המשטרה לא החזירה מיליוני שקלים לחשודים ששוחררו בערבות

בין השנים 2012 ל-2015 הפקידו עצורים כמעט 24 מיליון שקלים, אך רק 8 מיליון הוחזרו. בעוד שעצורים בעלי אמצעים שולחים את עורכי דינם לטפל בנושא, אחרים מתקשים להתמודד עם הביורוקרטיה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

אזרחים רבים שנחקרים בתחנות משטרה ומשוחררים בסיום ההליך במתן ערבות כספית טוענים כי הם מתקשים לקבל חזרה את כספם, גם בחלוף זמן הערבות. מנתונים שהתקבלו בבקשת חופש מידע של ארגון "רבנים למען זכויות אדם" עולה כי הפער בין הסכום הכולל שקיבלה המשטרה מכספי ערבויות לאלו שהחזירה לאזרחים בין השנים 2015-2012 הוא יותר מ-15 מיליון שקלים.

במשטרה אמרו כי הבקשה לקבלת המידע הגיעה בעקבות פנייה לארגון מצד בני משפחת עולים מאתיופיה, שסיפרו כי הם מתקשים לקבל את 3,000 השקלים שנתנו למשטרה כערבות במהלך חקירת בנם. לדברי המשפחה, לא הוגש כתב אישום נגד בנם הנער והם זקוקים לכסף. לבסוף קיבלה המשפחה את כספה חזרה, באיחור של חמישה חודשים. "הדבר הצריך שעות עבודה רבות מאוד, ונפתר רק לאחר פנייה ללשכת מפכ"ל המשטרה", סיפרה הרבה עדית לב מהארגון. "עבור משפחה של עולים מאתיופיה החיה בעוני היה הסכום הכספי קריטי, והקושי מול הביורוקרטיה המשטרתית היה מכשול בלתי עביר. עולה החשד כי הסבך הביורוקרטי הזה הביא רבים להתייאש ולוותר על כספם".

תחנת המשטרה בראשון לציון. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: חן גלילי

ערבות נלקחת מאדם שנעצר או מקרוב משפחתו כדי לוודא שהוא עומד בתנאים המגבילים שבהם שוחרר, כדי למנוע הימלטות ולוודא שיופיע לחקירה כשיידרש. גם אם הוגש נגד אדם כתב אישום, אם עמד בתנאי שחרורו הוא יכול לקבל חזרה את כספו בתוך שישה חודשים, אך עליו לגשת בעצמו לתחנת המשטרה ולבקש אותם - עובדה היוצרת קושי ביורוקרטי עבור האדם הפשוט. את כספי הערבות יכול האדם להפקיד בסניפי הדואר בלבד.

מהנתונים עלה כי בין 2012 ל-2015 הופקדו בתחנות המשטרה השונות ברחבי הארץ 23,937,460 שקלים והוחזרו 8,600,480 שקלים בלבד. כך, 15,336,980 שקלים לא הוחזרו לאזרחים. במשטרה הדגישו שנתונים אלה מתייחסים רק לכספי הערבויות שנלקחו אחרי שחרור של קצין משטרה בתנאים מגבילים, ולא לכספי ערבות שנפסקו בבית המשפט.

הכסף, כאמור, לא יוחזר לאדם שהפר את תנאי השחרור שלו. ואולם "מאוד לא סביר שאחוזים כה ניכרים של משלמי הערבות - לעיתים כ-60% בשנה - הפרו את תנאי השחרור שלהם", אמרו ברבנים לזכויות אדם. "לכן, על המשטרה מוטלת החובה להסביר את הפער הזה". כך, למשל, ב-2014 הופקדו יותר מתשעה מיליון שקלים, והוחזרו כחצי מיליון בלבד.

בעבר ספגה המשטרה ביקורת בנושא גם מבתי המשפט בה נרמז כי המשטרה מעדיפה להעביר החלטות על שחרור עצורים לבתי המשפט במקום לטפל בהן בעצמה. ב-2011 כתבה שופטת בית משפט השלום בתל אביב, מיכל ברק נבו, בהחלטה שלה בנושא: "עולה בי חשש מסוים שמא יש תנאים המנוסחים מראש בצורה המוציאה אותם מכלל סמכותו של קצין ממונה, על מנת להצדיק הופעה בבית המשפט", כתבה השופטת. "נהיר לי כי הדברים האמורים אינם פשוטים, אך הם נאמרים על בסיס עשרות בקשות שחרור שראיתי בימים האחרונים, שלא היתה כל הצדקה להביאן לבית המשפט, והטענה הנשמעת מדי פעם מצד הטוענים היא שחלק מהתנאים אינם בסמכות קצין ממונה".

נוכח הביקורת, ניתן למצוא אזרחים רבים שפונים לעורכי דין או לפורומים משפטיים בבקשת עזרה לקבל את כספם חזרה. "לפני כשמונה חודשים הייתי עצור על העסקת שוהה בלתי חוקי ושילמתי אלף שקלים ערבות", כתב ברשת אזרח שהמתין לכספים שהפקיד. "אמרו לי שתוך חצי שנה אם אני לא עובר על אותה עבירה מחזירים לי את הכסף. בינתיים עברו שמונה חודשים ולא שמעתי על הכסף הזה, מה ניתן לעשות?".

אדם אחר כתב בדף הפייסבוק שלו: "במהלך חודש שלם הגעתי שוב לתחנה ועברתי את הסיבוב המוכר של הקצין-חוקר-פקד-שוטרות בקצה המסדרון אשר אינן יכולות לעזור בלי אותו קצין אשר אינו נמצא ולא עונה לטלפון, לכן שוב התבקשתי לחזור בשבוע שאחרי. ניגשתי לסניף הדואר ונאמר לי שאין שום הוראה חדשה בנוגע לכסף ואין אפשרות לקבלו". אדם אחר כתב: "האם משטרת ישראל מתחמקת מלהחזיר את כספי או שבאמת אין איש בתחנת כפר סבא היודע לבצע את הפעולה?".

שחרור בתחנת המשטרה נעשה על ידי קצין שרשאי לגבות כספי ערבות בגין שחרור בתנאים מסוימים ולמנוע מהאזרח להגיע להארכת מעצרו בבית המשפט. אולם מדובר במקרים קלים יחסית וברוב המקרים מדובר באנשים שמבצעים עבירות קלות, חלקם אנשים החיים בעוני, עולים חדשים או בני החברה הערבית המתקשים בשפה העברית, שאין להם היכרות טובה עם מערכות ממסדיות.

אזרחים מבוססים שמשלמים סכומים גבוהים מלווים בדרך כלל על ידי עורכי דין שדואגים לגבות עבורם את הכספים. חוסר המודעות של אותם אנשים חלשים הוא שמונע מהם להגיע ולקחת את הכסף. במשטרה מציינים כי בשנה האחרונה הוכנסה למשטרה מערכת שאמורה לטפל בנושא החזרת כספי הערבות אולם התלונות ממשיכות לזרום.

ברבנים למען זכויות האדם מסרו כי "אסור שהקושי לקבל חזרה דמי ערבות יהפוך למקור הכנסה למדינה על חשבונם החשודים בפלילים, שרבים מהם חיים בעוני. הפער האדיר בין הפקדות הערבות ובין מה שהמשטרה החזירה לאזרחים מעורר שאלות כבדות".

ממשטרת ישראל נמסר: "הניסיון לקשור בין הנתונים אודות היקף התקבולים וההחזרים של כספי ערבות המופקדים בתחנות המשטרה, לבין אופי ההליך או טענות על אי השבת כספים הוא חסר בסיס ומגמתי, שכן הנתונים כוללים את כלל המקרים בהם לא הושבו עד מועד נקוב כספי ערבות, לרבות מקרים בהם הוגש כתב אישום (אז מוארך תוקף הערובה באופן אוטומטי) ו/או הוארך כדין תוקף החזקתם של הכספים בשל ההליכים המתנהלים. השבת הערבויות, ככל שנדרש ובהעדר התנאים הנ"ל, מבוצעת על פי דין באמצעות מנגנון סדור ומפוקח".

"ראוי היה לציין דווקא לחיוב את העובדה כי המשטרה פעלה להרחבת האפשרות לשחרור בתנאים בתחנות המשטרה, בין היתר באמצעות הצבת עמדות הפקדה בתחנות ובסניפי דואר, על מנת להקל על האזרח הנדרש להפקדה ולצמצם משמעותית וככל שניתן את הצורך להביא חשודים לבית המשפט לצורך שחרור בתנאים, למעט כמובן במקרים בהם התנאים הדרושים אינם מצויים בסמכות המשטרה. למותר לציין כי ככל שתובא בפנינו טענה למקרה פרטני הוא ייבחן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"