הדיון בקיצור עונשו של קצב יחזור לוועדת השחרורים, בשל חוות דעת חדשה של הרשות לשיקום האסיר

הפרקליטות: עמדתנו בדבר היות קצב לא ראוי לשחרור מוקדם עומדת בעינה. בחודש שעבר דחה בית המשפט את בקשתו של הנשיא לשעבר לנכות שליש מעונשו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

בעקבות חוות דעת חדשה שגיבשה הרשות לשיקום האסיר בעניינו של הנשיא לשעבר משה קצב והוצגה היום (שלישי), הדיון בעניינו יחזור לוועדת השחרורים. הוועדה תדון בעניינו של קצב בשנית בתאריך שטרם נקבע ותמסור החלטה מחודשת. לאחריה, אם הפרקליטות או קצב יבקשו לערער, הדיון בתיק ישוב לבית המשפט המחוזי בלוד. היום אמור היה להתקיים בפני נשיא בית המשפט השופט אברהם טל הדיון בערעורו של קצב על ההחלטה שלא לאפשר את קיצור עונשו.

כמה ימים לפני הדיון הגישו עורכי דינו של קצב ציון אמיר ויהושוע רזניק, בקשה להגשת חוות הדעת לבית המשפט שהובאה לידיעתם בעקבות ביקור של קצב על ידי נציגות מהרשות לשיקום האסיר.

קצב יוצא לחופשה מכלא מעשיהו, בשנה שעברהצילום: ניר קידר

הפרקליטות התנגדה וטענה כי חוות הדעת המבוקשת, ככל שכבר הוכנה, ניתנה לאחר החלטת הוועדה. סגנית מנהל המחוז של הרשות, עו"ס רחל כרמל-קפלן, מסרה לעורכי דינו של קצב מכתב ובו נאמר כי "בהתאם למדיניות החדשה, בדבר בדיקה ועיון חוזר בהחלטות המתקבלות בעיקר במקרים סבוכים ורגישים, הונחו עובדינו לבחון בשנית את מצבו של האסיר משה קצב וכן את בדיקת התאמתו לתוכנית שיקום". כרמל-קפלן הוסיפה כי "יש באפשרות הרשות לספק חוות דעת עדכנית הכוללת התייחסות להתאמתו של הנ"ל לתוכנית שיקומית". בעקבות התפתחויות אלו הורו השופטים על השבת הדיון לוועדת השחרורים לשם קבלת חוות הדעת הנוספת.

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי "בדיון שהתקיים היום בעניינו של משה קצב נטענה טענה עובדתית אשר טרם גובתה במסמכים רשמיים, אותה מצא בית המשפט לנכון להביא לבירור בפני ועדת השחרורים. יודגש, כי לא ניתנה החלטה לגופם של דברים וכי מדובר בעניין אחד מתוך מכלול שיקולים שעל הוועדה לשקול. עמדתנו בדבר היות האסיר לא ראוי לשחרור מוקדם בעינה עומדת".

ערעורו של הנשיא לשעבר הוגש באמצע חודש מאי לאחר שתחילה ביקש שלא לערער על ההחלטה. ברגע האחרון הגישו עורכי דינו בקשה להארכת מועד ההגשה: "כשהעתירה היתה כבר מוכנה להגשה, הודיע המבקש (קצב – ש"פ) לבאי כוחו כי כשל כוחו ונשברה רוחו ואין הוא מסוגל לחוות שוב את ההמולה התקשורתית שתלווה את הגשת העתירה ושמיעתה בפני כבוד בית משפט נכבד זה... עורכי דינו אינם משלימים עם החלטתו של המבקש... בתקווה כי יעלה בידם לשכנע אותו לשנות את עמדתו, נחוצים מספר ימים". במהלך ימים אלו קצב התרצה והוגש ערעור.

ועדת השחרורים דחתה את בקשתו של קצב לשחרור מוקדם בתחילת חודש אפריל. בנימוקי הוועדה נכתב בין היתר כי הוחלט לדחות את בקשתו לניכוי שליש לאחר שבמהלך הדיונים, "נמצא שהאסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

חברי הוועדה ציינו כי "זכותו של אסיר לדבוק בחפותו ולהמשיך להאמין שהינו חף מפשע. אולם, מצב זה מונע מהאסיר שבפנינו, כל אפשרות להתחלה של הפנמה ומכאן התחלה של טיפול". באשר להליך השיקומי ציינה הוועדה כי קצב לא עבר הליך טיפולי משמעותי בתוך כתלי בית הסוהר כפי שנדרש. במהלך הדיונים בפני הוועדה ניסו באי כוחו של קצב לפעול בשיתוף עם הרשות לשיקום האסיר לכינון תוכנית שיקום ייחודית שתחל עם שחרורו של קצב בכמה מפגשים שבועיים. עם פרסום הדברים חזרה בה הרשות מכוונתה לבחון את התוכנית שהוצעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב