התיק קרס: אם שהואשמה תחילה ברצח בנה הפעוט תואשם בגרימת מוות ברשלנות

תינוקה המת של רטובה אלקורען נמצא בתחתית באר ליד ביתם בשנה שעברה. היא הודתה בחקירה שהשליכה אותו לשם בגלל מום מולד, אולם נוכח חוות דעת פסיכיאטרית חדשה והיעדר ראיות נוספות חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות חזרה בה מהאשמתה ברצח של רטובה אלקורען, בת 34 מפזורת יתיר. על פי כתב האישום שבוטל רצחה אלקורען את בנה, בן השנה וארבעה חודשים, בגלל שנולד עם מום באיבר מינו. במקום זאת, תואשם אלקורען בגרימת מוות ברשלנות.

כתב האישום החדש הוגש במסגרת הסדר טיעון שהושג עם באי כוחה של אלקורען. הפרקליטות הסכימה שלא לבקש לאסור את אלקורען בפועל. לטענת הפרקליטות, הסיבה להקלה המשמעותית נעוצה בחוות דעת פסיכיאטרית, שהעלתה סימני שאלה באשר לכשירותה הנפשית של אלקורען לעמוד לדין.

הבאר בה נמצא התינוק

על פי כתב האישום הקודם, שהוגש בספטמבר בשנה שעברה, השליכה האם את בנה לבור מים במרחק של 300 מטר מביתה, בגלל שנולד עם מום נדיר באיבר מינו. על פי האישום הקודם, חששה אלקורען שמשפחתה תלעג לה בגלל המום של בנה, ולכן החליטה להורגו. "ב-30 ליולי בשעה 8:30 או בסמוך לכך, לקחה הנאשמת את א.א והלכה עמו לעבר באר מים הנמצאת במעלה הר תלול, כ-300 מטר מביתה של הנאשמת. מדובר בבאר אשר עומקה 3.5 מטר, ואשר גובה המים בבאר באותה עת היה כמטר וחצי" נכתב בכתב האישום המקורי. "לאחר שהגיעה הנאשמת אל הבאר, פתחה הנאשמת את המכסה העליון של הבאר, אשר עשוי מתכת, הרימה את א.א כאשר היא אוחזת בו בשתי ידיה מתחת לבית שחיו, והשליכה אותו לתוך הבאר, וזאת בכוונה לגרום למותו". לדברי כתב האישום המקורי, לאחר ההשלכה, היא חזרה לביתה וצעקה כי איננה מוצאת את א.א". עוד נכתב בכתב האישום, כי שלושה חודשים לאחר הלידה, אלקורען התבטאה נגד הפעוט, טענה כי הוחלף בתינוק אחר, וכי היא רואה בו כמי שנפטר. בנוסף, נטען כי היא סירבה לטפל בו.

כעת חזרה בה הפרקליטות מכתב האישום הזה. על פי כתב האישום המתוקן לא ידוע לפרקליטות בוודאות כיצד הגיע הפעוט לבאר. כתב האישום החדש נמנע מלייחס לאם את הבאת התינוק אל הבאר, ומטיל עליה אחריות "עקב רשלנותה, אשר התבטאה בכך כי בהיותה אמו של המנוח, הפרה את חובתה למנוע פגיעה בשלומו ובבריאותו". בפרקליטות מדגישים כי לא ידוע אם האם היא שהובילה את בנה לבאר.

ביום הגשת כתב האישום המקורי, הודיעה המשטרה כי אלקורען הודתה בחקירתה בביצוע הרצח. על פי הודעת המשטרה, תחילה הכחישה אלקורען את מעורבותה אולם לבסוף נשברה והודתה. מפקד תחנת עיירות, סגן-ניצב יניב שלמה, ציין אף כי תנאי השטח סביב הבור ומיקומו העידו שהפעוט לא יכול היה הגיע אליו בכוחות עצמו.

סניגוריה של אלקורען, עו"ד דוד יפתח ועו"ד נאסר אלעטאונה טענו כי ההודאה שהוצאה מאלקורען הוצאה לאחר חקירות מרובות ואגרסיביות. לדבריהם, לפני שהודתה חקרה אותה המשטרה כ-21 פעמים, על ידי חמישה חוקרים, תוך כדי שהם מטיחים בה פסוקים מהקוראן, בכדי לשכנעה להודות. בנוסף, לדבריהם, במהלך חקירתה הושמעו לה למשך דקות ארוכות קטעי שמע של תינוק בוכה.

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: הממצאים שעלו מחוות הדעת הפסיכיאטריות בעניינה של הנאשמת, שהגיעו לאחר הגשת כתב האישום, הובילו את הפרקליטות למסקנה כי לא תצליח להוכיח ברמה הנדרשת בפלילים את אחריותה של הנאשמת לרצח. היות ומותו של המנוח נגרם בין היתר כתוצאה מהפרת חובתה של הנאשמת שהינה אמו של הילד למנוע פגיעה בשלומו ובבריאותו של בנה, החליטה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון במסגרתו הודתה הנאשמת והורשעה בגרם מוות ברשלנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ