השופט דוד רוזן מונה לנציב הביקורת על הפרקליטות

לאחר הליך איתור מחליף לנציבה הקודמת הילה גרסטל, במהלכו נפסלו שני מועמדים, נבחר רוזן על ידי שרת המשפטים. רוזן מכהן כשופט יותר מעשור, וגזר על אולמרט שש שנות מאסר במחוזי

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה היום (שישי) על מינויו של השופט דוד רוזן לתפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות. ההחלטה התקבלה בהסכמת השר לביטחון פנים גלעד ארדן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ונעשתה לאחר התייעצות עם נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. זאת, לאחר שבשבוע שעבר אושרה הצעת החוק המעגנת את מעמד הנציבות, שהעבירה את סמכות המינוי לשקד במקום לוועדת איתור.

רוזן, בן 66, מכהן כשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב החל משנת 2004. עשור קודם לכן, הוא כיהן כשופט בית משפט שלום. עד אז, שימש רוזן כפרקליט מחוז מרכז בצה"ל, כסנגור הצבאי הראשי וכראש המחלקה המשפטית בנציבות קבילות החיילים. הוא היה שופט בית המשפט המחוזי בתיק הולילנד, ששלח את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לשש שנות מאסר. הכרעת הדין שונתה בעליון עם זיכויו של אולמרט מהאישום המרכזי, ועונשו הפוחת לשנה וחצי מאסר.

לאורך השנים הגיעו לאולמו של רוזן בבית המשפט בתל אביב לא מעט תיקים מתוקשרים, בהם אלה של השופט דן כהן, דוד ואנונו מרשות המסים, האחים פריניאן ושל אסי אבוטבול, במהלכו זכה השופט לאבטחה צמודה. רוזן חתום גם על כמה מהזיכויים המהדהדים שספגה הפרקליטות. בין היתר, הוא ישב בהרכב שזיכה את שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן ואת אביגדור קהלני, שר לביטחון הפנים לשעבר.

דוד רוזן בבית המשפט בתל אביב, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

ביקורת חריפה במיוחד הוא מתח על הפרקליטות בפרשת הדסק הרוסי בבנק הפועלים, במהלכה זיכה מטעמי הגנה מן הצדק ב-2010 את ראשי הדסק הרוסי לשעבר בסניף הירקון של הבנק, יעקב סברדליק ואליק לדר. רוזן מצא כי הפרקליטות לא העבירה להגנה חומרי חקירה בהיקפים משמעותיים וכתב על כך כי "התנהגות המדינה הינה התנהגות נפסדת. התנהגות הפוגעת באופן ממשי בתחושת הצדק וההגינות".

מינויו מגיע לאחר סאגה בהליך איתור מחליפה של הנציבה הקודמת, הילה גרסטל שפרשה באפריל מתפקידה. וועדת האיתור בחרה בשופט ישעיהו (שעיה) שנלר, שהסיר את מועמדותו לאחר הבחירה בשל קרבה משפחתית לפרקליט. שנלר נבחר לאחר שהמועמדת השנייה שנמצאה ראויה – נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר דבורה ברלינר, נפסלה גם היא כיוון שבתה בכירה בפרלקיטות.

גרסטל פרשה בחודש אפריל והתפטרותה נכנסה לתוקף בתחילת יולי, וכעת לאחר שסיימה את תפקידה היא עברה למגזר הפרטי ומשמשת כבוררת ומגשרת. פרישתה הגיעה על רקע הצעת החוק שאושרה בשבוע שעבר וקבעה כי הביקורת המערכתית על הפרקליטות תעבור למבקר המדינה ותופרד מהביקורת הפנימית, שתהיה בידי נציבות הביקורת.

בסביבתה של גרסטל טענו כי פיצול כזה יביא להחלשה של גוף הביקורת ולריקונו מתוכן ועל כן, תשקול לפרוש מתפקידה. בנוסף, הרקע לפרישתה הוא מאבק שניהלו נגדה הפרקליטים כנגד פרסומו של דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית שבעניינו עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ. בעניין זה היו אי-הסכמות בין גרסטל ובין היועמ"ש מנדלבליט באשר לתשובתה לעתירה ולייצוגה בהליך המשפטי.

שרת המשפטים מסרה היום לאחר המינוי כי היא "גאה במינויו של השופט דוד רוזן לתפקיד. עובדי פרקליטות המדינה עושים עבודה קשה למען המדינה ולמען הוצאת הצדק לאור. עם זאת, אין גוף שאינו זקוק לביקורת בונה שתשדרג את עבודתו עוד יותר. עמדותיו של השופט רוזן יזכו למשקל ציבורי רב ויהנו מאמון הן של הציבור הרחב והן של הפרקליטות והמשטרה".

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"