מנכ"ל ערוץ 10 על מינוי רמי סדן: התבטא באופן גזעני, עליו להתפטר

יוסי ורשבסקי הצטרף לגולן יוכפז ואישר את פרסום "הארץ" על התבטאויותיו של סדן נגד ציבור בוחרי ש"ס. בתגובה לעתירה של ש"ס, בג"ץ החליט שלא להקפיא בינתיים את מינוי סדן. פגישת נתניהו ודרעי על המשבר נדחתה למחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, קרא היום (חמישי) לרמי סדן, יו"ר הדירקטוריון החדש של חדשות 10, להתפטר מיד מתפקידו. זאת, לאחר שהצטרף למנכ"ל חברת החדשות בערוץ, גולן יוכפז, ואישר את חשיפת "הארץ" בדבר התבטאויות סדן - לפיהן הוא "שונא את ש"ס ואת הגנב אריה דרעי".

"הייתי בישיבת דירקטוריון חדשות 10, שבה דיבר מר סדן", אמר ורשבסקי בהרמת כוסית לרגל חג השבועות. "הוא התבטא באופן גזעני על ש"ס, שאין לו מקום בקרבנו. הדברים שאמר המנכ"ל יוכפז בהקשר הזה מדויקים בכל מלה, ואף הצהרתי על כך רשמית בפני הרשות השנייה". לדבריו, גם אם מסתכלים על צירוף הדברים של יתר הנוכחים בישיבה, כפי שהוצגו על ידי הרשות השנייה עצמה, "מתקבלת תמונה גזענית קשה".

אריה דרעי ורמי סדןצילום: אליהו הרשקוביץ וערוץ היוטיוב של מכון קשר הכנה לבר מצווה

במקביל, בג"ץ החליט היום שלא להקפיא באופן מיידי את מינוי סדן. שופט העליון סלים ג'ובראן דן בעתירה דחופה שהגישו ארבעה סגני ראשי עיר מטעם ש"ס, באמצעות עורכי הדין אורי קידר ואורי כהנא, בה דרשו להקפיא לאלתר את המינוי לאור התבטאויות סדן נגד ציבור בוחרי מפלגתם. בנוסף, הארבעה דרשו מבית המשפט להורות בצו על חשיפת פרוטוקול והקלטת ישיבת הדירקטוריון שבה לכאורה אמר סדן את הדברים.

ג'ובראן קבע כי סדן יוכל להמשיך לשמש בתפקידו, אך הורה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לרשות השנייה ולסדן עצמו להגיב לעתירה בתוך שבוע, ולנמק את תקינות המינוי. בנוסף, נתן להם השופט ארכה של חודש כדי להציג את עמדתם באשר לפרסום הפורוטוקול וההקלטה של הישיבה.

בעתירה נטען כי "לא יעלה על הדעת כי מי שמינויו מוסדר בחוק הרשות השנייה ותפקידו נושא אופי ציבורי כה מובהק, משמעותי ומרחיק לכת, ושאחראי באופן ישיר על הכתבת סדר היום הציבורי, מגלה כבר במעמד ההתמודדות לתפקיד דעות חשוכות וסדורות המדירות מהשיח הציבורי ציבור שלם". עורכי הדין קידר וכהנא התייחסו לסתירות בין גרסת סדן לדברים שנאמרו לגרסת העובדים שנכחו בישיבת הדירקטוריון, לרבות גרסת מנכ"ל חברת החדשות יוכפז.

בנסיבות אלה, ביקשו העותרים מבית המשפט להורות על "הקפאת מינוי סדן לתפקיד יו"ר חברת החדשות, וזאת עד להשלמת הבירור העובדתי הנדרש, באופן שיאפשר לעובדים להציג את עדותם לדברים שנאמרו על ידו ללא חשש שיאבדו בשל כך את מקום עבודתם".

בנוסף לעתירה, ארבעה חברי כנסת מכהנים מטעם סיעת ש"ס פנו ליועץ המשפטי לממשלה בנושא באמצעות עו"ד קידר. אתמול הודיעה הרשות השנייה כי בעקבות פניות הח"כים והעתירה שהוגשה, מועבר הטיפול בנושא למשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט. הרשות השנייה פתחה בבדיקת הטענות בדבר התבטאויות סדן לאחר פרסום הדברים בתחילת השבוע, אך היא מסרבת לפרסם את ממצאי הבדיקה המלאים לציבור. לטענת הרשות, רוב נציגי הציבור בדירקטוריון מכחישים שסדן אמר את הדברים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, היו אמורים להיפגש היום בניסיון לפתור את המשבר בקואליציה סביב מינוי סדן, אך לבסוף דחו את פגישתם, שתיערך מחר בלשכת נתניהו. בקואליציה מעריכים שהשניים ימצאו פתרון שיאפשר לש"ס לחזור ולהצביע עם הממשלה כבר מיום שני הקרוב.

סיעת ש"ס הודיעה אתמול על החרמת דיוני ועדות הכנסת וההצבעות במליאה עד לפיטורי סדן, בשל דבריו על המפלגה ועל העומד בראשה. כשעתיים לאחר הודעת ש"ס חזרו נציגיה למליאה כדי להצביע נגד חוק הגיור, אך מסרו שמדובר בהצבעה חד־פעמית וכי "החרם על ההצבעות במליאה יימשך".

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ניהל אתמול את המגעים עם דרעי וחברי סיעתו בניסיון לסיים את העימות הקואליציוני. "דרעי מבין שלא מדובר במינוי של ראש הממשלה ושאין לו יכולת לפטר אותו", אמר ביטן. לדבריו, "ש"ס היא שותפה טבעית לקואליציה ואין לה עניין להפיל את הממשלה. דרעי צריך לנהל מאבק ציבורי נגד המינוי, ולא מאבק פנים קואליציוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ