ייסגר התיק נגד היועצת הבכירה לרה"מ: תודה בעברות משמעת ותורחק משירות המדינה

הפרקליטות חתמה על הסדר עם פרח לרנר, לפיו היא תודה בעברות משמעת ובכך שפעלה בניגוד עניינים כאשר קידמה בלשכת רה"מ את ענייני לקוחותיו של בעלה שניהל משרד יחסי ציבור

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרון פולבר

היועצת הבכירה לשעבר במשרד ראש הממשלה, פרח לרנר, תודה בעברות משמעת במסגרת הסדר עם הפרקליטות. לפי ההסדר, לרנר תפוטר משירות המדינה ותורחק ממנו למשך חמש שנים. כמו כן, היא תשלם קנס של 20 אלף שקל ולא תוכל למלא תפקיד בעל אופי ציבורי במשך שנה.

ההסדר בעניינה של לרנר הושג כחלק מהליך שנקרא "סגירת תיק בהסדר מותנה", שלפיו החשוד מודה בעבירות המיוחסות לו ואם הוא עומד בתנאים שהתביעה הציבה - התיק נגדו נסגר. אם החשוד לא עומד בתנאים הללו, מוגש נגדו כתב אישום.

פרח לרנר בכנסת, ב-2012צילום: מיכל פתאל

במקרה של לרנר הסכימה הפרקליטות לסגור את התיק בתמורה לכך שתוגש נגדה תובענה לבית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה, שבמסגרתה היא תודה בשורה של עבירות משמעת ובכך שפעלה בניגוד עניינים, כאשר קידמה בלשכת ראש הממשלה את ענייניהם של כמה לקוחות של בעלה, אבי, שניהל משרד יחסי ציבור.

פרח לרנר שימשה בין 2009 ל-2015 יועצת ראש הממשלה לענייני חקיקה וכנסת. בהודעת הפרקליטות נכתב כי "היא היוותה גורם מרכזי ומשפיע בעבודת ראש הממשלה ולשכתו ובעבודת הממשלה בכללותה, והיה לה משקל משמעותי והשפעה על פגישות של גורמים שונים עם ראש הממשלה והחלטות אחרות שמתקבלות בלשכתו".

בעלה, אבי לרנר, עוסק במתן שירותים של יחסי ציבור וקשרי ממשל באמצעות חברת לרנרקום שבבעלותו, המתמחה בחברה הדתית-לאומית. על פי כתב האישום בו הודתה לרנר, חלק מלקוחותיו של בעלה שכרו את שירותיו נוכח ידיעתם כי רעייתו עובדת בלשכת ראש הממשלה ומקורבת לראש הממשלה, ומתוך כוונה כי תהווה "ערך מוסף" בקשרי ממשל ותסייע להם. כמו כן, לרנר ידעה בשני מקרים כי לקוחותיו של בעלה משתמשים בה כ"זרז" או כ"קיצור דרך" במשרד. בעניינו של אבי לרנר טרם התקבלה החלטה.

לפי התובענה, לרנר נכנסה לתפקידה ללא עריכת הסדר ניגוד עניינים כיוון שהצהירה כי אין לה או לבעלה זיקה שעלולה להעמידה בחשש לניגוד עניינים והתחייבה לעדכן על שינוי במצב זה. אלא שהתברר כי היא נמנעה מלדווח על עיסוקו של בעלה ולא עדכנה על התווספות לקוחותיו העשויים להעמידה במצב של ניגוד עניינים. עם גילוי הדבר, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה דרשה מלרנר בכמה מקרים להעביר את רשימת הלקוחות של בעלה, אך לרנר נמנעה מלעשות כן במשך שלושה חודשים עד שהתייתר הצורך ברשימה, משום שלרנר היתה צפויה לעזוב את תפקידה במשרד רה"מ. לרנר הודתה כי פעלה במצב של ניגוד עניינים כאשר באה בממשק עם כמה לקוחות של בעלה.

בהודעת הפרקליטות נכתב כי "בתום בחינת תיק החקירה, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי מעשיה של לרנר עולים לכאורה לכדי עבירה של מרמה והפרת אמונים. עם זאת, על דעת פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, הוחלט כי במכלול נסיבות העניין ונוכח אופיים של מעשיה, הגובל בתחום המשמעתי, האינטרס הציבורי ימוצה אם לרנר תסכים להודות במעשיה מיד בתחילת ההליך ותסכים לענישה משמעותית מוסכמת בהליך משמעתי – הכוללת פיטורין ופסילה לשנים ארוכות משירות המדינה, יחד עם ענישה נלווית נוספת".

סנגורה של פרח לרנר, עו״ד רועי בלכר מסר: "המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה החליטה לסגור את תיק החקירה שנפתח כנגד גב' לרנר. אנו מברכים על החלטתה. כפי שטענו לכל אורך הדרך, לא נפל כל פגם פלילי בהתנהלותה של גב' לרנר. פרח פעלה בתום לב ומתוך כוונות ראויות וענייניות והיא אחת מעובדות הציבור המסורות והחרוצות שנתקלתי בהן בכל עיסוקי המקצועי. אני מקווה, כי השירות הציבורי יוכל ליהנות מכישוריה וממסירותה גם בעתיד".

לרנר אמרה: ״אני מודה לבורא עולם, מברכת על ההחלטה לסגור את התיק ושמחה לשים היום את הכל מאחוריי. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון, התמיכה והזכות הגדולה שנפלה בחלקי לשרת לצידו למעלה משש וחצי שנים ולסייע בידיו בניהול המדינה ובהובלת תהליכים משמעותיים וחשובים למען אזרחי ישראל. לקחתי אחריות על טעויות שנעשו על ידי בתום לב ומתוך חוסר תשומת לב, שנבעה בין היתר מהעבודה האינטנסיבית סביב השעון בלשכת ראש הממשלה. אני פונה היום לדרך חדשה ומאתגרת במגזר הפרטי ואין לי ספק שאמשיך לתרום בדרכי למדינת ישראל בעתיד״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?