משרד המשפטים תומך באי־הפללת משתמשי קנאביס

על פי חוות דעת המשרד, לא יינקטו הליכים פליליים נגד משתמשי סמים קלים. שקד: חוות הדעת נכתבה על דעתי, לא ייתכן שמאות אלפי אנשים ייחשבו פושעים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

חוות דעת של משרד המשפטים שהועברה לשרת המשפטים איילת שקד תומכת במדיניות של אי־הפללת משתמשי קנאביס. חוות הדעת נכתבה על ידי עו"ד יפעת רווה ממחלקת ייעוץ וחקיקה, ומציעה לאמץ גם בישראל את המודל שלפיו יוטל קנס או יינקטו הליכים מינהליים נגד משתמשי סמים קלים, במקום להגיש כתבי אישום פליליים נגדם. דבר קיומה של חוות הדעת, המחזיקה 120 עמודים, פורסם לראשונה באתר "וואלה!".

בנייר העמדה נסקרו החששות מפני שינוי מדיניות האכיפה הקיימת. בין היתר נכתב כי קיים חשש לעלייה במספר המשתמשים, לזליגת הקנאביס לשימוש בידי קטינים, לעלייה בתאונות דרכים, לפתיחת פתח לשימוש בסמים קשים יותר ולקושי לגבש ראיות נגד סוחרי סמים. מנגד נסקרו המחירים האפשריים של השימוש בהליך הפלילי. בין היתר נכתב כי "אכן קיים חשש שמסר של הקלה בפליליות עלול להתפרש באופן שגוי כעידוד השימוש. לחשש זה יש לתת מענה בפעולות הסברה מתאימות, אך הוא אינו מצדיק להותיר על כנה מדיניות בעייתית של הפללה".

איילת שקד בישיבת סיעת הבית היהודי בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במרכז ההמלצות של משרד המשפטים עומדת הכרה בהיקף הגדול של משתמשים בישראל והתאמת המצב המשפטי בארץ למעבר מגישה פלילית לגישה בריאותית. מודל זה הונהג בפורטוגל גם לגבי שימוש בסמים קשים. "ככל שההתמקדות אכן תהיה רק בקנאביס, המודל הבריאותי עשוי להיות רלוונטי, בעיקר לאותו מיעוט משתמשים הנזקק גם לסיוע בשל התמכרות וכדומה", כתבו בחוות הדעת והוסיפו כי מכיוון שתהליך זה עשוי להימשך זמן רב ניתן להתחיל ליישם מידית את השינויים במדיניות האכיפה.

בעניין זה נכתב בחוות הדעת כי יש לפעול ל"שינוי אופן האכיפה, לפחות לגבי החזקה ושימוש עצמי, מאכיפה פלילית לאכיפה חלופית, כגון עבירות קנס או עבירות מינהליות, תוך שמותירים על כנו את אותו חלק בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה המאפשר המרה באזהרה. האכיפה החלופית אינה כוללת בדרך כלל פתיחת תיק פלילי, רישום פלילי, והחמור מכל — מעצר או סיכון מאסר, שהם אמצעים פוגעניים, אשר הנזק הכרוך בהם עלול לעלות על הנזק מעצם השימוש".

בחוות הדעת נטען עוד כי לגבי קטינים מוצע להמשיך ולדון בנושא ככל שיידרש עם המשרדים הרלוונטיים, בהם משרדי החינוך, הרווחה, הבריאות, ביטחון הפנים, המשפטים, וכן עם המועצה לשלום הילד וגופים אחרים. את המשאבים המושקעים כיום באכיפה ממליצים במשרד המשפטים להשקיע בצמצום נזק למשתמשים, בהשקעה ישירה במניעת תאונות דרכים, במניעת שימוש על ידי קטינים ואנשים צעירים באמצעים חלופיים ובלתי פוגעניים ובטיפול במכורים ושיקום במקרים המתאימים.

בחוות הדעת הוצגו, בין היתר, נתוני המשטרה ולפיהם מספר המעצרים בגין שימוש עצמי בקנאביס נמצא בירידה של כ–56% בחמש שנים. כך, מ–424 מעצרים ב–2010 על שימוש בסם מסוג זה צנחו המספרים ל–188 מעצרים ב–2015.

חוות הדעת גם כוללת הערכות בדבר מספר המשתמשים בארץ: "פרופ' רפאל משולם העריך ששיעור המשתמשים הוא כ–250 אלף עד 350 אלף לפחות", כתבו במסמך והוסיפו כי "יש המעריכים זאת במספרים גדולים בהרבה, בוודאי אם לוקחים בחשבון משתמשים מזדמנים. יש להניח שבסקרים קיים תת־דיווח, שהרי לא כל אדם יתוודה על כך".

חוות הדעת גובשה על רקע דיונים בהצעת חוק פרטית שהוגשה בנושא זה, וכן דיוני הצוות שהוקם במטרה לבחון את הסוגיה. הצוות מונה ביוני האחרון על ידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המתנגד לשינוי במדיניות הקיימת וללגליזציה. הצוות, בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים רותם פלג, קיים סדרת ישיבות שבמהלכן התבטאו בעניין נציגי משרדי הממשלה וגופים שונים, מומחים וחברי הצוות עצמו.

מלשכת שרת המשפטים שקד נמסר בתגובה כי "חוות הדעת נכתבה על דעת השרה, ואכן יש שכל רב במעבר מאכיפה פלילית לאכיפה מינהלית. לא ייתכן שמאות אלפי אנשים ייחשבו פושעים. אולם צריך לקחת בחשבון את מגוון השיקולים והדעות. כל שינוי ייעשה בתיאום עם כלל הגורמים המעורבים בדבר ובהובלת השר ארדן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ