פרשת הצוללות: פרקליט המדינה הורה לפתוח בחקירה פלילית, נתניהו אינו חשוד

המשטרה תבדוק חשד לעבירות טוהר המידות במסגרת ההליכים לרכישת שלוש צוללות וארבע ספינות מגן מהתאגיד הגרמני "תיסנקרופ", שנציגו בישראל יוצג על ידי עורך דינו של רה"מ נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרקליט המדינה שי ניצן החליט הערב (שני) על דעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להורות על מעבר מבדיקה לחקירה פלילית בפרשת הצוללות וכלי השיט. במסגרת החקירה, ייבדקו ההליכים לרכישת שלוש צוללות וארבע ספינות מגן מהתאגיד הגרמני "תיסנקרופ", שנציגו בישראל - מיקי גנור - יוצג על ידי דוד שמרון, עורך דינו ובן דודו של ראש הממשלה נתניהו. עם זאת, לפי הודעת הפרקליטות, רה"מ איננו בין החשודים בפרשה.

בהודעה מטעם הפרקליטות נכתב כי "ההחלטה התקבלה על רקע המידע שנאסף על ידי המשטרה במסגרת הבדיקה שהתנהלה בחודשים האחרונים ולאור איסוף ראיות שהעלו חשד סביר נגד חלק מהמעורבים בפרשה לביצוע עבירות מתחום השחיתות הציבורית".

המספנה של תיסנקרופצילום: Sean Gallup / Getty Images

במוקד פרשת הצוללות חשד לעבירות טוהר המידות. דוד שמרון, עורך דינו ובן דודו של נתניהו, ייצג את מיקי גנור, נציגו של התאגיד גרמני "טיסנקרופ" שחתם לאחרונה על מזכר הבנות לבניית שלוש צוללות חדשות לחיל הים הישראלי. נתניהו דחף בתחילה לכך ששלוש צוללות יתווספו לצי הקיים, ו-ב-2015 התנהלו מגעים בנושא מול התאגיד הגרמני. בנוסף, ראש הממשלה ביקש לרכוש שתי ספינות נגד צוללות. יעלון ומערכת הביטחון התנגדו להגדלת ארסנל הצוללות עד שזה יגיע לתשע במספר, וכן לרכש אותן ספינות נגד צוללות – והנושא ירד מהפרק. בחודש אוקטובר האחרון אישר הקבינט את מזכר ההבנות להחלפת שלוש צוללות ותיקות ברכישת שלוש צוללות חדשות.

בחודש יולי 2014 יצא משרד הביטחון במכרז בינלאומי לרכש ספינות "סער 6", שנועדו להגנת אסדות קידוח הגז. לאחר שלושה חודשים, הקפיא משרד הביטחון במפתיע את המכרז, לאחר שהתקבלה הצעה מממשלת גרמניה למימון כשליש מהספינות. בין אישור המימון הגרמני בחודש אוגוסט 2014 לבין עצירת המכרז, חלפו חודשיים - והמשטרה צפויה לבחון מה קרה באותה העת.

המכרז יצא לדרך בשנת 2014 לאחר שגרמניה חזרה בה מהצעתה להעניק לישראל מימון כספי לרכש הספינות, בשל הפיצוץ במו"מ עם הפלסטינים. לכן יצאו במשרד הביטחון במכרז לבחירת יצרנית הספינות, בו נקבע כי עלות כל ספינה לא תעלה על 100 מיליון דולר. בין היתר, הביעו התעניינות בבניית האוניות מספנות מדרום קוריאה, מספרד, מאיטליה ומישראל. בחיל הים ידעו כי בשל קביעת מחיר מקסימלי לספינה הנאמד ב-100 מיליון דולרים, התאגיד הגרמני לא ישתתף במכרז. חודש לאחר הוצאת המכרז, הודיעו במשרד הביטחון כי הם מקפיאים את ההליך.

מטעם המשרד נמסר אז כי בעקבות פניית ממשלת גרמניה לממשלת ישראל, ששמה שוב על השולחן את האפשרות להעניק סיוע ממשלתי כספי לרכש הספינות מתיסנקרופ, הוחלט להקפיא את הליכי המכרז. מקור במערכת הביטחון אמר בעבר ל"הארץ" כי חידוש ההצעה הכספית אירע לאחר שהוצגו בפני הגרמנים יתר הצעות החברות שרצו לבנות את הספינות. "המעטפות נפתחו, ועם ההצעות והמחירים שראו במעטפה, הלכו לגרמנים – שלא התמודדו – והם נתנו מחיר יותר טוב", אמר המקור וציין כי ההליך גובה בחוות דעת משפטיות.

בחודש נובמבר הורה היועמ"ש על בדיקת משטרה בפרשה. זאת, לאור "מידע חדש שהתקבל מהמשטרה, וכן התפתחויות נוספות בנושא". לשכת ראש הממשלה טוענת מצדה כי "הפעם הראשונה שבה נודע לראש הממשלה על מעורבותו של עו"ד שמרון בפרשה היתה כשהתבקש לתת תגובה. עו"ד שמרון לא שוחח מעולם עם רה"מ על רכש הצוללות"‎.

הבדיקה בחנה את שתי עסקאות רכישת כלי השיט המיועדים לחיל הים: שלוש צוללות, שחוזה עם תאגיד תיסנקרופ לרכישתן טרם נחתם, וארבע ספינות "סער 6", שעתידות להגיע לישראל בשנת 2019. במרכז החקירה נמצא ביטול המכרז שהוציא משרד הביטחון זמן קצר לאחר הוצאתו. בנוסף, נבחנות חוות דעת שגובשו במערכת הביטחון באותה העת בנוגע לצרכים המבצעיים הדרושים מאותן ספינות.

בחודשים האחרונים העידו במשטרה בכירים במשרד הביטחון, בהם יעלון, מנכ"ל המשרד בעבר, האלוף במילואים דן הראל, ראש מנהל הרכש לשעבר, שמואל צוקר, והיועץ המשפטי של מערכת הביטחון, אחז בן ארי, שעתיד לסיים את תפקידו בימים הקרובים.

בן ארי הוא זה שדיווח במייל להראל כי פרקליט ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, התערב במכרז למען תיסנקרופ – יצרן הספינות והצוללות. לפי דיווח בערוץ 10, בן ארי כתב למנכ"ל כי שמרון התקשר אליו והתרעם על ההחלטה לצאת למכרז בינלאומי לרכישת כלי שיט שנועדו להגן על אסדות הגז – ספינות "סער 6". "התקשר אליי עו"ד דוד שמרון, המייצג את קונסורציום טיסנקרופ, וביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו כפי שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה", כתב בן ארי להראל בשנת 2014.

בעבר דווח כי מפקד חיל הים לשעבר, האלוף (במיל') אלי (צ'ייני) מרום, צפוי להיחקר בנושא. מרום, כך נטען, היה מי שדחף להחלפת נציג תיסנקופ בישראל בעבר, שייקה ברקת, באיש העסקים מיקי גנור. ההתנהלות בנוגע לרכישת ספינות המגן עוררה תהיות בקרב אנשים הבקיאים בהתנהלות מערכת הביטחון. לדברי אחד מהם, ביטול המכרז הבינלאומי אותו הוציא משרד הביטחון נתפס כצעד חריג, שעורר תהיות. "זה נראה מסריח מכל הכיוונים", טען האיש בעבר בפני "הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ