מערכת בתי המשפט תגיש תלונה ללשכת עורכי הדין נגד פרקליטה של שרה נתניהו

הנהלת בתי המשפט הביעה סלידה מדבריו של עו"ד יוסי כהן נגד השופטת פרוז'ינין, וכינתה אותם "ניסיון להלך אימים על ביהמ"ש בתיקים בעניין מעון ראש הממשלה". כהן התנצל על דבריו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרה נתניהו ובא כוחה עו"ד יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה, באוקטובר
שרה נתניהו ובא כוחה עו"ד יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה, באוקטוברצילום: אמיל סלמן
שרון פולבר

מערכת בתי המשפט הודיעה היום (רביעי) כי בכוונתה להגיש תלונה ללשכת עורכי הדין בעניין התבטאותו של עו"ד יוסי כהן נגד שופטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים דיתה פרוז'ינין. כהן הוא בא כוחה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, ופרוז'ינין היא שפסקה בתביעות של העובדים לשעבר במעון רה"מ מני נפתלי וגיא אליהו. לשכת עורכי הדין פרסמה הבוקר הודעה בה כתבה כי "הניסיון להתגולל על שופטת העושה מלאכתה נאמנה אינו ראוי ואינו מכבד את ציבור עורכי הדין". בעקבות שתי ההודעות התנצל הבוקר עו"ד כהן על דבריו.

השופטת פרוז'ינין פסקה אתמול לטובתו של איש התחזוקה לשעבר אליהו. לאחר הפסיקה אמר עו"ד כהן בראיון לחדשות 2 כי "היחס הפוגעני האמיתי הוא של השופטת פרוז׳ינין, שכצפוי התעלמה שוב, באופן בוטה ומוטה, מעדותה של הגברת נתניהו. המשפט נוהל באופן חד צדדי ולא התאפשר לגברת נתניהו להביא עדים שיפריכו את טענותיו השקריות והמרושעות של גיא אליהו". כהן הוסיף כי בכוונת ההגנה לערער על "פסק דין שגוי ומוטה זה".

בהודעה מטעם הנהלת בתי המשפט נכתב כי "בתי המשפט ובכללם בתי הדין פוסקים בהתאם לדין, ואין עליהם מורא פרט למורא הדין". לפי ההודעה, "מערכת בתי המשפט והעומדים בראשה מביעים את סלידתם מן הדברים הקשים וחסרי האחריות אשר נאמרו על ידי עו"ד יוסי כהן, בא כוחה של משפחת נתניהו. דבריו של עורך הדין כהן, שתפקידו לשמש כקצין בית המשפט, מהווים ניסיון להלך אימים על בתי המשפט בתיקים בעניין מעון ראש הממשלה שאינם חלוטים".

גם לשכת עורכי הדין, שבראשה עומד עו"ד אפי נווה, הביעה הבוקר את מחאתה על התבטאויותיו של כהן. בהודעה שפרסמה הלשכה נמסר כי "התבטאויות מסוג זה מצד עורך דין בישראל כלפי בית המשפט הינן בלתי מקובלות ויש להוקיען ולהסתייג מהן. הניסיון להטיל דופי בביהמ"ש ולהתגולל על שופטת העושה מלאכתה נאמנה אינו ראוי ואינו מכבד את ציבור עורכי הדין". בהודעה החריגה צוין עוד כי "לשכת עורכי הדין הינה חלק מרכזי משלטון החוק, ומתוך כך היא רואה חובה לעצמה להגן על מערכת המשפט ולהסתייג מכל התבטאות החורגת מכללי הביקורת המקובלים. הסתה והשמצה כלפי שופטת, אשר מטבע הדברים מנועה מלהגיב, אינן מצב שניתן להשלים עמו ולקבלו, ולכן באה תגובה זו".

בעקבות שתי ההודעות התנצל עו"ד כהן על דבריו. "אני מעריך ומכבד את כל הערכאות השיפוטיות והשופטים, ונוהג בהם בכבוד", נכתב במכתב מטעמו שהופץ לכלי התקשורת. "הביקורת שלי על בית הדין האזורי התמקדה בהליך משפטי מסוים שפגע בזכויותיה של הגברת נתניהו להביא עדים. אין ולא היתה לי כל כוונה לפגוע אישית בשופטת. אני מצטער אם הדברים הובנו אחרת".

פרוז'ינין קבעה כי המדינה תפצה ב-85 אלף שקלים את אליהו על העסקה פוגענית מצד רעיית ראש הממשלה. זאת, לאחר שבפברואר האחרון קיבל בית הדין את תביעתו של עובד אחר במעון, מני נפתלי, שטען אף הוא להעסקה פוגענית.

בפסק הדין כתבה פרוז'ינין: "יש לקבל במלואה את טענת התובע כי היה חשוף להעסקה פוגענית שבאה לידי ביטוי בנזיפות, צעקות, השפלות ודרישות מוגזמות ואף בלתי סבירות, כי שררה במעון אווירה של פחד וכי נדרש לעבוד שעות רבות מאוד, שאינן מתיישבות עם הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה". השופטת ציינה עוד ש"מחומר הראיות הובהר כי הרמת קול (של שרה נתניהו) על העובדים היתה דבר שבשגרה", ובהתייחסה לתקרית שבה לדברי אליהו נדרש לשוב למעון בשעת לילה מאוחרת, כיוון שעזב אותו בלא אישורה של נתניהו, הוסיפה: "מדובר בדרישות בלתי סבירות ומשפילות, שאינן מתחשבות בזכותו של העובד הן ליחס של כבוד והן לזכותו לעבוד בשעות סבירות".

פרוז'ינין קבעה כי המדינה תפצה את אליהו ב–65 אלף שקלים על עוגמת נפש וב–12.5 אלף שקלים על הפרת הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה, ותשלם לו הוצאות משפט בסך 7,500 שקלים. חברת התחזוקה "קלינור", שהעסיקה את אליהו, נדרשה לפצותו ב–47.5 אלף שקלים. נתניהו דרשה לפסול את פרוז'ינין מלדון בתיק משום שעמדה גם בראש ההרכב שדן בתביעת נפתלי, אך השופטת דחתה את הבקשה וכך גם בית הדין הארצי לעבודה.

בעבר העמידה לשכת עורכי הדין לדין משמעתי את עו"ד רונאל פישר שהתבטא נגד פסק הדין של יעקב העליון ואמר כי ה"מעשה המגונה היחיד הוא הכרעת הדין". פישר הורשע בהפרת חובת עורכי דין, פגיעה בכבוד המקצוע והתנהגות שאינה הולמת עורך דין. גם עו"ד רועי בלכר, שייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הועמד לדין משמעתי והורשע בעקבות התבטאויותיו כלפי מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס. הרשעתו בוטלה לאחר שערער עליה לביהמ"ש המחוזי בירושלים והתנצל על דבריו.

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

שחקני ריאל עם הגביע, אמש בצרפת. זכייה 14 בליגת האלופות של מועדון הפאר הספרדי

"רציתי לקבל קצת כבוד ליד השם שלי": קורטואה חגג משחק מושלם

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"