בית המשפט הורה לעיריית פתח תקוה להשיב חשמל ומים לדירות מבקשי המקלט

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח. בית המשפט חייב את העירייה לחבר מחדש את 12 הדירות המחולקות שנותקו אתמול ולהקפיא ניתוקים מתוכננים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בלוד הורה היום (רביעי) לעיריית פתח תקוה להשיב את החשמל והמים ל-12 דירות מחולקות שנותקו אתמול, שברובן מתגוררים מבקשי מקלט אפריקאים. לפי החלטת בית המשפט, דירה לא תחובר לחשמל רק אם תימצא בה סכנה קונקרטית. בנוסף, הורה בית המשפט לעירייה להקפיא את ניתוקי החשמל והמים לדירות מחולקות, עד לדיון נוסף בעתירת האגודה לזכויות האזרח בסוף החודש.

נציגי העירייה אמרו בדיון הבוקר כי בשבועיים הקרובים תכננו לנתק מחשמל ומים עוד כ-20 דירות מחולקות. האגודה לזכויות האזרח טענה בעתירה דחופה שהגישו אמש עו"ד עודד פלר וטל חסין כי הניתוקים נועדו לפגוע באוכלוסיית מבקשי המקלט. מנגד, אמרו נציגי העירייה כי הדירות המחולקות מסכנות את הדיירים והשכנים, בעיקר בשל עומס על התשתיות. נציגי חברת החשמל, תאגיד המים ורשות הכבאות הצטרפו לעמדת העירייה.

מבקש מקלט מאפריקה בדירה מפוצלת שנותקה מחשמל בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד

השופטת דפנה בלטמן קדראי ציינה בהחלטתה כי עניינה של העתירה "בהגנה על זכויות אנוש בסיסיות" של אוכלוסייה מוחלשת. למרות טענת העירייה כי המהלך אינו מכוון דווקא נגד מבקשי מקלט, היא קבעה כי הניתוקים נוגעים בעיקר לאוכלוסייה זו. השופטת הבהירה כי החומר שצורף לבקשה, ובו התבטאויות שונות של ראש העיר פתח תקוה איציק ברוורמן נגד "העובדים הזרים", מוכיח כי בבסיס המדיניות של העירייה "עומדים לכאורה שיקולים שאינם רק שיקולי מסוכנות".

נציגת העירייה, עו"ד איילת צור, חזרה ואמרה בדיון כי הסיבה לניתוק הדירות היא מסוכנות. היא סיפרה על שתי שריפות שאירעו בחודשים האחרונים בעיר, כתוצאה מחיבור בלוני גז וקצר חשמלי בדירות מחולקות. "אותם פיצולי דירות גורמים לפגיעה בדרכי המילוט מהדירה, גורמים לפגיעה בארונות החשמל, פגיעה בתשתיות הגז – כתוצאה מכך קיים חשש לחיי אדם הן בדירות עצמן והן לתושבים שגרים באותם בניינים ולא מתגוררים בדירות הללו", אמרה. היא ציינה כי ניתנות התראות מסודרות לבעלי הדירות ולדיירים לפני ניתוקי החשמל והמים ובאפשרותם לערער על ההחלטה במשך 15 יום. "והמים במה מסוכנים? שחלילה אם תהיה שריפה אי אפשר יהיה לכבות?", תהתה השופטת. מנהל אגף הפיקוח בעיריית פתח תקוה, ירון הלפגוט, השיב בהמשך הדיון כי התקבלו תלונות רבות של שכנים על נזילות.

השופטת בלטמן קדראי שאלה בדיון אם הניתוקים אינם קשורים כלל למדיניות העירייה כלפי עובדים זרים. "יש כאן התייחסות בפינצטה לדירות מפוצלות שמהוות סיכון ליושביהן וליושבי הסביבה הקרובה לאותן דירות. אין לנו ברירה אלא לפעול כך", אמרה נציגת העירייה. "בדירות שנותק מהן חשמל קיימים דיירים שאינם מבקשי מקלט אלא אוכלוסיות מוחלשות אחרות כמו קשישים. על כף המאזניים במקרה הספציפי הזה עומדת מצד אחד המסכנות של האוכלוסיות המוחלשות אבל מצד שני המסוכנות".

"אנחנו מבינים שהתופעה הזו לא התחילה אתמול, לא קורית רק פה ואנחנו מניחים שזו לא הסכנה היחידה שמסתובבת בעיר פתח תקוה", אמרה השופטת לקראת תום הדיון. "אם מה שקבע את סדרי העדיפויות של היציאה למבצע זה שיקולים שהם לא שיקולים רלוונטיים יש פה קושי". מנהל אגף הפיקוח השיב לה כי זו כלל לא היתה החלטה של ראש העיר. "ראש העיר מעודכן, מיודע. ראש העיר לא החליט על המבצע. את המבצעים האלה אנחנו עושים עוד לפני שהוא בכלל נכנס לתמונה. עושים את זה למעלה משנתיים", אמר וציין כי לקח זמן רב עד שהמבצע יצא לדרך בשל בירוקרטיה בחברת החשמל.

השופטת ביקשה כמה פעמים לקבל פירוט של הניתוקים המתוכננים בשבועות הקרובים, אך נציגת העירייה התחמקה. "זה סודי? למה אי אפשר לגלות את זה? אתם חוששים שמהר מהר יאחדו את הדירות ואת הפיצולים וזה יסכל?", שאלה השופטת בתגובה. " זה חלק מחקירה פלילית שמתבצעת כרגע", אמר מנהל אגף הפיקוח והתייחס לחקירות נפתחו נגד בעלי הדירות, לטענתו. "יש פה אפקט הפתעה?", המשיכה השופטת. "אין פה הפתעה. אנחנו פונים לבעלי הנכסים ושולחים להם זימונים הרבה-הרבה לפני הניתוקים. כבר לפני חצי שנה ביקשנו מחברת החשמל לנתק. הם היו צריכים להתארגן על זה. הדיירים מתעלמים. אנחנו באים דופקים בדלת, מי שפותח נותנים לו את הדרישה שלנו", ענה הלפגוט. לבסוף הציגה לה עו"ד צור את התכנית, אך סירבה לחשוף אותה בפני העותרים.

נציגי העירייה טענו כי המהלך כולו החל בעקבות פנייה של הכבאות באוגוסט בשנה שעברה בעניין הסכנה הנשקפת מדירות מחולקות. "לוקח זמן לדעת מתי תופעה בודדת הופכת לנורת אזהרה", אמר טפסר איציק עוז, מפקד תחנת הכיבוי בפתח תקוה. "ברגע שהבנתי שזה הופך לנורת אזהרה הוצאתי מכתב. אנחנו מתמודדים מול תופעה שנקראת פיצול דירות. אני לא מסתכל על האוכלוסייה שמתגוררת שם".

עו"ד אביתר טסלר, היועץ המשפטי של מחוז מרכז ברשות הארצית לכיבוי והצלה, התייחס לסכנה בדירות המחולקות: "כשהכבאים מגיעים הם לא יודעים מה קורה שם, יש שם בלוני גז מפוזרים בכל מקום, חשמל פרוביזורי. בפתח תקוה זה בולט מאוד. בגלל זה אנחנו כל הזמן, לא רק באוגוסט, פונים לעירייה – לעירייה הזאת, לעיריית תל אביב, לעיריות נוספות – לעזור לנו להילחם בתופעה. איך העירייה פועלת? לא נכנסנו לזה. אם ניתוק החשמל טוב או לא טוב – אני לא יודע. ימים יגידו. מבחינת המסוכנות אנשים מתים בגלל פיצולי הדירות. חד משמעית".

עו"ד פלר מהאגודה לזכויות האזרח ציין כי בתחילת השבוע הוחזר החשמל לבניין ברחוב גוטמן שנותק לפני כשבועיים והעירייה לא התנגדה לכך ולא טענה כי נשקפת שם סכנה. "העירייה מנהלת קמפיין שלם מסביב לעניין הזה. לא אנחנו יצאנו עם כל ההודעות האלה לתקשורת. לא אנחנו הבאנו את זה. עושה את זה עיריית פתח תקוה וטעמיה הברורים עמה. בהחלט ייתכן שבשעה שחוטבים עצים עפים שבבים, אז יש עוד אנשים שמנותקים על הדרך שהם לא מבקשי מקלט. אבל מאוד ברור שבאנשים האלה, מבקשי המקלט, מתמקד המבצע הזה". הוא ציין כי רבים מהדיירים כלל לא ידעו מראש על הכוונה לנתק את דירתם מחשמל ומים. גם אם קיבלו התראות, הבהיר, רובם אינם קוראים עברית. הוא הוסיף כי זו קבוצת אוכלוסייה מוחלשת, שמתקשה להגן על זכויותיה. "עיריית פתח תקוה בעצם מצפה שילכו מבקשי מקלט, עשרות ואולי מאות, לוועדת ערר ויגישו עוד ועוד עררים. הדבר הזה פשוט לא יקרה. בניין ברחוב ברון הירש נותק גם ממים וגם מחשמל הפך להיות בניין רפאים. דיירים נעלמו משם. זו תהיה התוצאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ