שקד יוזמת הקלות למשתמשי סמים קלים: קנס במקום הפללה

לפי המתווה המתגבש, מי שייתפס עם קנביס וחשיש בכמות לצריכה עצמית יקבל קנס, שכנראה יעמוד על מאות שקלים. שרת המשפטים: "סמים הם דבר שלילי, אך יש לבחון אי-הפללה"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

שרת המשפטים, איילת שקד, בוחנת שינוי במדיניות האכיפה כלפי משתמשי סמים קלים שיביא לאי-הפללתם. לפי המתווה המתגבש, שפורסם היום (רביעי) באתר "וואלה!", מי שייתפס עם קנביס וחשיש בכמות לצריכה עצמית יקבל קנס בלבד.

המתווה נמצא עדיין בשלב ראשוני וטרם הוכרע אם הקנסות יחולו רק על מי שנתפס בפעם הראשונה או יותר, ומה תהיה המדיניות לגבי קטינים. גובה הקנס טרם הוכרע אף הוא, אך ההערכה היא כי יעמוד על כמה מאות שקלים.

כיום, על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, יש להימנע מהגשת כתבי אישום כאשר אדם נתפס בפעם הראשונה כשברשותו עד 15 גרם של סמים קלים. עם זאת, אם אותו אדם נתפס בפעם השנייה או השלישית, נדרשים השוטרים לנהוג בשיקול דעת.

"במציאות הקיימת, במגזרים שונים בארץ נעשה שימוש בסמים קלים. המדובר לרוב באוכלוסייה נורמטיבית, שפרט לעישון הסמים אינה מעורבת בפעילות עבריינית", נכתב בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, מדיניות התביעה – סמים אחזקה ושימוש לצריכה עצמית, שהועברו לידי המשטרה כבר ב–1985 ועודכנו ב–2003.

עם זאת, בעבר פורסם ב"הארץ" כי למרות ההנחיה, בשנת 2012 למשל נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה עצמית: 17,381 מתוכם נסגרו, מרביתם מחוסר עניין לציבור. נגד 5,254 הוגשו כתבי אישום. רק לשם השוואה בשנת 2012 הוגשו רק 2,226 כתבי אישום בגין סחר, ייבוא וייצוא של סמים ו–313 בגין גידול, ייצור והפקת סמים - שני סעיפים אלה יחד מהווים פחות ממחצית מכתבי האישום שהוגשו בגין שימוש עצמי.

על פי הנחייה של התביעה המשטרתית שפורסמה גם היא ב"הארץ", בעבירות של שימוש בסמים קלים התביעה המשטרתית דורשת בבתי המשפט רף תחתון של עבודות שירות לציבור - מקרה שבו נמנעים מהרשעה אך מטילים על נאשם עבודות שירות - או מאסר על תנאי, וכן רף עליון של מספר חודשי מאסר בפועל שניתן לרצות בעבודות שירות. לגבי עבירות ההחזקה ושימוש עצמי, נכתב בהנחיה כי "רף תחתון של אי הרשעה ייקבע במקרים המתאימים על פי ההנחיות והפסיקה" .

ההנחיות המדוברות של היועץ גורסות כי יש להימנע מהגשת כתב אישום ב"תפיסת הסם הראשונה אצל אדם הנעדר כל תיקים פליליים, כאשר ברור כי מדובר בשימוש עצמי ראשוני". במקרה כזה, אם החשוד הודה והגיש בקשה לסגור את התיק באזהרה, תוך התחייבות שלא יעשה שימוש נוסף בסמים, ניתן לסגור אותו ולרשום בגיליון הפלילי כי התיק נסגר "באזהרה מחוסר עניין לציבור למיצוי הדין, כיוון שהמדובר בתפיסת סם ראשונה לשימוש עצמי".

כעת תפעל שקד כדי להגיע להסכמות בנושא, הן עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, והן עם שר הבריאות, יעקב ליצמן. השרה עצמה לא הביעה תמיכה בלגלזיציה, אך חבר מפלגתה הח"כ לשעבר ינון מגל הודה כי הוא משתמש בסמים קלים ואף פעל לשינוי המדיניות בעניין זה. ארדן, שהיה בעבר יו"ר "אל סם", מתנגד ללגליזציה ועלול לבלום את התכנית. ליצמן מצד אמנם הודיע כי קנביס רפואי יימכר בבתי המרקחת, אך בראיון ל"מקור ראשון" הצהיר כי הוא מתנגד לאי-הפללה. "אני נגד באופן מוחלט. לא אתן לזה לקרות. גם מורפיום נמכר בבתי מרקחת וזה לא הפך חלילה לסם לצריכה חופשית".

מטעמה של שקד נמסר בתגובה: "השרה בוחנת אפשרויות שונות לעניין אי-הפללה של צריכת הסמים הקלים כמו הקנביס, ובכלל זה גם הפיכת הרישום הפלילי לקנסות מנהליים. סמים הם דבר שלילי, ועם זאת יש לבחון את עניין הפללת מי שצורך לעצמו סמים קלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב