג"ץ הגז בעניין פסקת היציבות. "כאשר בית המשפט עושה זאת אין הוא מגביל את המשילות, אלא רק פועל כ'שוטר תנועה דמוקרטי'... דומני שאין איש טוען כי בשם המשילות יכולה ממשלה במשטר דמוקרטי לעשות ככל העולה על רוחה. רק במשטרים שאינם דמוקרטיים אין איזונים ובלמים ליכולת הפעולה של הממשלה", אמרה.

  נשיאת העליון ציטטה את הדברים שכתב נשיא העליון לשעבר השופט אהרן ברק בספרו "שופט בחברה דמוקרטית", שלדבריה "נראה כאילו נכתבו אתמול". "לעתים המתח בין הרשויות מביא להידרדרות ביחסים שביניהן, הדיאלוג בין הרשויות נפסק, תחתיו בא מונולוג, הכוח מחליף את שיקול הדעת, הכלים נשברים. הטעמים לכך רבים ומגוונים, חלקם אישיים: נושא משרה זה או אחר נפגע אישית מהחלטה זו או אחרת של בתי המשפט. חלקם נקודתיים: פסק דין זה או אחר פוגע בהגשמת סדר היום הפוליטי, והתגובה על כך היא בהתפרצות שוברת כלים. חלקם הם מוסדיים: חוסר הבנה באשר לתפקיד השיפוטי ולדיאלוג הראוי שבין הרשות השופטת לבין הרשויות האחרות". נאור המשיכה בציטוט הנשיא לשעבר ואמרה: "והשופט, מה יעשה הוא כאשר הכלים נשברים? לא הרבה, עליו להישאר נאמן למשטר ולחברה".

  שרת המשפטים נאמה אף היא בטקס והתייחסה לשביתת הפרקליטים שהסתיימה הלילה. "לאחר ימי דיונים ארוכים הצלחנו להביא לסיום שביתת הפרקליטים כדי שאתם תוכלו לעבוד. שביתת הפרקליטים הדירה שינה מעיניי. כמי שאחראית על כל המערכת, לא יכולתי לשאת את בזבוז ימי השיפוט ושעות השיפוט היקרות ואת העוול שנגרם לציבור כתוצאה מכך. אני שמחה שבית הדין לענייני עבודה בירושלים היה סובלני למתדיניים השונים, והצליח יחד עם הגורמים השונים להביא לסיום השביתה הזו. אין מערכת חסינה מביקורת, לא בית המשפט לא הפרקליטות, כל עוד נעשית לגופו של עניין ולא לגופו של אדם".

  לפני כשבוע נשאה שקד נאום שעורר סערה בכנס לשכת עורכי הדין באילת. "משמעותה של הפסיקה, שביטלה דה-פקטו את המתווה הממשלתי, עלולה להתגלות ככזו הנאמדת במאות מיליארדי שקלים ומשמעותה העקיפה ביחס לכלכלת ישראל – מי ישורנה", אמרה השרה בהתייחסה לביטול מתווה הגז. "אני מקווה שלא נהפוך בעיני העולם לארץ אוכלת משקיעיה; למדינה שמבחינה מדינית, ולמרות כל הקשיים שכולנו מכירים, שומרת על קשרים בינלאומיים איתנים, אבל באותה שעה בדיוק – דווקא כלכלתה מבודדת, וזאת בשל החשש לחוסר יציבות משפטית", הוסיפה.

  בכנס באילת טענה שקד כי בג"ץ חרג מסמכותו כשדן במתווה ואמרה: "שוב הפך עצמו בית המשפט העליון לזירה בה מתבררות שאלות פוליטיות ומאקרו כלכליות מזוקקות; שאלות שאמורות היו להיות מוכרעות לא באולם הגדול של בית המשפט העליון אלא בהרבה מאוד אולמות קטנים; אולמותיהם של בתי ספר וגני ילדים, אחת לארבע שנים, בשעה שהאזרחים נכנסים אליהם כדי לשלשל פתקים לקלפיות ובוחרים בנציגיהם לכנסת". השרה ציינה כי ביטול פסקת היציבות יגרור דרישה לפתיחה של כלל הסכם הגז, ואמרה: "גוף שיפוטי שלא נושא בשום אחריות למילוי הארנק בשטרות כסף הוא זה שמרשה לעצמו לרוקן אותו. שוב נתקלים בתופעה של הפעלת סמכות ללא אחריות".

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ