עתירה נגד עיריית כפר סבא: הסרת השלט נגד הפרדה בחדר יולדות היא פגיעה בציבור

שלט פרסום שנרכש ל-20 ימים בסמוך לבית החולים "מאיר" ומחה על ההפרדה בחדר היולדות הורד בתוך יממה. עתירה הארגונים זזים רופאים לזכויות אדם טוענת כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

תביעה מנהלתית נגד עריית כפר סבא, חברת השילוט העירונית ובית החולים "מאיר" הוגשה הבוקר (חמישי) בגין הורדת שלט חוצות שנתלה בסמוך לבית החולים ועליו הכיתוב: "ד"ר איתן וירטהיים (מנהל המרכז הרפואי מאיר – ל.י), עצור את ההפרדה במחלקות היולדות".

העתירה הוגשה על ידי ארגון "זזים" וארגון "רופאים לזכויות אדם". בעתירה דורשים הארגונים לבטל את ההוראה שנתנה העירייה לחברת השילוט להוריד את השלט בשל "פגיעה בציבור". אנשי הארגונים שילמו לחברת השילוט העירונית אלפי שקלים על תלייתו למשך 20 ימים, אך הוא, כאמור, הורד לאחר פחות מ-24 שעות. בשבועיים האחרונים נתלו שלטים נוספים בסמוך לבתי החולים "שערי צדק" ו"הדסה" בירושלים, שם לא נתקלו בהתנגדות הרשות המקומית.

השלטים שנתלו בירושליםצילום: זוהר שילוט

"העותרות גייסו משאבים ותרומות לצורך פרסום שילוט החוצות", לשון העתירה. "מדובר בתרומות בשיעורים קטנים מאזרחים רבים, אשר ביקשו לבטא את מחאתם על תופעת ההפרדה. הורדת השלט היא פגיעה ישירה באותם אזרחים. מדובר בהחלטה שניתנה שלא כדין, בחוסר סמכות, באופן בלתי סביר".

לטענת עיריית כפר סבא, השילוט הוסר לבקשתם של אזרחים רבים שפנו לעירייה בטענה שהוא פוגע ברגשותיהם. למרות בקשת "הארץ" ובקשות של חבר המועצה עילאי הרסגור, בעירייה סרבו להציג את התלונות. "אין מסמכים המתעדים את הפניות מכיוון שהתקבלו טלפונית בחברה הכלכלית ובדוברות ולא במוקד העירוני", הסבירה לאחר מספר ימים מנכ"לית העירייה, אושרת גני גונן להרסגור.

"טוב היה אם במקום להכחיש את הבעיה, שתועדה פעמים רבות, מנהלי בתי החולים השונים היו פועלים להפסיק לאלתר את ההפרדה שמתקיימת בבתי החולים", אמרה ל"הארץ" רוקה גניאה, מנכ״לית "זזים קהילה פועלת". "במקום זה, אנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט ולהגן על חופש הביטוי של הפעילים והפעילות שמימנו את השלט מכספם. עיריית כפר-סבא חושבת כנראה שהיא מגינה על בית החולים. בפועל, גם אם בלי כוונה, היא מגינה על פרקטיקת ההפרדה ופוגעת בציבור היהודי והערבי כאחד. אנחנו נמשיך להלחם בהחלטה של עיריית כפר סבא בבית המשפט, ובמקביל נמשיך להאבק בהפרדה בין יולדות".

העתירה עוסקת גם בפגיעה בחופש הביטוי. "העותרים מנהלים את קמפיין המחאה שלהם כנגד ההפרדה בבתי החולים בצורה דמוקרטית וחוקית, ומבקשים להעלותו למודעות הציבור, בין היתר באמצעות שלטי חוצות", נכתב בה. "נושא נוגע לדרישה אנושית למנוע גזענות והפרדה בשטחי בתי החולים. חופש הביטוי נועד להגן גם על דעות חריגות, מקוממות ומכעיסות, שמושמעות על רקע אירועים אקטואליים".

ברופאים לזכויות אדם הוסיפו כי "עיריית כפר סבא העלימה את השלט אבל לא העלימה את הגזענות. דווקא בשל מעמדם של בתי חולים בחברה אסור שהם יהפכו למרחב הנכנע לרוחות גזעניות המנשבות בה, אלא יאבקו בהן. זוהי חובתנו לפעול ולמחות בכל האמצעים כנגד התנהלות שכזו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ