ישי שליסל הורשע ברצח במצעד הגאווה בירושלים; השופטים מתחו ביקורת על המשטרה

השופטים קבעו כי המשטרה היתה מודעת לסכנה הנשקפת משליסל, ששוחרר ממאסר חודש לפני שרצח את שירה בנקי ופצע עוד שישה בני אדם: "הקלות בה הצליח לבצע את זממו אינה נתפסת"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישי שליסל בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום
ישי שליסל בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (שלישי) את ישי שליסל ברצח, בשישה ניסיונות רצח ובפציעה בנסיבות מחמירות. בהכרעת הדין נכתב כי אשמתו של שליסל הוכחה מעבר לספק סביר.

השופטים נאוה בן אור, רפאל יעקובי וארנון דראל מתחו ביקורת חריפה על המשטרה וציינו כי לקחים שהיו צריכים להיות מופקים מהמצעד ב-2005 לא הוטמעו וכי הקלות שבה הצליח שליסל לבצע את זממו אינה נתפסת. עוד מתחו השופטים ביקורת על החוק שאינו מאפשר מעקב ופיקוח על עבריינים מסוכנים שסיימו את ריצוי מאסרם.

שירה בנקי שנרצחה במצעד הגאווהצילום: באדיבות המשפחה

ב-30 ביולי שנה שעברה דקר ישי שליסל שבעה בני אדם במצעד הגאווה בירושלים. אחת הנפגעות, שירה בנקי, בת 16, מתה מפצעיה כעבור כמה ימים. שליסל, שדקר שלושה בני אדם במצעד הגאווה בעיר עשור קודם לכן, ב-2005, השתחרר ממאסר חודש לפני האירוע.

"הוא התקרב לקורבנותיו בשקט, דקר אותם בגבם, כך שלא יכולים היו להתנגד", תיארו השופטים את מעשיו של שליסל. "לא היה כל היסוס בתנועותיו, הן היו חסרות עכבות, ממוקדות מטרה... יכולנו להתרשם באופן ישיר מן הנחישות, מן העוצמה בה הונפה הסכין בתנועת שחיטה, מלמעלה למטה, לעבר גבם של אלה שנקרו על דרכו. המסקנה כי הנאשם התכוון לתוצאותיהם הטבעיות של מעשיו מתבקשת מאליה", כתבו השופטים וקבעו: "הוכח מעבר לכל ספק סביר כי הנאשם גרם למותה של שירה ז"ל בכוונה תחילה וניסה לרצוח עוד שישה אנשים נוספים. העובדה שהפגיעות באחרים לא היו קטלניות, לעתים אף שטחיות, אינה מוציאה את מעשיו מגדר ניסיון לרצח".

ביחס לנרצחת כתבו: "שירה היתה נערה תמימה שוחרת טוב, היו לה חלומות ותקוות. הנאשם במעשה חשוך, אכזרי, חסר תוחלת וחסר רחמים כיבה את אור חיה... למרבה הצער והחלחלה, קנאות חשוכה ונבערת קונה שביתה בקרב מוציאים לפועל. חייה של שירה כבו , אבל כל הרוחות שנשבו כל הלילה לא יכבו את האור שדולק בקצה".

"מהראיות העולה כי המשטרה היתה מודעת לסכנה הנשקפת מהנאשם", נכתב בהכרעת הדין ביחס להיערכות המשטרה לאירוע. "הקלות הבלתי נסבלת בה הצליח לבצע את זממו עד שנעצר אינה נתפסת. הוא הגיע למחסום וכל מה שנעשה היה מתן הוראה סתמית להסתלק מהמקום. הוא נראה על ידי שוטר מג"ב שחשד בו וליווה את פעולותיו במבט. התמונה העגומה מצטיירת כי לקחים שהיו צריכים להיות מופקים משנת 2005 לא הוטמעו".

הערה נוספת שכתבו השופטים נוגעת ל"אבסורד" לדבריהם הקיים בחוק לפיו דווקא אסירים מסוכנים שאינם זוכים לקיצור מאסרם אינם עוברים כל הליך שיקום ואין עליהם שום פיקוח, שכן מאסרם לא מקוצר והליכים אלו נעשים לאחר השחרור המקוצר. "הנאשם ריצה את מלוא עונשו מבלי שזכה לקבל חופשה ולו פעם אחת, בשל הערכת הגורמים המוסמכים את מסוכנתו הרבה. בנסיבות אלה, כשהשתחרר מן המאסר, לא היה בבחינת מי ששוחרר על תנאי (...) ולא ניתן היה להתנות את שחרורו בכל תנאי, לרבות, למשל, פיקוח מטעם שירות המבחן או השתתפותו בתוכנית שיקומית (...) כך יוצא, כי דווקא עבריין אלים ומסוכן, שבשל מסוכנותו ריצה את מלוא עונשו ולא שוחרר על תנאי אין אפשרות להטיל עליו מגבלה כלשהי עם שחרורו. הנאשם יצא אפוא לחופשי מבלי שהוכנה עבורו תוכנית שיקום ומבלי שניתן היה עוד לפקח על תנועותיו".

שליסל נשלח להסתכלות פסיכיאטרית ונמצא כשיר לעמוד לדין. במהלך כל המשפט נגדו סירב שליסל להיות מיוצג על ידי עורך דין וחזר ואמר כי אינו מקבל את סמכותו של בית המשפט לשפוט אותו. בסוף אוגוסט הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח, שישה ניסיונות רצח ופציעה בנסיבות מחמירות. בכתב האישום נכתב כי לקראת המצעד התבטא שליסל "במספר הזדמנויות נגד קיומו של המצעד והיותו מנוגד לחוקי התורה על פי הבנתו. כן קרא הנאשם בדבריו לעשות מעשה כנגד משתתפי המצעד".

בהמשך נכתב בכתב האישום כי לאחר שהחליט לדקור למוות משתפים במצעד, הוא נסע לירושלים וניסה להיכנס עם סכין מטבח מוסתרת אל המתחם בו צעדו המשתתפים מכיוון רחוב לינקולן, אולם שוטרות שהיו שם ביקשו ממנו להתרחק. בעקבות כך הוא פנה אל רחוב וושינגטון הסמוך ושם, אחרי שעקף שוטרת ושוטר, התקרב למשתתפי המצעד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?