שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בירושלים החמיר את עונשו של הרב הראשי לישראל לשעבר יונה מצגר. בגזר הדין שניתן היום (ה׳) קבע השופט משה יועד הכהן כי העונש שהוסכם על הפרקליטות ומצגר במסגרת הסדר טיעון שעומד על שלוש וחצי שנות מאסר אינו מחמיר דיו ועל כן הוסיף לו שנת מאסר נוספת כך שהעונש עומד על 4.5 שנות מאסר בפועל.

לפני חודש חתמו מצגר והפרקליטות על הסדר טיעון, לפיו מצגר יודה בקבלת שוחד וירצה שלוש וחצי שנות מאסר. במסגרת ההסדר הופחתו האישומים נגד מצגר והוא נדרש לשלם חמישה מיליון שקלים, הכוללים חילוט של דירה בבעלותו, תשלום קנס ותשלום חובות מס. בסביבתו של הרב אומרים שהחליט לחתום על הסדר טיעון כיוון שהבין שיהיה קשה לסיים את התיק ללא הרשעה. המשטרה גייסה בפרשה עד מדינה ששמו אסור בפרסום.

בכתב האישום המתוקן נטען כי בזמן כהונתו כרב הראשי לישראל מצגר ביצע עבירות רבות בהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. מצגר קיבל שוחד בסך כולל של כחמישה מיליון שקלים ומתוכם נטל לכיסו כשלושה מיליון שקלים, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו, וקיבל את שאר הכסף.

כתב האישום המתוקן כולל שישה אישומים. האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתה נאשם הרב מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה שמקורן בבעלי ממון תושבי חוץ אשר רצו להתגייר או לערוך בירורי יהדות, וביקשו את עצתו ועזרתו כרב הראשי לישראל. הרב מצגר נאשם כי בין השנים 2012 -2007, בשלוש הזדמנויות, הפנה מתגיירים תושבי חוץ לרב גבריאל כהן ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס. הרב מצגר עשה כן בעקבות הסכמה מוקדמת, לפיה הרב כהן יעביר לידיו מחצית מכל סכום שיתקבל.

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות", במסגרתה נאשם הרב מצגר כי פעל יחד עם נהגו לגיוס תורמים לעמותות בתמורה ל"עמלה", זאת תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל. הרב מצגר סיכם עם בעלי העמותות כי בתמורה לעזרתו, הם יתנו לו עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו. על פי כתב האישום, מצגר היה מעורב בעשרות מקרים כאלה והיה בקשר עם מספר עמותות בזמן כהונתו.

האישום השלישי עוסק בלקיחת שוחד באמצעות קבלת טובות הנאה שיטתית בזמן כהונתו כרב הראשי לישראל. על פי כתב האישום, מצגר קיבל את טובות ההנאה במספר רב של הזדמנויות, בין היתר במסגרת אירועים פרטיים שערך, וכן כתמורה לכך שהשתתף באירועים של אחרים. אישום נוסף נוגע לקבלת דבר במרמה ממוסד תורני. על פי כתב האישום גייסו מצגר ונהגו תרומות למוסד תורני, ומהן נטל הרב לכיסו עשרות אלפי דולרים מבלי שגילה לתורמים כי עשה זאת.

האישום החמישי עוסק בעבירות מס, ובמסגרתו נאשם הרב כי לא שילם מס עבור הכנסותיו מהעבירות המפורטות בארבעת האישומים הראשונים שבכתב האישום המתוקן. במסגרת האישום השישי נאשם הרב מצגר בשיבוש הליכי משפט בשתי הזדמנויות שונות, בהן פנה לעד שהפליל אותו והפציר בו לדבוק בגרסה לפיה לא ביצע כל עבירה, בכוונה להכשיל את ההליך השיפוטי שהתנהל נגדו.

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?