ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני יועמד לדין בגין שוחד

שמעוני נחשד כי מקורביו גייסו בעבורו כספים על מנת לפצות נשים שטענו שפגע בהן מינית. בניגוד לעמדת המשטרה, הפרקליטות לא תעמידו לדין בגינת עבירות מין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (שני) לראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, כי יוגש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בגין עבירות שוחד. שמעוני נעצר בחודש ינואר בחשד לביצוע אונס וקבלת שוחד, אולם בניגוד לעמדת המשטרה, החשדות שנגעו לביצוע עבירות מין בכפופות לו בוטלו מחוסר ראיות. בנוסף נשקלת העמדתם לדין של אחיו של שמעוני, עופר, ושל חשודים נוספים, להם מיוחסות עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון.

על פי החשד, שמעוני קיבל מכתבי דרישה משתי נשים אשר היו כפופות לו בעת שכיהן כמנכ"ל חברת אתרים, בהם נטען לפגיעה מינית מצדו. שמעוני חתם על הסכמי פיצוי עם אותן נשים בסך של למעלה ממיליון שקלים, אותם נדרש לגייס תוך כשנה. לפי החשד, בכדי לממן הוצאות אלו פנה שמעוני למקורביו, ואלו פעלו לגיוס הכספים ממקורות שונים. בידיעת שמעוני, גייסו המקורבים כספים מיזמים וקבלנים שונים הפעילים בעיר אשקלון, ולעיתים אף השתמשו בהסכמי הלוואה פיקטיביים לצורך הסוואת פעולות אלו.

ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני בדיון להארכת מעצרו, בחודש ינוארצילום: מוטי מילרוד

לטענת הפרקליטות, אפיק אחד להעברת כספים היה באמצעות עסק לתיווך נכסים שהוקם על ידי אחיו של שמעוני, דרכו הועברו לשמעוני כספי שוחד בסכום של 366 אלף שקלים. הכסף הועבר במסווה של תמורה עבור עסקאות תיווך מאיש עסקים. כמו כן, הועברו לשמעוני כספי שוחד מאנשי עסקים אחרים הפועלים בעיר אשקלון ובעלי אינטרסים כלכליים בעיר בשווי של כ-170 אלף שקלים. הכספים שימשו את שמעוני כחלק מתשלום הסכמי הפיצוי.

בנוסף לכספים אלו, שמעוני קיבל לידיו על פי החשד סך של כ-500 אלף שקלים ממקורות לא ידועים, אשר נאספו על ידי אחד החשודים. חשד נוסף שעשוי להיכלל בכתב האישום נוגע לאחד ממקורביו של שמעוני, שפעל להשיג בעלות באמצעי תקשורת מקומיים בעיר אשקלון על מנת שאלו יסקרו באופן אוהד את פעילות שמעוני והעירייה. בפרקליטות טוענים כי בתמורה להעברות כספים אלה ולפעולות שביצעו למענו בעלי האינטרסים בעיר ומקורביו, שמעוני פעל לקידום ענייניהם באשקלון.

החשדות המתוארים אינם תואמים לחלוטין את עמדת המשטרה בתיק, במסגרתה נכתב כי התגבשה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירה של בעילה אסורה בהסכמה בשני מקרים, עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי חקירה והלבנת הון. כאמור, הפרקליטות תעמידו לדין רק בגין עבירות השוחד. בנוסף מצאו במשטרה כי התגבשה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות שוחד והלבנת הון על ידי שישה חשודים נוספים - מנכ"ל העירייה חיים סופר, שני מקורבים לראש העיר, שני קבלנים ויזם, שלא נכללים כעת בשימוע הפרקליטות.

בנוסף לחשדות האלו, הוגשו תלונות נוספות הנוגעות לקשרים שקיים ראש העיר עם נשים שעבדו תחתיו, אך במשטרה לא התגבשה תשתית ראייתית לביצוע העבירות על ידו. בשני מקרים נוספים בהם נחקר חשד לביצוע עבירות מין על ידי שמעוני גובשה תשתית ראייתית לכאורה לעבירת הפרת אמונים בלבד, אך במקרים אלו חלה התיישנות.

לחשודים ניתנה כעת אפשרות לקיים הליך שימוע בפני פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן ארי-שווקי, בטרם תתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגדם. ההחלטה הסופית לגבי הגשת כתב אישום נגד שמעוני תתקבל על ידי פרקליט המדינה, שי ניצן.

מכתבי השימוע נשלחו עם סיום חקירת הפרשה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בשיתוף עם רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון. החקירה הפכה לגלויה בתחילת חודש ינואר, עם מעצרם של שמעוני וחשודים נוספים, ובמסגרתה נחקרו באזהרה בעלי תפקידים בעיריית אשקלון, מקורבים, קבלנים ויזמים, וכן נגבו עשרות עדויות, בוצעו חיפושים בבתי חשודים ובמשרדיהם, לרבות בעירייה, נתפסו מסמכים ומחשבים וכן נתפסו רכוש וחשבונות לצורך בקשת חילוט. המשטרה ביקשה היום להאריך את ההגבלות ותנאי שחרורו של שמעוני עד חודש פברואר 2017.

התיק מנוהל כעת בידי עורכי הדין ירון גולומב, קרן צבירן, הילה גבאי ואורי פרייסמן מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

שמעוני הגיב להודעת הפרקליטות ואמר: "אני שבע רצון מהעובדה כי כבר בשלב כה מוקדם הוסרה העננה בכל הקשור לחשדות בעבירות מין ולא נותר מהן דבר. זוהי בשורה משמעותית וחיובית. יחד עם זאת, לפנינו התמודדות נוספת ואנו מתמודדים עמה ברצינות ובכובד ראש. אני מקווה ומאמין שבסופה נוכל לשכנע את הפרקליטות גם בשלב המאוחר יותר, של השימוע, להוריד מעל הפרק את יתר החשדות ואם לא נצליח בכך, כפי שהצלחנו עד כה, נעשה זאת בבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ