פרשת נתניהו-מוזס |

השופט בדימוס מצא: ברור לכל משפטן מתחיל שהעסקה ממלאת את היסודות של עבירת שוחד

לדברי המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, הפרטים שפורסמו במסגרת החקירה מהווים "עסקה כמעט מושלמת של מציע, ניצע והסכמות על פרטים ואיך הדברים ייעשו"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס
ראש הממשלה נתניהו ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזסצילום: מוטי קמחי ואי-פי
"הארץ"

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אליהו מצא, התייחס היום (רביעי) בריאיון לרינו צרור בגלי צה"ל לחקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי "ברור לכל משפטן מתחיל שהעסקה, כמו שהיא מצטיירת מהציטוטים המעטים לצערי שמתקבלים מן התכנים שיש בשיחות האלה, בוודאי ממלאת את היסודות של עבירת שוחד כהגדרתה בחוק".

לדברי מצא, הפרטים שפורסמו בימים האחרונים, לפיהם ראש הממשלה הבטיח למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס לקדם חקיקה שתפגע קשות בישראל היום בתמורה לשינוי אופי הסיקור של נתניהו בידיעות אחרונות, הם "עסקה כמעט מושלמת של מציע, ניצע והסכמות על פרטים, איך הדברים ייעשו והבטחות".

מצא התייחס בדבריו לטענת מקורביו של נתניהו לפיה ראש הממשלה הקליט את שיחתו עם מוזס, מכיוון שמו"ל ידיעות ניסה לסחוט אותו. "נושא משרה שמנסים לסחוט אותו, דבר ראשון מתקשר למשטרה. אם הוא ראש הממשלה הוא יכול גם לפנות ליועץ המשפטי לממשלה שיפעיל את המשטרה", אמר מצא, שהוסיף כי "אם הוא היה עושה את הכל בתיאום עם המשטרה ואומר שיש פה מו"ל של עיתון שמנסה לסחוט אותי, אז אני מוכן לנהל איתו משא ומתן ולשחק את המשחק כאילו אני מוכן ללכת לעסקה, זה היה בסדר גמור ומנקה את ראש הממשלה מכל צל של חשד. אבל הוא לא עשה את זה".

באשר לפרסום הקלטות השיחות בין נתניהו למוזס, אמר השופט הבכיר בדימוס: "הגיע הזמן לפרסם אחת ולמיד את כל הפרוטוקולים האלה, התמלילים לפחות, אם לא את הקולות של הדוברים, לפחות את התמלילים, לידיעת הציבור... מדובר בראש ממשלת ישראל והציבור – כחלק מזכותו לדעת - צריך לדעת מה יש בהקלטות האלה, ואני לא חושב שיש סיבה לעכב את הפרסום של ההקלטות האלה אפילו דקה אחת נוספת".

השופט בדימוס אליהו מצא בכנס משפטנים בכנסת, ב-2011צילום: אוליבייה פיטוסי

מצא אף תקף את התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, באומרו כי "זה שהיועץ המשפטי לממשלה מחזיק בשרוול פצצה כזאת כבר כל כך הרבה חודשים זה דבר מתמיה, והוא גם מעורב בצורה לדעתי לא סבירה במהלכי החקירה. כבר מישהו הציע אתמול שאם הוא בעצמו בשל יחסיו המיוחדים עם ראש הממשלה על רקע משרתו הקודמת הוא איננו יכול לפעול בעניין הזה באופן לגמרי לגמרי עצמאי ובלתי תלוי, אז יואיל בטובו להאציל את הסמכות לחקירה למישהו מהמשנים שלו או לפרקליט המדינה שינהל את זה כמו שצריך".

לא הקלטה, הקלטות: נתניהו ומוזס קיימו סדרת שיחות בשנים האחרונות / נתניהו נגד מוזס: קרב שלטון-עיתון / הסוד נחשף: הרשימות השחורות של "ידיעות אחרונות" / מסע ההשתלטות של נתניהו על התקשורת / נתניהו הוקלט מנהל משא ומתן עם איש עסקים על הטבות הדדיות / חדשות 2: נוני מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", הוא איש העסקים בהקלטת נתניהו / נתניהו על חקירותיו: אני יודע במה מדובר, לא יהיה כלום

אתמול פורסמו ב"הארץ" פרטים חדשים שופכים אור על החשד לעסקת שוחד שנידונה בין נתניהו למוזס. מתווה העסקה כלל שינוי חד באופי הסיקור של ראש הממשלה בכלי התקשורת של קבוצת ידיעות אחרונות, ומנגד הבטחה של נתניהו לקידום חקיקה שתפגע קשות בחינמון המתחרה של מוזס, ישראל היום.

לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", מו"ל ידיעות אחרונות אמר לראש הממשלה כי הוא יעשה הכל כדי שהאחרון יישאר בתפקידו כראש הממשלה, כמה זמן שירצה. עוד נודע ל"הארץ" כי מוזס, שמלבד היותו מו"ל ידיעות אחרונות משמש גם כעורך האחראי של העיתון, הציע לנתניהו לבחור כמה עיתונאים מטעמו, והבטיח להעסיק אותם בכלי התקשורת של הקבוצה באופן מיידי.

מוזס התכוון לכך שידיעות אחרונות יהפוך למעשה לעיתון שיעניק סיקור חיובי קבוע לראש הממשלה. בתמורה, הוא ביקש מראש הממשלה לקדם בכנסת חקיקה שתחייב את החינמון ישראל היום להימכר בתשלום. אילו הצעד הזה היה מתממש, היה בכוחו להחזיר את ידיעות אחרונות למעמד הבכורה שהיה לו ערב הופעת החינמון בבעלות איל ההון שלדון אדלסון.

לבסוף, העסקה שנרקמה בין השניים כמה חודשים לפני הבחירות ב-2015 לא יצאה אל הפועל. לפי הערכות, ההתגייסות המוחלטת של כלי התקשורת בקבוצת ידיעות אחרונות נגד מועמדותו של נתניהו העלתה על שרטון את מערכת היחסים החשאית בין ראש הממשלה למו"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ