מפקד חטיבת כפיר הוקלט אומר לאביו של אלאור אזריה כי "קו ההגנה לא מוצלח"

הקלטה שפורסמה הערב בערוץ 2 סותרת את הודעת דובר צה"ל מאתמול שהכחישה התערבות בהליך המשפטי. המח"ט הציע לאביו של אזריה להיפגש עם בכירים בצבא ולהחליף את צוות ההגנה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משפחת אזריה בעת הקראת הכרעת הדין בעניינו של אלאור, החודש
משפחת אזריה בעת הקראת הכרעת הדין בעניינו של אלאור, החודשצילום: אבשלום ששוני
גילי כהן
גילי כהן

מפקד חטיבת כפיר, אל"ם גיא חזות, הוקלט במהלך שיחתו עם אביו של אלאור אזריה, צ'ארלי, כשהוא מציע לו להיפגש עם בכירים בצבא לצורך ייעוץ משפטי. ההקלטה, שפורסמה הערב (רביעי) בחדשות ערוץ 2, סותרת את הודעת דובר צה"ל מאמש שהכחישה התערבות בהליך המשפטי.

על פי ההקלטה, חזות הציע לאביו של אזריה להיפגש עם ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף מוטי אלמוז, ומפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה. לצד זאת, הציע לו להיפגש עם הסנגור הצבאי הראשי. "הוא ישמיע לך אפשרויות שתוכל להתקדם איתן דרך הסנגוריה של צה"ל. בין אם זה ייעוץ בנוסף ובין אם זה לצרף מישהו לצוות של ההגנה", אמר המח"ט. דברים אלו נאמרו כאשר אל"ם חזות מציג את עצמו כמי שמייצג את "כל הצבא", וכאשר אזריה מיוצג על-ידי עורכי דין אחרים, אייל בסרגליק ואילן כ"ץ.

"הקו הגנה הזו שבו לפחות ממה שקראתי, לא היה מוצלח עד עכשיו. אני יכול להגיד לך, עם חברים משפטנים ומה שקראתי ולאור פסק הדין הכל-כך יצוק כמו שהוא ניתן. הסיכויים שערעור כזה יתקבל... עוד פעם, לא אני אומר, אני לא מבין בזה, זה מה שאומר פה סופר (מי שסייע בתיאום הפגישה ושימש כמתווך, אופיר סופר, מזכ"ל האיחוד הלאומי), הם קלושים. ואז מה?!", אמר המח"ט בהקלטה.

הקלטת השיחה בין האב לקצין מותירה את צה"ל במבוכה לעומת הכחשותיהם אמש. נראה כי גרסת צה"ל מקלה מאוד למה שנחשף בהקלטה: אתמול טענו בצבא כי השיחה לא כללה "התערבות כלשהי בהליך המשפטי", גם לא בנוגע לערעור שסנגוריו מגבשים. בצבא טענו כי מטרת השיחה הייתה לבחון האם נדרש סיוע כלשהו למשפחה. אך מההקלטות שנשמעו נראה כי דקות ארוכות שימשו את אל"ם חזות לעצות למשפחת אזריה, שעיקרן – בואו להיפגש עם בכירי הצבא, ביניהם אנשי הסנגוריה הצבאית. בנוסף, טענו בצה"ל אתמול כי לא הוצעה הצעה ביחס לערעור, אך כעת, כאשר אל"ם חזות נשמע בקולו מעריך כי סיכויו של הערעור קלושים, בהתבסס על דברים שקרא או שמע מאחרים, הדברים נראים אחרת.

סנגוריו של אזריה הגיבו בחריפות לדברים ושלחו אמש מכתב לשר הביטחון בו הגדירה את התנהלות המח"ט כשערורייה. "מדובר בהתנהגות פסולה ושערורייתית שחוצה כל גבול ומנוגדת לחוק לכאורה. מעבר לעבירות הפליליות האתיות המשתמעות, הפגיעה בזכות לייצוג הגון, הרי שהתבטאויות כלפי עורכי הדין מזעזעות את אמות הסיפים הקשורות לייצוג בהליך פלילי...", נכתב בפנייה, שמוענה גם לרמטכ"ל, לפרקליט הצבאי הראשי ולשרת המשפטים. למעשה, עוד בתחילת הפרשה, צה"ל חשב להצמיד לאזריה עורך דין מהסנגוריה הצבאית, אך מאחר שאזריה כבר יוצג על-ידי עורכי דין והודיע על כך בעת חקירתו, קיבל הסנגור הצבאי במילואים, אל"ם במילואים עו"ד אבי עמירם, הוראה לשוב על עקבותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ