ביהמ"ש זיכה שוהה זר שהואשם בתקיפה ומתח ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות

טספהמריים זרו בהרי הוחזק 11 חודשים בכלא. השופטת קבעה כי המשטרה לא חקרה את התקרית לעומק והפרקליטות הערימה מכשולים על הנאשם

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

בית המשפט זיכה אתמול (חמישי) שוהה בלתי חוקי שהואשם בגרימת חבלה והיה עצור במשך 11 חודשים, ומתח ביקורת חריפה על התנהלות הפרקליטות והמשטרה. בין היתר כתבה השופטת בהחלטתה כי "לא ניתן להשתחרר מהרושם כי קיים קשר בין זהות המעורבים בפרשה – עובדים זרים אפריקאים – לבין טיב החקירה".

על פי כתב האישום, בחודש אוגוסט אשתקד השתתף טספהמריים זרו בהרי בתגרה מחוץ לבר, חבט פעמיים בראשו של המתלונן והכה בראשו באמצעות מוט ברזל. המתלונן אושפז עם שבר בגולגולת, הורדם והונשם למשך תקופה.

בהכרעת הדין מתארת שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב טלי חיימוביץ' את התנהלותה הבעייתית של המשטרה לאחר שהתקבל דיווח על הקטטה. כך, שני שוטרים הגיעו לזירת האירוע בשכונת נווה שאנן בדרום תל אביב ותשאלו את המתלונן ואדם נוסף. הם שאלו האם יש מצלמות במקום, וכשנענו על ידי אחד הנוכחים כי הוא צפה בצילומים ולא נראה בהם דבר – עזבו את המקום והחליטו שלא לפתוח תיק חקירה.

כמה ימים לאחר התקרית, הורע מצבו של המתלונן, ואחיו פנה למשטרה, שם נאמר לו כי עליו לאתר את התוקף בעצמו ולהביאו למשטרה. האח החל בחיפושים, ושלושה שבועות לאחר התקיפה איתר את בהרי בבית קפה והזעיק את השוטרים, שעצרו אותו. בהרי הודה כי אכן נכח במקום בו אירעה הקטטה, אך לא לקח בה חלק. הוא מסר לשוטרים שם ומספר טלפון של חשוד אחר, שלטענתו הוא זה שהיכה את המתלונן.

בגרסה זו דבק בהרי לאורך כל המשפט, במהלכו יוצג על ידי עורכת הדין אורלי פרייזלר מטעם הסניגוריה הציבורית. האדם שאת שמו מסר נלקח למשטרה, אך שוחרר מיד לאחר מכן ולא נחקר. במהלך המשפט הוא אותר במקרה בחודש פברואר בכלא סהרונים. השופטת כתבה כי קיימות ראיות לכאורה המפלילות את אותו חשוד, למרות טענתו שלא נכח בתל אביב בעת האירוע – הטלפון הנייד שלו אוכן בדרום העיר, ומאחר שפנתה אליו המשטרה, הוא נפטר מהטלפון הנייד שלו ונעלם. עוד הוסיפה השופטת כי בתיק אחר בו היה מעורב החשוד תוארה השתלשלות אירועים דומה מאוד לאירוע בתיק הנוכחי.

"אם אכנה את חקירת המשטרה רשלנית, אחטא לאמת", כתבה השופטת והוסיפה, "האמת היא, שהמשטרה הפרה את חובתה הבסיסית ונמנעה מחקירת אירוע אלימות קשה, עד שלב מאוחר ביותר כשכבר לא נותרה בידה ברירה". לדבריה, בכך גרמה המשטרה לנזק ראייתי ולפגיעה בזכויותיהם של המתלונן ושל בהרי. "גם כשהואילה המשטרה לפתוח בחקירת האירוע, עשתה זאת בחוסר חשק ותוך גרירת רגליים".

השופטת גם ציינה כי נאלצה לפנות לפרקליט מחוז תל אביב שלמה מומי למברגר כדי לקבל ממנו התחייבות שעדי הגנה, שגם הם שוהים בלתי חוקיים, לא ייעצרו בשל עדותם. "אזכיר גם את התנגדותה הנחרצת של התובעת לבקשת הסניגורית, להבטיח שלא לעצור עדי הגנה שהם שוהים לא חוקיים. על מנת להוכיח את רצינות כוונותיה, מיד בפתח חקירתו של עד ההגנה ג'ון היילה, ביקשה ממנו התובעת את אישור השהייה שלו, באופן שלא יכול להתפרש אלא כניסיון להלך אימים על העד ועל עדים פוטנציאליים".

לסיום כתבה השופטת כי "יש להצטער על כך שנציגת המדינה בוחרת לנהוג כך, בפרט כאשר מדובר באדם שמקורו בקבוצת אוכלוסייה מוחלשת, שממילא מתקשה להגן על עצמו בשל קשיי שפה ותרבות".

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) מסרה בתגובה להכרעת הדין: "הפרקליטות הביעה בפני בית המשפט את עמדתה באשר לסדרי דין, דיני ראיות ופסיקת בית המשפט העליון בסוגיות השונות שהתעוררו במהלך המשפט. צר לנו שבית המשפט ייחס לפרקליטה מניעים אחרים החורגים מעמדה ראויה ולגיטימית על פי תפיסת הפרקליטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ