המפכ"ל בוועדת הפנים: אין עלינו לחץ מפוליטיקאים, רק מהתקשורת

אלשיך רמז כי הדלפת "מסמך יצחקי", שמכיל מידע מודיעיני על נבחרי ציבור, נחקרת במח"ש והוסיף: "תפקיד המסמך הפוך מכפי שהוצג. לולא הודלף, הבקרה הפנימית במשטרה לא היתה מעניינת איש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, היום
אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי, הגיעו היום (רביעי) לוועדת הפנים של הכנסת כדי להשיב לשאלות בנוגע ל"מסמך יצחקי", מסמך סודי שגובש במשטרה ומכיל חומר מודיעיני על חברי כנסת ושרים שכיהנו בכנסת הקודמת. "אין עלינו לחצים מפוליטיקאים, כל הלחצים הם של התקשורת", אמר המפכ"ל. הוא אף רמז כי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מנהלת חקירה בנוגע להדלפת המסמך. יצחקי חזר על דברי המפכ"ל ואמר כי אין אף גורם שמנסה כיום להטיל אימה על המשטרה ולמנוע ממנה לחקור אנשי ציבור.

אלשיך רמז בדיון כי מח"ש חוקרת את הדלפת המסמך, וציין כי "זו עבירה פלילית חמורה ומי שהדליף אותו רצה שנשב ונדון בנושא הזה פה היום בכנסת. אני לא מוכן לתמוך בהדלפות של חומר סודי על ידי עובד ציבור ולא משנה מה מטרת ההדלפה".

אלשיך אמר כי תפקידו של המסמך שמאגד מידע מודיעיני על פוליטיקאים הוא "בדיוק הפוך מכפי שהוצג בתקשורת". לדבריו, המסמך נוצר למקרה ש"למשטרה הגיע מידע מהותי והוא לא הגיע מיד ליועץ (המשפטי לממשלה) – כי זה ארגון גדול". אלשיך הוסיף כי "תפקידו של ראש אגף החקירות הוא לוודא שאם יש מידע כזה, שהוא יגיע מיד לפרקליטות המדינה וליועץ". המפכ"ל אמר עוד כי שוכנע "מעל לכל ספק סביר כי המסמך נועד לצורכי בקרה".

המפכ"ל אמר כי המשטרה פועלת על פי הנחיות היועמ"ש שקובעות על איזה מידע יש לדווח לו. "המסמך הזה נעשה כדי לעמוד בהנחיות היועץ. אם המסמך לא היה מודלף, זה לא היה מעניין אף אחד מה תהליך הבקרה הפנימי". ניצב יצחקי הוסיף לדברי המפכ"ל: "אני ביקשתי לעשות את המסמך הזה, זה היה על דעתי ועבורי כבקרה". כשחברי הכנסת דרשו מיצחקי להשיב מדוע לא שיתף היועמ"ש בממצאיו, הוא המשיך וטען כי המסמך נועד לצורכי בקרה שלו.

בנוגע לטיפול המשטרה במידע המודיעיני שמגיע אליה אמר המפכ"ל: "אם אנחנו מבינים שמדובר בזבל, תפקידנו לעצור את הזבל הזה ולא לעשות בו שימוש, אחרת כל היום כולם יהיו תחת חקירה". הוא הוסיף: "תפקידנו להפעיל שיקול דעת. כאשר מגיע מידע עם מהות – לא עננות, משהו עם בשר, שלהבנתנו מחייב בדיקה, אנחנו לא יכולים ליזום בדיקה, אנחנו הולכים עם המידע לפרקליטות וליועמ"ש – אלה האיזונים והבלמים שנקבעו".

המשנה ליועמ"ש רז נזרי אמר בדיון כי ההסברים שהוא והיועץ המשפטי קיבלו מצמרת המשטרה הניחו את דעתם: "בערב הפרסום, מיד לאחר השידור, דיברתי בטלפון עם היועץ המשפטי לממשלה על הנושא והטריד אותנו מאוד שלא ידענו על קיומו". לדברי נזרי, היועמ"ש והוא נפגשו עם המפכ"ל וראש אגף החקירות במשטרה. "במשך שעות שאלנו אותם שאלות קשות שהטרידו גם אותנו ומאז ישבנו עוד פעמיים-שלוש. היום אני יכול להגיד בוודאות, וגם היועץ המשפטי לממשלה אמר דברים ברורים בנושא, שהמסמך אכן נועד לבקרה של ניצב יצחקי ולא היה בו שום כוונה אחרת ממנה חוששים חברי הכנסת". המשנה ליועמ"ש הוסיף כי "בהחלט יש אפשרות שבעקבות האירוע הזה הנוהל ישתנה ויהיה צורך בעתיד ליידע את המפכ"ל או היועמ"ש על הכנת מסמך כזה, או שהנושא ייעשה בדרך אחרת לא במסמך".

אלשיך ויצחקי הוזמנו לדיוני הוועדה פעמיים בשבועיים האחרונים, אך לא התייצבו לדיונים. בפעם הראשונה הודיע המפכ"ל ערב הדיון כי הוא אינו מתכוון להגיע ובפעם השנייה, לפני כשבוע, לא התייצב לדיון מבלי להודיע על כך מראש. הבוקר אמר אלשיך בוועדה כי גם המועד החדש היום "לא תואם איתנו, אבל הזזנו את הלו"ז והתייצבנו".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתום הדיון כי המפכ"ל, ראש אגף החקירות והמשנה ליועמ"ש לא סיפקו הסבר ראוי למסמך. "יש לחקור את התנהלות המשטרה בהקשר זה וברבדים נוספים", אמרה רוזין, "לא ייתכן שמפכ"ל המשטרה וניצב יצחקי מדירים את רגליהם ממשכן הכנסת פעם אחר פעם, וגם כשהם מגיעים – מותירים אותנו ואת הציבור כולו באפלה". לדברי ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), "היועמ"ש הקודם וזה הנוכחי, המפכ"ל הקודם והנוכחי, כולם טוענים שלא ידעו על המסמך. מישהו במשטרה עשה את זה על דעת עצמו? על המפכ"ל לבדוק לעומק ולהפיק לקחים, כי ללא ספק היה פה כישלון".

לאחר שקיומו של המסמך נחשף בחדשות 10 על ידי העיתונאי רביב דרוקר, דרש יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי אלשיך יספק הסברים לגיבושו של המסמך. בפגישה שקיימו יו"ר הכנסת והמפכ"ל נאמר כי המסמך הועבר לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. היום פנה אדלשטיין למנדלבליט וביקש ממנו לסיים את הבדיקה בעניין המסמך בדחיפות, "על מנת לצמצם את הנזק שנגרם עקב הפרסומים הנמשכים אודות הרשימה והותרתם בחלל הציבורי והתקשורתי ללא הבהרה והתייחסות רשמית מצד הגורמים המוסמכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב