המשטרה ממליצה להעמיד לדין את שרה נתניהו בשלוש פרשיות בגין קבלת דבר במרמה

פרשת מעונות ראש הממשלה: תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום נגד אשת רה"מ בגין הזמנת שפים לאירועים פרטיים והעסקת מטפלת לאביה - על חשבון כספי ציבור • משפחת נתניהו: הגברת נתניהו לא ביצעה עבירה כלשהי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: סיידהוף, נתניהו ופחימה
מימין: סיידוף, נתניהו ופחימהצילום: אוליבייה פיטוסי, אמיל סלמן ומגדלור אור עקיבא

פרשת מעונות ראש הממשלה: המשטרה אספה תשתית ראייתית וממליצה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בשלושה מקרים שונים. בנוסף מצאה המשטרה תשתית ראייתית להגשת כתבי אישום בפרשיית החשמלאי והעברת רהיטי הגן ממעונו הרשמי של ראש הממשלה למעון הפרטי בקיסריה – אולם לא ציינו שמות כלשהם או הבהירו את עמדתם לגבי מעורבותה של נתניהו במקרה זה.

הודעת המשטרה, כפי שפורסמה בצהריים, העלימה את העובדה שמדובר בשלוש פרשיות שונות כמו גם את שמות הנחקרים ואת ההמלצות לגבי אותם חשודים. במקרה אחד ישנה המלצה להעמיד לדין את שרה נתניהו בשל הזמנת אוכל ושפים לאירועים משפחתיים ופרטיים על חשבון מעון ראש הממשלה. במקרה נוסף ישנה המלצה להגיש כתב אישום בפרשת המטפלת הסיעודית של אביה של שרה נתניהו. מהחקירה עולה כי רעיית ראש הממשלה החזיקה מטפלת סיעודית צמודה לאביה, והשיתה את ההוצאות על תקציב מעון ראש הממשלה. לא ברור, לפי שעה, מהי הפרשייה השלישית.

לפי הודעת המשטרה, "היחידה הארצית של משטרת ישראל סיימה חקירה בעניין מעונות ראש הממשלה. הפרשה החלה בפברואר 2015 באישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה והתמקדה במספר נושאים, אשר בעניינם עלה חשד לביצוע עבירות פליליות, בהן חשד לקבלת דבר במרמה ולמרמה והפרת אמונים, כולל טיפול בתלונות הדדיות", נכתב. "בסיומה של החקירה, הועברו כל הראיות לכאורה, הממצאים והתובנות שנאספו בחקירות המשטרה לפרקליטות מחוז ירושלים, אשר ליוותה את החקירה, לצורך עיון והחלטה".

הודעת המשטרה חריגה ביחס להודעות אחרות מסוג זה שנשלחות לעיתונות. בדרך כלל מצוין האם ממצאי החקירה ביססו את החשד לעבירות, או לחלופין כתוב אם ישנה המלצה לכתבי אישום. בנוסף, לא הוזכרו בהודעה שמותיהם של נתניהו, סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף והחשמלאי אבי פחימה.

בנימין ושרה נתניהו במעון ראש הממשלה, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

סניגורו של עזרא סיידוף, עו"ד גדי טל, מסר כי "אנו סומכים על פרקליטות מחוז ירושלים שתשקול את כל השיקולים הראויים, משפטיים וציבוריים, ותגיע למסקנה הראויה לפיה אין כל מקום להעמדתו לדין של מרשי, וכי לא נפל במעשיו כל רבב. בהזדמנות זו אציין כי נכון להיום האדם היחיד שניזוק בפועל מעצם קיום החקירה הוא מרשי, המושעה על לא עוול בכפו מזה חודשים, וזהו כשלעצמו מצב שהדעת מתקשה לסבול". פרקליטו של פחימה מסר בתגובה כי מרשו פעל ביושר.

בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו נכתב בשעות הצהריים כי "ממשפחת נתניהו נמסר בתגובה: בהודעת המשטרה לא הייתה שום המלצה להעמיד לדין את הגברת נתניהו. בניגוד לפרסומים הגברת נתניהו לא ביצעה עבירה כלשהי. הטענות השונות שעולות באמצעי התקשורת יתבררו כעורבא פרח כפי שקרה עם כל הטענות שהוטחו במשפחת נתניהו לאורך השנים".

מאוחר יותר, אמר יועץ התקשורת של משפחת נתניהו, ניר חפץ, בראיון לערוץ 2 כי "מדובר בנושאים שאפילו לא מגרדים את ההגדרה של זוטי דברים. על מה מדובר? על אוכל? על טיפול של כמה ימים באביה ששכב על ערש דווי והגברת נתניהו שילמה עבור הטיפול הזה מכספו של אביה? אנחנו בטוחים שהרשויות יידעו להתעלם מהניפוח בתקשורת. כאשר יבדקו את העובדות יתברר שמדובר באבסורד שאין בו כלום ואפילו פחות מזה".

דו"ח מבקר המדינה שנגע להוצאות מעונות ראש הממשלה (הפרטיים והרשמי) המשולמות מכספי משלם המסים פורסם בחודש פברואר אשתקד. לפי הדו"ח, נתניהו הזמינה את פחימה לבצע עבודות חשמל במעון הפרטי בקיסריה בסופי שבוע, אז התעריף יקר יותר, בניגוד להנחיות. מהביקורת עלה כי במשך שלושה חודשים הוא נקרא כמעט בכל סוף שבוע לבצע עבודות חשמל במעון בקיסריה, לרבות יום הכיפורים.

בחודש יולי הפכה הבדיקה שהחלה בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה בפרשת המעונות לחקירה פלילית שהתנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה. חודשיים לאחר שהחלה החקירה הורה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על זימונו של סיידוף. סיידוף נחקר במשך עשר שעות במשרדי להב 433 בלוד, בין היתר על העסקת החשמלאי פחימה בבית משפחת נתניהו. לפי החשדות שנחשפו בדו"ח המבקר, העסיק סיידוף את פחימה בבית המשפחה בקיסריה ובמעון הרשמי בירושלים למרות היותו פעיל ליכוד ולאחר שסיידוף התבקש שלא לעשות כן.

בתצהיר שהגיש בעבר למשטרה וליועץ המשפטי לממשלה הכחיש סיידוף את החשדות נגדו וטען שפעל כדי לחסוך בהוצאות תחזוקת הבית. וינשטיין, שבחן את התצהירים של סיידוף ואת הבדיקות שעשתה המשטרה, הורה לפתוח בחקירה פלילית בפרשה ולזמן את המעורבים בה לחקירה.

בסוף חודש דצמבר האחרון נחקרה נתניהו ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בעניין פרשת המעונות. בחקירה נשאלה נתניהו הן על גרסתה בנוגע לעבודות שביצע פחימה במעון הפרטי של בני הזוג בקיסריה והן לגבי ריהוט הגן וציוד נוסף שנרכש עבור המעון הרשמי בירושלים, אך הועבר לכאורה לבית המשפחה הפרטי בקיסריה.

התנהלות בעייתית נוספת שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה מפברואר העלתה שעובדים במשרד ראש הממשלה שילמו מכיסם הפרטי עבור הוצאות אישיות של ראש הממשלה ולא קיבלו על כך החזר. הדו"ח הצביע על עלייה של יותר מפי שניים בשנותיו הראשונות של נתניהו בתפקיד בהוצאות על מזון ואירוח במעון הרשמי ברחוב בלפור, הכוללות בין היתר הוצאות על ארוחות מוכנות ממסעדות או בתי מלון, מצרכים ממרכולים, משקאות וארוחות ומוצרים מזדמנים.

עוד עלה מהדו"ח כי מעון ראש הממשלה מתנהל מבלי שנקבעו תקרות לחלק מההוצאות. אין כל הגבלה על רכישות מזון, לרבות הזמנות של אוכל מוכן במקרה שלא מועסקת מבשלת במעון הרשמי. לא נקבעה תקרה למספר הארוחות שניתן להזמין ביום או בחודש. נקבעו רק תקרה למחיר הארוחה לאדם (250 שקל לאדם) ותקרה למספר האנשים - עד 20 איש.

בתוך כך, בית הדין הארצי לעבודה קבע היום כי לשרה נתניהו אין זכות לערער על פסק הדין בתביעתו של אב הבית לשעבר מני נפתלי. רשם בית הדין כאמל אבו קאעוד קבע בהחלטתו כי לנתניהו אין כל זכות לערער, שכן לא הייתה נתבעת בתיק, ועל כן דחה את ערעורה על הסף וחייב אותה בהוצאות בסך 3,000 שקלים לפני שישה ימים נדחה ערעורה של נתניהו על ההחלטה שלא לפסול את השופטת דיתה פרוז'ינין שפסקה לטובת אב הבית לשעבר מני נפתלי ואמורה למסור כעת את פסק דינה בתביעתו של איש התחזוקה לשעבר במעון רה"מ גיא אליהו. נתניהו חויבה גם בהליך זה בתשלום הוצאות בסכום של 4,000 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ