בג"ץ הורה לנתניהו להשיב לעתירה הדורשת לפסול את היועמ"ש מלעסוק בחקירותיו

בעתירה שהגיד עו"ד אלדד יניב נטען כי מנדלבליט מצוי בניגוד עניינים עקב כהונתו כמזכיר הממשלה במהלך תהליכי החקיקה של חוק "ישראל היום", שעומד במרכז תיק 2000

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה ב-2015
נתניהו ומנדלבליט.זכות הציבור לדעתצילום: מרק ישראל סלם
שרון פולבר

הפעיל הפוליטי אלדד יניב עתר היום (ראשון) לבג"ץ בדרישה לפסול את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מלעסוק בחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המשיבים לעתירה, בהם מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן ונתניהו עצמו, נדרשים למסור את תגובתם המקדמית לעתירה ולבקשה למתן צו ביניים עד ה-7 בפברואר.

העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי דינו של יניב, יובל יועז ודורון ברקת, מבקשת שמנדלבליט יודיע כי הוא מנוע מלטפל בתיקים "בשל ניגוד עניינים שהוא מצוי בו נוכח נגיעתו במישרין ובעקיפין, במסגרת תפקידו הקודם כמזכיר הממשלה, בנושאים הנחקרים בתיק 2000". תיק 2000 הוא התיק שבמרכזו שיחותיו של ראש הממשלה עם מו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס.

בין היתר נטען בעתירה כי לא ייתכן שמנדלבליט בתפקידו כמזכיר ממשלה לא היה מעורב במהלכים בכנסת באשר להצעת חוק "ישראל היום", הנמצאת במוקד החקירה. "אביחי מנדלבליט, מתוקף תפקידו כמזכיר הממשלה, אמון גם על הקשר שבין הממשלה והחלטותיה, לרבות החלטות ועדת השרים, לבין הקואליציה וראשי סיעות הקואליציה בכנסת. הדעת נותנת אפוא כי היועמ"ש היה מעורב באופן אקטיבי ואינטנסיבי בדיון שהתקיים בקרב גורמי הממשלה בהצעת החוק האמורה, וביישום ההחלטות שהתקבלו", נכתב בעתירה.

עוד הוסיפו בעניין זה כי: "אין חולק כי כלל התהליכים הנוגעים לטיפול ולקידום הצעת חוק ישראל היום מהווים את ליבת החקירה בתיק 2000. על החשיבות והמרכזיות שמייחסים גורמי החקירה לשאלת העיסוק הממשלתי סביב הצעת חוק ישראל היום ניתן ללמוד מהפרסומים על כך שהשר יריב לוין ששימש באותה עת כשר המקשר בין הממשלה ובין הכנסת מסר עדות במסגרת החקירה הפלילית".

לפני כשבועיים טען היועמ"ש במענה לפניית "הארץ" כי לא ידע על על המשא ומתן בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" במהלך כהונתו כמזכיר הממשלה. מנדלבליט מסר כי במהלך כהונתו, שהסתיימה בפברואר 2016, הוא "עסק אך ורק בנושאים מקצועיים הקשורים לניהול עבודת הממשלה, וכן בתחומי עיסוק ממשלתיים מקצועיים שהוטלו עליו על ידי הממשלה".

על השאלה אם נודע לו על הפגישות בין מוזס לנתניהו השיב מנדלבליט גם כן בשלילה. "מנדלבליט למד לראשונה על קיומן של הפגישות האמורות רק לאחר תחילת כהונתו כיועץ המשפטי לממשלה, בתפקידו כראש מערכת אכיפת החוק", נכתב במענה מטעמו.

בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת לפני כשבוע התייחס היועמ"ש לקריאות הדורשות ממנו להימנע מלעסוק בענייני נתניהו ואמר: "אני שומע לעיתים קולות שונים הקוראים לי שלא לעסוק בתיקים הקשורים לראש הממשלה, ותשובתי לאותן קריאות היא שזו כלל אינה בחירה הנתונה בידי. זו היא חובתי, ואם לא אמלא אותה, אזי לא אבצע את תפקידי נאמנה".

כתבות מומלצות

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

שלגון "קראנץ" בטעם שוקולד לבן ופיסטוק, והאריזה שלו לידו

הארטיק שנולד כהטרלה הפך ללהיט היסטרי, אבל האם הוא טעים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?