מגייס התרומות של נתניהו חשוד שביצע עסקה פיקטיבית ב-3 מיליון דולר

ארי הרו, ראש הסגל במשרד רה"מ לשעבר, מכר חברת ייעוץ לרופא בניו יורק. פרקליטו של הרו: המכירה אמיתית לחלוטין ■ לפי ההערכות, הבדיקה בפרשת נתניהו החדשה תהפוך גלויה בתוך זמן קצר

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

פרטים ומסמכים שהגיעו לידי "הארץ" שופכים אור על הפרשה שבה חשוד ראש הסגל לשעבר במשרד ראש הממשלה, ארי הרו. הרו פרש מתפקידו בינואר 2015, ובחודשים האחרונים עלו חשדות בדבר מכירת חברת ייעוץ שהחזיק בבעלותו. הרו דיווח כי מכר את החברה תמורת שלושה מיליוני דולרים, אך לא כל הסכום הועבר אליו, ובמשטרה התעורר החשד שמדובר בעסקה פיקטיבית. בדצמבר נפתחה נגדו חקירה, והוא שהה במעצר בית חמישה ימים. בקרוב צפויה המשטרה למסור את המלצתה בעניינו ולהודיע אם אימתה את החשדות נגדו או הפריכה אותם.

הרו, יליד ארה"ב, היה בעבר מנכ"ל עמותת ידידי הליכוד במדינה, שמימנה כמה נסיעות של בנימין נתניהו ובני משפחתו לחו"ל, וגייס בעבור נתניהו תרומות. בפברואר 2009 מינה אותו נתניהו לראש לשכתו, וכשפרש, במארס 2010, הקים חברה פרטית לייעוץ ולפיתוח עסקי בשם H3 גלובל. בספטמבר 2013, לקראת למינויו ראש הסגל במשרד ראש הממשלה, חתם הרו על הסכם ניגוד עניינים שבו התחייב להתנתק מהחברה: "לא אהיה מעורב כלל בניהולה והיא תמשיך להיות פעילה על ידי שותפים עסקיים ושני אחיי".

ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

הרו כתב בהסכם כי החברה יעצה בין היתר לנשיא פרגוואי, לעיריית מודיעין, למוזיאון הסובלנות בירושלים ולשתי עמותות אמריקאיות. אחת מהן עסקה בעידוד ישראלים בעלי אזרחות אמריקאית להצביע בבחירות בארה"ב למועמד שייטיב עם ישראל, תוך רמיזה שמועמד רפובליקאי הוא שיספק את הסחורה. אחד מראשי העמותה היה בעבר דוברו של איש העסקים ומקורבו של נתניהו רון לאודר. העמותה האחרת מאגדת ראשי מדינות לשעבר הפועלים נגד דה-לגיטימציה של ישראל. הרו דיווח כי בבחירות 2013 סיפקה החברה שירותים גם לליכוד, וציין כי תרם בעבר לגדעון סער ולגלעד ארדן.

הרו הציג ליועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, הסכם שערך למכירת H3 גלובל לחברה זרה - VJD Holdings LLC - שמושבה בשדרה השלישית במנהטן. בשם החברה הקונה, שהוקמה בינואר 2014, חתם על ההסכם אדם בשם ויקי דויטש, ששם החברה נגזר מראשי התיבות של שמו. מבדיקת "הארץ" עולה כי בכתובת שבה שכנה החברה הקונה נמצאת קליניקה של רופאה בשם זה. הסכום שקיבל הרו בעד מניותיו עורר תהיות: אף שהחברה היתה קיימת שלוש-ארבע שנים בלבד ולא צברה מוניטין יוצא דופן, היא נמכרה לפי ההסכם תמורת שלושה מיליוני דולרים - ב-12 תשלומים של 250 אלף דולר כל אחד, שהיו אמורים להגיע להרו מאפריל 2014 עד ינואר 2017.

כמתחייב בחוק, מונה נאמן מטעמו של הרו, רואה חשבון שתפקידו היה לדווח למשרד ראש הממשלה על מימושה בפועל של העסקה. לפי הדיווחים, שניים-שלושה תשלומים אכן הועברו להרו, אך הם לא עלו בקנה אחד עם חוזה המכירה - מה שעורר חשד שמדובר במכירה פיקטיבית ושהרו ממשיך להפעיל את החברה כראש הסגל, תוך ניצול מעמדו הבכיר. במשטרה שאלו בעד מה הועברו כספים להרו.

חוסר ההתאמה בין חוזה המכירה והדיווחים על התשלומים להרו הובילו את עו"ד ברנע-פרגו להתחיל בבדיקת העסקה ובהעברת החומר למשרד המשפטים. שם טיפלה בו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, והוא התגלגל לחקירת המשטרה נגד הרו. לקראת הבחירות לכנסת בשנה שעברה הודיע הרו שהוא פורש מתפקידו ועובר לעבוד במטה הבחירות של נתניהו.

בהסכם ניגוד העניינים כתב הרו שגם כשלא עבד בשירות הציבורי שמר על "קשר חברי עם רה"מ ועם גורמים נוספים בלשכה", ש"הסתכם בפגישות ובטלפונים מדי פעם". עוד ציין כי בעבר נשאל על ידי משרד מבקר המדינה שאלות שנגעו לפרשת ביבי-טורס.

הרו מסר, באמצעות פרקליטו, עו"ד רועי בלכר ממשרד גולדפרב זליגמן ושות': "מר הרו אכן מכר את מניותיו בחברת H3. המכירה היתה אמיתית לחלוטין. לאחר שהתקבלו מספר תשלומים עבור מניותיו, שלא שיקפו את התמורה המוסכמת, העסקה בוטלה. אנו מקווים ומאמינים, שבתום החקירה יתברר כי לא נפל כל רבב בהתנהלותו של מר הרו".

בשבועות האחרונים מעסיקים חשדות פליליים הנוגעים לאנשי משרד ראש הממשלה את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואת צמרת הפרקליטות. בראשם, הבדיקה האחרונה הנוגעת לנתניהו. את פעילות המשטרה בפרשה מלווה פרקליטות מחוז ירושלים בראשות עו"ד נורית ליטמן, התובעת בתיק נגד השר לשעבר שלמה בניזרי. מקורות הבקיאים בפרטי הפרשה מעריכים כי אם לא יהיו תפניות יוצאות דופן, בקרוב תהפוך הבדיקה גלויה. "לדברים האלה יש דינמיקה משלהם, ולכן זה יכול לקחת ימים או שבועות", אמר ל"הארץ" מקור במערכת אכיפת החוק. אז ייחשפו החשדות וזהות המעורבים בפרשה, ואז גם יתברר אם היתה סיבה אמיתית למדיניות העמימות שהוביל היועץ מנדלבליט בטיפול בה, בטענה שחשיפתה תגרום נזק ממשי לבדיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ