אחרי ביטול מינויו לנציג המשטרה בארה"ב: נצ"מ אילן מור שהטריד מינית שוטרות פורש מהארגון

מהמשטרה נמסר כי מור ביקש מהמפכ"ל אלשיך לפרוש בעקבות בעיות אישיות. בשבוע שעבר בוטל לבקשתו מינויו לתפקיד נציג המשטרה בארה"ב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ניצב משנה אילן מור, שמינויו לנציג המשטרה בארצות הברית בוטל בשבוע שעבר לבקשתו, ביקש הבוקר (ראשון) ממפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, לסיים את תפקידו ולאפשר לו לפרוש במועד קרוב.

נצ"מ מור מונה לתפקיד נציג משטרת ישראל בארה"ב בסבב התפקידים האחרון, אך בשבוע שעבר ביקש שלא לצאת לשליחות עקב בעיות אישיות רפואיות. המפכ"ל קיבל את בקשת הקצין ויעביר את המלצתו בנושא לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לאישור הפרישה.

אילן מור, ב-2012צילום: איציק בן מלכי

מאז פורסם על המינוי ב"הארץ" בחודש שעבר שלחו מאות אזרחים ואזרחיות מכתבים לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בבקשה להפעיל את סמכותו ולמנוע את מינויו של מור. בארגון "זזים" יצאו בקמפיין רחב היקף מול גלעד ארדן כדי למנוע את המינוי. בארגון הסבירו שהמשטרה היא הגוף שאליו אמורות נשים לפנות במקרה של פגיעה או הטרדה מיניות. בארגון "זזים" בירכו היום על ביטול המינוי ואמרו כי "זו הוכחה נוספת לכוח האדיר של פעולה אזרחית משותפת. נגמרו הימים שבהם היה אפשר לסגור מינויים כאלו בלי לתת דין וחשבון לציבור".

מור הועמד לדין משמעתי בספטמבר 2013 והורשע בשני סעיפי אישום של הטרדה מינית של שתי פקודות זוטרות ששירתו תחתיו. מכתב האישום שהוגש נגד מור, עולה כי ההטרדה הראשונה ארעה בשנת 2011 , אז שירת הקצין במחוז תל אביב בתפקיד בכיר. במסגרת תפקידו היה אחראי פיקודית על מספר רב של שוטרים, בהם גם שוטרת בת 28 שהחלה את דרכה במשטרה. במארס, בשעת לילה מאוחרת, יזם שיחת טלפון לשוטרת הצעירה ששהתה באילת בחופשה עם שאר שוטרי היחידה. מור אמר לה שהיא מוצאת חן בעיניו ושהיה רוצה להגיע אליה לאילת כדי לקיים עמה קשר אינטימי. לדברי השוטרת, השיחה נשאה "היבטים מביכים". לאחר שהשוטרת ענתה לו כי אינה מעוניינת בקשר עמו, המשיך מור לפנות לשוטרת ולהציע לה לקיים קשר אינטימי בהזדמנויות נוספות.

שנה לאחר מכן, ב-2012, ניסה מור לנשק בכוח שוטרת זוטרה בניגוד לרצונה. לפי סעיף האישום, למור היתה היכרות קודמת עם משפחת השוטרת, שעל בסיסה עזר לצעירה להתקבל למשטרת ישראל. השוטרת החלה לשרת במחוז בו שירת מור בתפקיד בכיר. לאחר כניסתה לתפקיד, הזמינה השוטרת את מור לעבור בביתה במהלך היום כדי להודות לו. במהלך השיחה ניסה מור לנשקה על פיה, ולאחר שביקשה ממנו להפסיק – ניסה לנשקה פעם שנייה.

מור נחקר תחילה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), ולאחר שהגיע עמם להסדר טיעון והודה במיוחס לו - התיק הועבר לטיפול בית הדין המשמעתי של משטרת ישראל, שם נקבע שלא להדיחו והסתפקו בנזיפה חמורה וקנס בסך 4,000 שקלים.

בהחלטת בית הדין המשמעתי הכירו בדפוס של מור, במסגרתו משתמש הקצין בדרגתו הבכירה כדי לנסות לכפות עצמו על פקודותיו: "התנהגות כאמור, הנושאת אופי של הטרדה וגרימת מבוכה של מפקד כלפי פקודה, במיוחד בשים לב לפער הגילים, הדרגות והמעמד שבין השניים, אינה ראויה ומקומה לא יכירנה במסגרת המשטרתית".

זמן קצר לאחר ההרשעה נשלח מור ללימודים במכללה לביטחון לאומי, אחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים במדינה, שם למד עם בכירי המוסד, השב"כ וצה"ל. כשחזר משנת הלימודים מונה לתפקיד החדש במחלקת התנועה.

אלשיך ספג ביקורת קשה על המינוי ויחד איתו גם ארדן, מינוי שרבים בתוך המשטרה ומחוצה לה ראו בו סוג של התרסה מצד אלשיך נגד מח"ש, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה שסברו כי המינוי בעייתי.

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, בירכה היום על ביטול המינוי: "אדם שהודה והורשע בהטרדה מינית של נשים שכפופות לו לא צריך לייצג את ישראל בשום מקום", מסרה. "עצם המחשבה 'לייצא' שוטר שסרח לשליחות בשם המשטרה בחו"ל מעידה ששיקול הדעת של מקבלי ההחלטות במשטרת ישראל לקוי מאוד".

יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), מסרה כי "במצב נורמלי לא היה צריך לחשוב על מינוי כזה, ולא לחכות עד שיהיו פניות. אם כבר נסוגים מהחלטה כזו – מן הראוי לציין למה, זו זכות הציבור לדעת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ