מצלמות במקום העבודה: משרד המשפטים מגבש הנחיות לשמירה על פרטיות העובדים

לפי ההוראות המסתמנות, מעסיק יכול לעקוב אחר עובדיו בחללים משותפים אך יחויב לדווח להם על קיומן. לתיעוד של עובד עצל במצלמה למניעת גניבות לא יהיה תוקף משפטי

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

משרד המשפטים מגבש בימים אלה טיוטת מסמך המבקש לעגן את השימוש במצלמות מעקב במקומות עבודה במטרה להגן על פרטיותם של העובדים. ההנחיה, שצפויה להתפרסם בקרוב לקבלת הערות מהציבור לפני שתהפוך למחייבת, קובעת כללים להצבת מצלמות בכל מקומות העבודה במשק.

בין היתר נקבע כי התקנת מצלמות במקום עבודה עשויה להיות לגיטימית לשם הגנה על ביטחון הנמצאים במקום העבודה, כדי לשמור על הרכוש הנמצא בו, מטעמים של אבטחת מידע אישי רגיש והמערכות המשמשות לניהולו, ואף ככלי למנהלים לפקח על משמעת העובדים ואיכות השירות שהם מספקים ללקוחות.

מצלמה בפתח בנייןצילום: זאב שטרן

בטיוטת המסמך נכתב כי התקנת המצלמות נדרשת להתבצע לאחר שהמעביד גיבש מדיניות ברורה ומפורטת על אופן והיקף השימוש במצלמות המעקב ומטרותיהן. זו תיקבע לאחר היוועצות בעובדים ותובא לידיעתם. במידה שקיימות מצלמות נסתרות במטרה, למשל, להגן על המקום מגניבות, מותר יהיה שלא לחשוף את מקום הימצאן בפני הלקוחות - אך אין להסתיר את מקומן מהעובדים. עוד נקבע כי אסור יהיה להשתמש בצילומים למטרות שחורגות מהמטרה שלשמן הוצבו המצלמות. כך, צילום ממצלמה שהוצבה למניעת גניבות ותיעדה עובד היוצא להפסקות ממושכות מדי, לא יוכל לשמש את המעסיק אם ירצה לנקוט בהליכים בעניין זה ולא לשמש כראיה בבית משפט.

ההנחיה המתגבשת עומדת גם על חשיבות מיקום הצבת המצלמות. כך, נקבע כי לא לגיטימי להציב מצלמות בשירותים או במלתחות, ונקבע כי מעקב אחר עמדה אישית של עובד שאינה פתוחה לציבור אינו פרופורציונלי. כך למשל, צילום וידאו קבוע של עמדת מחשב שנועד לוודא כי העובד בה אינו מקיים שיחות בטלה עם חבריו - יפגע בפרטיותו.

על פי המסמך המתגבש, שימוש מוגזם בטכנולוגיות מעקב אחר העובדים מעמיד את המעסיק בסיכון לסנקציות מינהליות ופליליות, ובחשיפה לתביעות אזרחיות בשל הפרת חוק הגנת הפרטיות, ואף עלול להוות נסיבה המאפשרת לעובד שהתפטר מיוזמתו לקבל פיצויים.

עם זאת, בכל הנוגע לאכיפת הכללים, ברשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, שאחראית לחיבור ההנחיות, יש רק עשרה פקחים המבצעים ביקורות בנושא. "היינו שמחים שיהיה יותר כוח אדם לפיקוח על פרטיות", אמרה עו"ד לימור שמרלינג מגזניק, מנהלת מחלקת קשרי ציבור וממשל ברשות למשפט טכנולוגיה ומידע. היא הוסיפה כי "עם זאת, חלק מהותי מרגולציה זה לפרסם לאנשים שלפעמים הם חסרי מודעות וארגונים לוקחים את ההנחיות שלנו ופועלים על פיהם. בנוסף חשוב שהציבור יהיה מודע ויגיש לנו תלונות".

ראש הרשות, אלון בכר אמר כי "מחקרים מלמדים ששימוש יתר במצלמות מעקב פוגע משמעותית בשביעות הרצון של העובד, גורם לתחושות חרדה ודכאון, נטילת יתר של ימי מחלה ואף התפטרות".

חוק הגנת הפרטיות עליו נסמכת ההנחיה נחקק כבר בשנת 1981, אך בשל התרבות השימוש במצלמות במקומות עבודה מגבשים במשרד המשפטים הנחיות ייעודיות למציאות המשתנה שנועדו לסייע לפרש את החוק הקיים.

מלבד הפרשנות לחוק להגנת הפרטיות, ההנחיה מתבססת גם על פסק דין שניתן בעבר ונגע לזכותו של מעביד להגיש תכתובת דואר אלקטרוני של עובדים כראיה בהליך משפטי. פסק הדין ניתן בבית הדין הארצי לעבודה במסגרת שני ערעורים, בהם של עובדת שביקשה שלא לאפשר למעסיקה להגיש כראיה תכתובות דואר אלקטרוני ששלחה, כדי להוכיח כי פיטוריה מהעבודה לא נבעו מהריונה, אלא מכיוון ששלחה קורות חיים למעסיקים אחרים. את הערעור השני הגישו חברות על החלטת בית הדין האזורי לפסול הודעות דואר אלקטרוני שביקשו להגיש כראיה נגד עובד כדי להוכיח התנהגות פוגענית מצדו.

בית הדין הארצי קבע כי ניתן להציג תכתובות מייל רק אם הן נכתבו בתיבת דואר אלקטרוני מקצועית שהוקצתה על ידי המעסיק והבהיר שלעובד יש מרחב של פרטיות המלווה אותו גם במקום העבודה. בהתאם, העובדה שמחשב שממנו נשלחו ההודעות הוקצה לעובד לצורך עבודה אינה מפקיעה את זכות העובד לפרטיות על ענייניו האישיים, ובפרט על תכתובותיו האישיות. מתוקף פסק דין זה גובשה ההנחיות העדכניות בין היתר, כיוון שאין פסקי דין שעסקו באופן ישיר בסוגיית מצלמות המעקב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"