קצב שינה את דעתו: יערער על ההחלטה שלא לקצר את עונשו

המועד האחרון להגשת הערעור חלף לפני ארבעה ימים, אך פרקליטי הנשיא לשעבר ביקשו וקיבלו מבית המשפט ארכה, והצליחו לשכנע אותו לערער

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנשיא לשעבר משה קצב יוצא לחופשת חג הפסח מכלא מעשיהו, לצד אשתו גילה, לפני כחודש
הנשיא לשעבר משה קצב יוצא לחופשת חג הפסח מכלא מעשיהו, לפני כחודשצילום: ניר קידר
שרון פולבר

הנשיא לשעבר, משה קצב, יגיש היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בלוד ערעור על החלטת וועדת השחרורים, שקבעה כי לא יקוצר שליש מעונשו. תחילה ביקש קצב שלא לערער על ההחלטה, והמועד האחרון להגשת הערעור חלף לפני ארבעה ימים, אלא שברגע האחרון הגישו עורכי דינו, ציון אמיר ויהושוע רזניק, בקשה להארכת מועד ההגשה שהתקבלה, וארכה ניתנה להם עד היום.

בבקשה כתבו עורכי הדין כי: "כשהעתירה הייתה כבר מוכנה להגשה הודיע המבקש (קצב – ש"פ) לבאי כוחו כי כשל כוחו ונשברה רוחו ואין הוא מסוגל לחוות שוב את ההמולה התקשורתית שתלווה את הגשת העתירה ושמיעתה בפני כבוד בית משפט נכבד זה... עורכי דינו אינם משלימים עם החלטתו של המבקש... בתקווה כי יעלה בידם לשכנע אותו לשנות את עמדתו, נחוצים מספר ימים". במהלך ימים אלו קצב התרצה, והערעור יוגש בשעות הקרובות.

בתחילת חודש אפריל דחתה ועדת השחרורים את בקשתו של קצב לשחרור מוקדם. בנימוקי הוועדה נכתב, בין היתר, כי הוחלט לדחות את בקשתו לניכוי שליש לאחר שבמהלך הדיונים "נמצא שהאסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/ או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

חברי הוועדה ציינו כי "זכותו של אסיר לדבוק בחפותו ולהמשיך להאמין שהינו חף מפשע. אולם, מצב זה מונע מהאסיר שבפנינו, כל אפשרות להתחלה של הפנמה ומכאן התחלה של טיפול". באשר להליך השיקומי ציינה הוועדה כי קצב לא עבר הליך טיפולי משמעותי בתוך כתלי בית הסוהר כפי שנדרש.

במהלך הדיונים בפני הוועדה ניסו באי כוחו של קצב לפעול בשיתוף עם הרשות לשיקום האסיר לכינון תכנית שיקום ייחודית, שתחל עם שחרורו של קצב, במספר מפגשים שבועיים. עם פרסום הדברים חזרה בה הרשות מכוונתה לבחון את התכנית שהוצעה, אך בנימוקי הוועדה נכתב בכל זאת כי "אם יחל הטיפול לאחר השחרור לא תוכל הוועדה להתרשם משינוי יחסו של האסיר". עוד נכתב בנימוקים כי "אילו האסיר כנה באמירותיו שהוא מבקש טיפול בבעיותיו, היה עליו להתחיל את הטיפול תוך כדי מאסרו, ולא לתת את יהבו שהוועדה תחליט לשחררו ולקבל את הטיפול לאחר מכן".

עוד נכתב כי "בפנינו אסיר המכחיש את העבירות שביצע, שממשיך וטוען לחפותו למרות פסקי הדין בעניינו, וממשיך להיות עסוק בהוכחת חפותו כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדבריו בפנינו, כאילו ולא היה כלל הליך משפטי, והוא ממשיך אותו גם היום. מדובר במי שלא עבר כל טיפול סביב העבירות שביצע, למעט אותן מסגרות חינוכיות, בתי המשפט קבעו מפורשות שמדובר בעבירות חמורות וציינו את חומרת הפגיעה בקורבנות והפגיעה בנפשן, נפגעות העבירה הביעו עמדתן לשלילה בפני הועדה, גורמי הטיפול הביעו את עמדתן בחוות הדעת השונות, לדעת חברי הועדה לא יהיה בכוחה של התוכנית הפרטית למנוע המשך התנהלות לקויה, עיסוק אובססיבי בחפותו, ואולי גם המשך פגיעה בנפגעות העבירה, ולא יהא בה למנוע את אותו סיכון שנקבע בחוות הדעת כלפי נשים".

באשר לעמדת נפגעות העבירה, חברי הוועדה התייחסו לשני מכתבים שהתקבלו מא' ממשרד התיירות ומאודליה כרמון, והתנגדו לשחרור. בקביעה לגבי מסוכנותו האפשרית של קצב, ציינו חברי הוועדה כי הם מתבססים על "אמירות בתי המשפט בפסקי הדין על חומרת העבירה והסדרתיות שבה, הכחשתו של האסיר את העבירות בהן הורשע, העדר אמפתיה של האסיר לקורבנותיו, עמדת נפגעות העבירה על הנזק הנפשי שנגרם להן והצפוי אם ישוחרר, חוות הדעת של עו"ס הכלא לגבי הטיפולים שעבר האסיר, העובדה שהמסגרות שבהן השתתף האסיר במהלך מאסרו הינן חינוכיות בעיקרן ולא טיפוליות, העובדה שהמסגרות שבהן השתתף לא נותנות מענה לעבירות בהן הורשע, והעובדה שהאסיר איננו מוכן להתנצל בפני הקורבנות, אלא רק בפני מי שחושב עצמו נפגע ממנו".

חברי הוועדה ציינו גם כי לפי סעיף בחוק שחרור על תנאי, יש לשקול את הפגיעה באמון הציבור במקרים בעלי חומרה יתרה, וכי עניינו של קצב נכנס תחת הגדרה זו כאשר שחרורו יהווה פגיעה באמון הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב