בג"ץ דחה עתירה נגד מינוי דרעי לשר הפנים

השופטים, ברוב של שניים מול אחד, קבעו כי המינוי הוא "מקרה גבול אשר חרף הקשיים אינו מקים עילה משפטית להתערבות בו"; ההחלטה צפויה להכשיר את סבב המינויים בממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הפנים אריה דרעי מחייך בדרכו לישיבת הממשלה, בשבוע שעבר
דרעי בדרכו לישיבת הממשלה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בג"ץ דחה היום (ראשון) ברוב של שני שופטים מול אחד, את עתירת התנועה לאיכות השלטון להעביר את השר אריה דרעי מתפקידו כשר הפנים. התנועה טענה כי מינויו של דרעי לתפקיד נגוע בחוסר סבירות קיצוני נוכח עברו הפלילי מהתקופה בה כיהן במספר תפקידים בכירים במשרד הפנים בסוף שנות ה-80. השופט ניל הנדל, בדעת מיעוט, קבע כי מינויו של דרעי לתפקיד לוקה ב"חוסר סבירות המצדיקה את ביטול המינוי".

החלטת בג"ץ צפויה להכשיר בתוך ימים אחדים סבב מינויים סביב שולחן הממשלה במסגרתו יצורף ח"כ צחי הנגבי כשר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר לאחרונה כי הוא ממתין להכרעת בג"ץ כדי לדעת אם יצטרך לכפות סבב נרחב ולכלול גם את דרעי בחילופי התפקידים.

השאלה שעלתה במקרה זה היא האם מינוי של דרעי לתפקיד שר הפנים מעורר קשיים מיוחדים – בשל העובדה כי בעת כהונתו של דרעי במשרד זה הוא ביצע את המעשים בגינם הורשע - אשר יש בהם כדי לשנות את החלטת בג"ץ באוגוסט 2015, אשר דחה את העתירה בעניין מינוי דרעי לתפקיד שר הכלכלה.

השופט ג'ובראן, שעמד בראש ההרכב בבג"ץ ולדעתו הצטרף השופט יורם דנציגר, קבע כי לצד החלטתו שלא להתערב במינוי כי אין בהחלטה זו להעניק חותמת ערכית, לפיה מינויו של דרעי הוא מינוי ראוי או להעניק הכשר למינוי זה. לדבריו, "סבורני כי בנסיבות המקרה ובשים לב למתחם שיקול הדעת הרחב המסור לראש הממשלה בהחלטות בדבר מינוי שרים, מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים נותר בגדר 'מקרה גבול' אשר חרף הקשיים אותם הוא מעורר הוא אינו מקים עילה משפטית להתערבות בו".

ג'ובראן הוסיף כי "הערכת השיקולים נעשית באופן מהותי, תוך בחינת הפגיעה ביכולת המועמד למלא את תפקידו נורמטיבית, מעשית וערכית, בין היתר על רקע הפגיעה באמון הציבור כתוצאה מהמינוי. בהתחשב במכלול הנסיבות שלפנינו, סבורני כי הקשיים המיוחדים הנלווים למינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים הם כאלו אשר אין בהם כדי לשלול את כשירותו הנורמטיבית למלא את התפקיד".

השופט ניל הנדל, בדעת מיעוט, חלק על עמיתיו. "בנסיבות הקונקרטיות ובאיזון הנקודתי, החלטה זו אינה יכולה לעמוד בהיותה נגועה בחוסר סבירות בעוצמה המצדיקה את ביטול המינוי", הבהיר הנדל בהחלטה ארוכה ומנומקת היטב. לדברי הנדל, הוא מודע לעובדה שדרעי עומד בתנאי הכשירות לתפקיד הקבועים לחוק ועבר פרק זמן ארוך, מעבר לקבוע בחוק, מאז הורשע בעבירות השוחד והפרת האמונים וריצה את עונשו. לדבריו, "עוצמתו של היעדר הסבירות בהחלטת מינויו של דרעי לשר הפנים רבה דיה באופן המצדיק ומצריך התערבות. כך, לנוכח הזיקה הברורה בין המעשים לבין התפקיד, לצד הפגיעה החמורה הכרוכה במינוי, ובפרט בערכי העל של טוהר המידות, מנהל ציבורי תקין ואמון הציבור. עוצמת הפגיעה אף אינה מוקהית למשל בדרך של העברת סמכויות שנראה כי איננה אפשרית בנסיבות. עם זאת, הנדל הסביר כי, "אין בדבריי ובעמדתי כוונה או מטרה 'להעניש' את דרעי. זהו אינו ההליך, זוהי אינה המסגרת ואלה אינם השיקולים שעל הפרק".

בעתירה התייחס ג'ובראן גם לחקירה הנוכחית נגד דרעי, המתנהלת בימים אלה. לדבריו, “מצאנו כי אין חקירה זו רלבנטית לנושא העתירה שלפנינו. עניינה של העתירה הוא בסבירות מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים על רקע עברו הפלילי. התרשמותנו היא כי אין בחקירה האמורה כדי לשנות מהתוצאה שאליה הגענו".

השופט ג'ובראן ציין כי המינוי של דרעי לשר הפנים "טומן בחובו משמעות סמלית שכן הוא עלול להיתפס בקרב חלקים מהציבור כחזרה של נבחר ציבור שסרח אל אותו תפקיד אשר במסגרתו מעל בתפקידו כנאמן הציבור". בנוסף, הוא הדגיש כי המינוי יכול להתפרש כגושפנקא מצד הממשלה והכנסת לכך שלא נפל פגם במעשי דרעי בעת שכיהן בתפקידים בכירים במשרד הפנים - אך אין בכך כדי להקים זיקה ישירה וברורה בין העבירות שעבר דרעי לבין התפקיד כשר הפנים "באופן היוצר דופי מוסרי שהזמן אינו יכול להקהות".

לכן, הוא סיכם, "לא מצאתי כי תפקיד שר הפנים, על פי אופיו ומהותו, מחייב אמות מידה קשיחות יותר ביחס לעברו הפלילי של מועמד, מאשר אלה הנדרשות בשעת מינוי לתפקיד שר במשרד אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב