יו"ר הכנסת דורש מהמפכ"ל הסבר לגיבוש מסמך המרכז חומר על הח"כים

אדלשטיין ביקש להיפגש עם אלשיך ואמר כי ריכוז המידע מעלה תהיות. ח"כ אלעזר שטרן: יש להסיר את העננה הרובצת על הח"כים. המשטרה: כל איסוף מידע נעשה בכפוף לדין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פנה היום (שלישי) למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, בדרישה להיפגש עמו בהקדם כדי לבחון את נסיבות גיבושו של מסמך שריכז מידע מודיעיני על עשרות חברי הכנסת הקודמת. אדלשטיין מבקש לבחון את עצם ההחלטה לגבש מסמך שמרכז חומר נגד חברי כנסת וסוקר מידע מודיעיני שלא הוביל לחקירות פליליות גלויות. "עד כה לא ניתן לטעמי, בכל הכבוד, הסבר מניח את הדעת ליצירתו של מסמך כזה", כתב אדלשטיין לאלשיך. דבר קיומו של המסמך פורסם השבוע בערוץ 10.

אלשיך, לפני חודשייםצילום: מוטי מילרוד
אדלשטייןצילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

אדלשטיין כתב עוד: "מבלי כמובן לפקפק בסמכותה ובחובתה של המשטרה לחקור במקרים המתאימים חברי כנסת, ריכוז מידע שכזה באופן שבו נעשה הדבר על פי הפרסומים, מעלה תהיות ושאלות, גם כאלה הנוגעות לחופש פעולתם וחסינותם של חברי הכנסת ולשימוש של רשויות האכיפה בחומרים אלה".

לדבריו, "כמי שמופקד על חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אבקש להיפגש איתך ועם ראש אגף החקירות והמודיעין בהקדם האפשרי, על מנת להבין את תכלית יצירתו של המסמך, ולוודא כי המשטרה פועלת בהתאם לתכליתו ורוחו של חוק החסינות, וזאת כאמור מבלי לפגוע בחובתה של המשטרה לחקור חברי כנסת כאשר מתגבשת תשתית לחקירה שכזו".

מהמשטרה נמסר בתגובה לפניית אדלשטיין כי "המפכ"ל ייפגש עם יו"ר הכנסת בכל מועד שיתבקש ויציג לו את כלל העובדות הרלוונטיות להבנת הסוגיה".

יו"ר השדולה לשיפור מעמדה של הכנסת, ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), קרא היום ליועץ המשפטי לממשלה להורות על מיצוי חקירת גיבוש המסמך כדי להסיר מהר ככל האפשר את העננה הרובצת על חברי הכנסת כולם.

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני פנה היום ליו"ר הכנסת וביקש ממנו לדרוש הסברים על המסמך שגיבשה המשטרה. "העובדה שמשטרת ישראל אוספת מידע בנייר מרוכז מעלה תהיות חמורות בדבר מטרתו. אם ישנם חשדות הרי שיש לחקור אותם מיד. אם מדובר במידע רכילותי בעניינם של חברי הכנסת, הרי שהמסמך הוכן על מנת לייצר כלי באמצעותו ניתן לסחוט את נבחרי הציבור בבוא העת".

לפי הפרסום בערוץ 10, המסמך שבידי המשטרה מרכז מידע שעשוי ללמד על עבירות פליליות שביצעו ח"כים. על פי הדיווח, המסמך הושלם ביולי 2014 והוכן בהנחיית ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי. הוא כולל את כל המידע המודיעיני שנצבר במשטרה בנוגע לחברי הכנסת והשרים שכיהנו בכנסת הקודמת.

מהמשטרה נמסר בתגובה לפרסום כי "מדיניות ראש אגף חקירות ומודיעין היא לבדוק כל מידע מודיעיני במקצועיות וביסודיות ולמצות עד תום כל הליך המחויב מתוקף תפקידנו. כל איסוף או שליפת מידע נעשה כפוף לדין ולסמכות המוקנית לנו על פי דרישת הגורמים המוסמכים במשטרה ובגופי האכיפה משיקולים מקצועיים גרידא וברגישות הראויה - והדבר מדווח על פי חוק.

"המשטרה מכחישה בתוקף שקיימה איסוף שיטתי במטרה לבדוק אם חברי כנסת חשודים בעבירות פליליות. כל בדיקה יזומה כנגד חברי כנסת מחייבת את אישור היועץ המשפטי לממשלה. כל מידע על חבר כנסת שמעלה חשד ממשי לכאורה לפלילים, מועבר מיידית לידיעת היועץ המשפטי לממשלה או לפרקליט המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"