היועץ המשפטי לממשלה: להפסיק את התמיכה הכפולה בגרעינים תורניים וקהילתיים

כרבע מהגרעינים המשימתיים, רובם תורניים, נתמכו במקביל על ידי שני משרדים או יותר, בהיקף של כ-40% מכספי התמיכות. בחוות הדעת נקבע כי המצב הנוכחי הוא "פוטנציאל לאי סדרים"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לייעוץ, דינה זילבר, בעניין האחדת התמיכות בגרעינים המשימתיים הועברה בשבוע שעבר למשרדי הממשלה השונים, לאחר שזכתה לתמיכתו של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט. חוות הדעת גובשה בשנה האחרונה במשרד המשפטים בעקבות ממצאים על תמיכות כפולות, שזוכים להן הגרעינים. הגרעינים פועלים במסגרת קהילתית ביישובים ברחבי הארץ בתחומי החינוך, הרווחה והחברה. הם מתוקצבים כיום על ידי ארבעה משרדי ממשלה: משרד החינוך, משרד החקלאות, משרד הבינוי והשיכון והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

חוות הדעת העלתה כי כרבע מהגרעינים נתמכו במקביל על ידי שני משרדים או יותר, בהיקף של כ-40% מכלל כספי התמיכות. זאת, לעומת שאר הגרעינים שנתמכו על ידי משרד אחד בלבד. מדובר ב–41 גרעינים מתוך 178, שזכו בלמעלה מ–15 מיליון שקלים, מתוך 36 מיליון שהוקצו לכלל הגרעינים. שיאן המימונים הכפולים היה משרד הבינוי והשיכון בתקופתו של אורי אריאל, שמימן 63% מהגרעינים, שזכו במקביל למימון ממשרד אחר. אחריו, האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך שמימן כך 54% מגרעינים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל שמימן 45% באותו אופן, החטיבה להתיישבות, ש–28% מהממומנים על ידה זכו לתמיכות נוספות, ומנהל הנוער והחברה במשרד החינוך שמימן 18% מהגרעינים, שזכו לתקצוב גם ממשרד אחר. סכום התמיכות הגבוה ביותר שעבר כמימון כפול הגיע מאגף המוסדות התורניים — שמתוך תקציב של 12 מיליון שקלים, העביר 7 מיליון שקלים לגרעינים שמומנו במקביל על ידי גוף נוסף.

המימון הכפול של הגרעינים התורניים והקהילתיים - נתונים נכון ל-2014

עוד נכתב בחוות הדעת כי המצב הקיים, בו גורמי ממשלה שונים תומכים באותם מוסדות לפי קריטריונים שונים וללא תיאום, מביא לכך שגרעינים בעלי נתונים זהים — עשויים לקבל תמיכה בהיקף שונה. כך, נוצרו פערים של עשרות ולעתים מאות אחוזים בהיקף התמיכה בין גרעינים בעלי מאפייני פעילות דומים. כך לדוגמא, גרעין "אחת העם" של עמותת נחשונים, שהוקמה על ידי בוגרי "השומר הצעיר", שבו חברים 18 אנשים, שעבדו למעלה מאלפיים שעות חודשיות נתמך ב–2014 בסכום של כ–60 אלף שקלים על ידי מינהל החברה והנוער במשרד התרבות, בעוד שגרעין "תורה בכפר" שגם בו 18 חברים, שעבדו 900 שעות חודשיות, קיבלו מזרוע אחרת של המשרד, אגף המוסדות התורניים, למעלה ממאה אלף שקלים.

נוסף על כך, נכתב בחוות הדעת כי מצב בו פעילות הגרעינים נתמכת ממספר מקורות תקציביים יוצר פוטנציאל לאי-סדרים, תמיכה יתרה וחוסר יכולת לפיקוח אפקטיבי. דוגמא לחשש להתנהלות בעייתית שכזו עולה בין היתר מטיוטת דו"ח מבקר המדינה בנושא, שנמצא בימים אלו בתהליכי עבודה. גיבוש הדו"ח החל בעקבות דיונים בכנסת בעניין תקצוב גרעיני ההתיישבות בפריפריה, שנעשה מתוקף החלטת ממשלה שהתקבלה ב-2013. לפי ההחלטה, תקצבו במשותף משרד הבינוי והשיכון, בראשו עמד אז אורי אריאל, והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשו עמד סילבן שלום, פעילות של גרעיני התיישבות במרחב העירוני, בהיקף של 110 מיליון שקל בשנה בפועל.

במהלך דיון שנערך בחודש מארס בנושא בוועדת השקיפות יחד עם הוועדה לביקורת המדינה, עלה כי רוב הכסף הועבר דרך החטיבה להתיישבות ובלי פיקוח של המשרד. נציגת המשרד רונית גדוליאן אמרה בדיון: "אין לנו מושג כיצד חולק הכסף שהועבר לחטיבה להתיישבות. יד אדם במשרד השיכון לא נגעה ב-100 מיליון השקל האלה". ב"הארץ" פורסם כי החלטת הממשלה הזו נמצאת גם במוקד הטיוטה, שגיבש המבקר יוסף שפירא, והופצה בחודש פברואר לכמה משרדי ממשלה. בפרסום נאמר כי לפי מקורות שראו את הטיוטה, נבדק בין היתר כיצד עקפו לכאורה מקורבי השר אריאל את הדרגים המקצועיים במשרד, כדי להעביר את הכסף לעמותות המקורבות אליהם. מטעמו של השר אריאל נמסר בתגובה לפרסום כי "הופנו על ידי מבקר המדינה מספר שאלות בנושא, ומבדיקה מעמיקה עולה שלא נעשתה שום עבירה על כללי המינהל התקין, ובוודאי לא עבירה פלילית".

כעת קובעת חוות הדעת כי יש להקים גוף אחד שירכז את הנושא, שזהות העומד בראשו תיקבע על ידי הדרג המדיני. לדברי גורמים המעורים בנושא, במשרד המשפטים ינסחו מבחני תמיכות אחידים שיושלמו באוקטובר. עד אז, יידרשו המשרדים הרלוונטיים להגיע להסכמות באשר לשר האחראי. במידה והשרים הרלוונטיים לא יסכימו — מנכ"ל משרד ראש הממשלה יכריע למי יהיו כפופים הגרעינים. חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) שעסקה בנושא במסגרת תפקידה כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמרה ל"הארץ" כי היא מקווה שהנושא לא יטופל על ידי גורמים פוליטיים: "זה חייב להיות גוף ניטרלי שלא יושב על תפקידים פוליטיים. חלוקת התקציבים שיש היום פשוט לא ראויה והמציאות מלמדת שהכסף הולך לפי שיקולים פוליטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"