אלשיך מקדם נצ"מ שהטריד מינית שוטרות לתפקיד נציג המשטרה בארה"ב

אילן מור, שהודה בהטרדה מינית של שוטרות ששירתו תחת פיקודו - יקודם לתפקיד היוקרתי, לו ממונה בדרך כלל קצין בדרגת תת-ניצב. עוד סוכם כי ניצב-משנה אפרים ארליך (קרמשניט), מחושפי פרשת האחים פרניאן, יחזור לשירות המשטרה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נצ"מ אילן מור ב-2012. הודה בשתי עבירות של הטרדה מינית
נצ"מ אילן מור ב-2012. הודה בשתי עבירות של הטרדה מיניתצילום: איציק בן מלכי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הודיע כי יקדם ניצב-משנה שהודה כי הטריד מינית שתי פקודות שלו. נצ"מ אילן מור, שהורשע ב-2013 במסגרת עסקת טיעון בעבירת התנהגות שאינה הולמת שוטר, יקודם לתפקיד נציג משטרת ישראל בארה"ב. לתפקיד זה ממונים בדרך כלל רק שוטרים בדרגת תת-ניצב, אולם מור מונה לתפקיד על אף שדרגתו נצ"מ בלבד.

מור, כיום ראש מחלקת התנועה במשטרת ישראל, הועמד לדין משמעתי בספטמבר 2013 והורשע בשני סעיפי אישום של הטרדה מינית של שתי פקודות זוטרות ששירתו תחתיו. הוא נחקר תחילה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ולאחר שהגיע עמם להסדר טיעון והודה במיוחס לו - התיק הועבר לטיפול בית הדין המשמעתי של משטרת ישראל, שם נקבע שלא להדיחו והסתפקו בנזיפה חמורה וקנס בסך 4,000 שקלים.

זמן קצר לאחר ההרשעה נשלח מור ללימודים במכללה לביטחון לאומי, אחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים במדינה, שם למד עם בכירי המוסד, השב"כ וצה"ל. כשחזר משנת הלימודים מונה לתפקיד החדש במחלקת התנועה.

מכתב האישום שהוגש נגד מור, עולה כי ההטרדה הראשונה ארעה בשנת 2011 , אז שירת הקצין במחוז תל אביב בתפקיד בכיר. במסגרת תפקידו היה אחראי פיקודית על מספר רב של שוטרים, בהם גם שוטרת בת 28 שהחלה את דרכה במשטרה. במארס, בשעת לילה מאוחרת, יזם שיחת טלפון לשוטרת הצעירה ששהתה באילת בחופשה עם שאר שוטרי היחידה. מור אמר לה שהיא מוצאת חן בעיניו ושהיה רוצה להגיע אליה לאילת כדי לקיים עמה קשר אינטימי. לדברי השוטרת, השיחה נשאה "היבטים מביכים". לאחר שהשוטרת ענתה לו כי אינה מעוניינת בקשר עמו, המשיך מור לפנות לשוטרת ולהציע לה לקיים קשר אינטימי בהזדמנויות נוספות.

שנה לאחר מכן, ב-2012, ניסה מור לנשק בכוח שוטרת זוטרה בניגוד לרצונה. לפי סעיף האישום, למור היתה היכרות קודמת עם משפחת השוטרת, שעל בסיסה עזר לצעירה להתקבל למשטרת ישראל. השוטרת החלה לשרת במחוז בו שירת מור בתפקיד בכיר. לאחר כניסתה לתפקיד, הזמינה השוטרת את מור לעבור בביתה במהלך היום כדי להודות לו. במהלך השיחה ניסה מור לנשקה על פיה, ולאחר שביקשה ממנו להפסיק – ניסה לנשקה פעם שנייה.

בהחלטת בית הדין המשמעתי הכירו בדפוס של מור, במסגרתו משתמש הקצין בדרגתו הבכירה כדי לנסות לכפות עצמו על פקודותיו: "התנהגות כאמור, הנושאת אופי של הטרדה וגרימת מבוכה של מפקד כלפי פקודה, במיוחד בשים לב לפער הגילים, הדרגות והמעמד שבין השניים, אינה ראויה ומקומה לא יכירנה במסגרת המשטרתית".

"הדבר האחרון שמשטרת ישראל זקוקה לו לאחר תקופה ארוכה בה נחשף גל חסר תקדים של הטרדות בתוך שורותיה, זהו המינוי הפסול הזה, לתפקיד ייצוגי כה בכיר", אמרה יו"ר נעמת, גליה וולוך. "זוהי עוד החלטה שגויה בעיקרה של המפכ"ל אלשייך המצטרפת להודעתו הקודמת בטקס יום האשה הבינלאומי שלא יחקרו תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות. דווקא כמי שמונה מבחוץ תלינו תקוות גדולות במפכ"ל אלשייך שיערוך בדק בית רציני ויתמודד באומץ עם תופעת ההטרדות המיניות במערכת אכיפת החוק. אני קוראת למפכ"ל לשקול מחדש את המינוי ולאתר קצין ראוי שלא דבק בו רבב לתפקיד".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), מסרה בתגובה: "אני לא מבינה אם המפכ"ל רוני אלשיך החליט להכריז מלחמה על נפגעות עבירות מין או שנגע האלימות המינית פשט כה עמוק בקרב המשטרה כך שלא ניתן למצוא יותר קצינים מוכשרים שאינם עברייני מין לאיוש תפקידים כה בכירים". תומא סלימאן הוסיפה כי המינוי "הוא לא פחות מאשר ביזוי הנפגעות".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה: "היחס הסלחני של המפכ"ל אלשיך לתופעת ההטרדות המיניות במשטרה עלול להחזיר את הגלגל לאחור לימים לא רחוקים בהם הניצול היה לגיטימי וההטרדה מקובלת. במקום להיאבק בתופעה, אלשיך מתעלם ממנה. ראינו זאת במינוי היום, בהצהרה המוזרה על כך שלא תתבצע חקירת תלונות אנונימיות וביחס הסלחני לניצב רוני רוטמן, שלושה אירועים שמשדרים מסר ברור לפיו הטרדות וניצול מיני במשטרה לא ממש מעניינים את המפכ"ל".

חזרתו של קרמשניט

במסגרת סבב המינויים במשטרה, סוכם כי נצ"מ אפרים ארליך, המכונה קרמשניט, יחזור לשירות המשטרה לאחר תקופה בה שירת בכיבוי האש. ארליך יוחזר לאגף התנועה.

ארליך נחשב למי שעשה חיים קשים לבתי הבושת בתל אביב ולדירות ההימורים, מצא את עצמו במלחמת קיום בתוך הארגון כתוצאה מחשיפת השחיתות. שמו של ארליך עלה לכותרות במהלך חשיפת פרשת האחים פריניאן שבעקבותיה הוקמה ב-2005 ועדת זיילר, ובסוף עבודתה התפטר מפכ"ל המשטרה דאז משה קראדי. ארליך, שנחשב לקצין בולט במשטרה, נלחם על קידומו מאז אותה פרשייה. באותה תקופה ניסו גורמים במשטרה לפגוע בקריירה של קרמשניט.

ארליך פנה למבקר במדינה וביקש כי יתערב ויספק לו הגנה מפני הפגיעה שחווה לאחר שחשף שחיתות ציבורית במשטרה. ב-2013 הסכימו במשטרת ישראל להעלות את ארליך לדרגת נצ"מ ובמקביל להעבירו למערך כיבוי האש.

ועדת זיילר, בראשות השופט בדימוס ורדי זיילר, חקרה במשך שנה וחצי קשרים בין שני עבריינים מוכרים, האחים עודד ושרון פריניאן, לבין צמרת המשטרה. בין היתר נחקר כיצד התמסמס תיק הרצח של העבריין פנחס בוחבוט על ידי השוטר צחי בן אור, ונדונה העברת מאות אלפי שקלים מקציני המשטרה יורם לוי ורובי גלבוע לעבריין עודד פריניאן בתמורה להחזרת סוללות ואפודי אב"כ שנגנבו ב-1998 מבסיס פיקוד העורף ביבנה.

מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע כי הוא "מחזק את ידיו של השר לביטחון הפנים מר גלעד ארדן על החלטתו להחזיר את ניצב משנה אפרים ארליך (קרמשניט) לתפקיד במשטרת ישראל". בהודעה שהוציא, ציין המבקר כי פעל רבות כדי שארליך יקודם לדרגת נצ"מ, לאחר שבמשטרה הקפיאו את קידומו, בעקבות טענותיו לשחיתויות בארגון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ