ח"כ גטאס חתם על הסדר טיעון: ירצה שנתיים מאסר ויתפטר מהכנסת

כתב האישום נגד חבר הכנסת, המייחס לו עבירה קלה יותר של מתן אמצעים לטרור, יובא לאישור בית המשפט מחרתיים. גטאס: פעלתי מטעמים מצפוניים, מקבל אחריות למעשיי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גטאס בבית משפט השלום ברחובות, בינואר אשתקד
גטאס בבית משפט השלום ברחובות, בינואר אשתקדצילום: אילן אסייג

חבר הכנסת באסל גטאס (בל"ד והרשימה המשותפת) חתם אמש על הסדר טיעון שלפיו ייגזרו עליו שנתיים מאסר בגין הברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. גטאס יודה בעובדות בכתב אישום שיוגש נגדו בשבוע הבא ויודיע על התפטרותו המיידית מהכנסת. כתב האישום נגד גטאס יוגש ביום ראשון לבית משפט השלום בבאר שבע, שיתבקש לאשר אותו.

כתב האישום מייחס לגטאס עבירה של מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, במקום בעבירה חמורה יותר - פעולה ברכוש טרור. הוא יודה גם בהכנסת מסמכים שלא דרך הנהלת בית הסוהר וכן במרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור. בנוסף לעונש המאסר בפועל שעליו סיכם גטאס עם פרקליטות מחוז הדרום, הוא צפוי לעונש מאסר על תנאי שיקבע בית המשפט. הפרקליטות אף תעתור להטיל על חבר הכנסת קנס כספי ותבקש מבית המשפט לקבוע שהעבירות שביצע נושאות קלון. גטאס צפוי להתחיל לרצות את עונשו בחודשים הקרובים.

מכתב האישום הצפוי נגד גטאס הושמטה עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. סנגוריו, עו"ד אביגדור פלדמן ונמיר אדלבי, ציינו שהבדל נוסף נוגע לנסיבות העברת הטלפונים: בעוד שבטיוטת כתב האישום המקורי נאמר שגטאס פעל מתוך רצון לסייע בביצוע עבירות טרור ייקבע כעת שהעברתם יכלה לשמש למעשה טרור במישרין או בעקיפין. הם הוסיפו שהעונש על העבירות שיוחסו לגטאס במקור עשוי היה להגיע לעשר שנים.

גטאס עצמו ביקש להדגיש כי הוא מקבל אחריות על מעשיו, וכי הוא פעל "ממניעים אישיים, מצפוניים והומניטאריים". הוא ציין כי ההסדר עמו אינו כולל אישום בסעיפים הקשורים לפגיעה בביטחון המדינה או לתמיכה בטרור — אך מקורות משפטיים שללו זאת. ל"הארץ" אמר חבר הכנסת: "לאחר התייעצויות עם עורכי דיני, ההסדר הוא הנוסחה הטובה ביותר שיכולתי להשיג, בעיקר על רקע האווירה המתלהמת וההסתה נגדי. אני אמשיך להיות איש ציבור ומנהיג פוליטי גם מחוץ לכנסת".

בדצמבר האחרון נעצר גטאס בחשד שהבריח טלפונים לכלא קציעות בעת ביקור בו. לפי החשד, גטאס עמד בקשר עם וליד דקה, המרצה בכלא מאסר על רצח של חייל צה"ל משה תמם, שביצע ב–1984 כחבר החזית העממית. בהמשך, לפי הודעת משרד המשפטים, נפגש עם אחיו של דקה וקיבל ממנו את הטלפונים. באותו יום הוא בא לכלא כשהוא מסתיר את הטלפונים ומסמכים בבגדיו, מסר לדקה מסמכים ולאסיר אחר, באסל בזארה, טלפונים.

לאחר מעצרו הושעה גטאס מדיוני הכנסת ובהמשך הוסרה חסינותו. החשדות נגדו עוררו מבוכה ברשימה המשותפת ובבל"ד, ועל גטאס הופעלו לחצים להתפטר מהכנסת. 71 חברי כנסת אף חתמו על בקשה להדיחו, במסגרת חוק ההדחה שאושר בקיץ האחרון.
עם התפטרותו של גטאס, יושבע לכנסת במקומו חבר בל"ד ג'ומעה אזברגה. אזברגה, בן 60, תושב העיירה הבדואית לקיה, היה הממונה על קשרי קופת החולים מכבי עם הציבור הבדואי ולאחר צאתו לגמלאות היה לפעיל בולט למען זכויות הבדואים בנגב וריכז את פעילות בל"ד בנגב. הוא נעצר בחשד למעורבות בפרשת אי-הסדרים הכספיים בבל"ד, נחקר ושוחרר. אתמול אמר אזברגה ל"הארץ" כי כחבר כנסת הוא מתכוון להתמקד במאבק למען זכויות הבדואים בנגב, וזכותם על קרקעות בנגב. "לא מקובל עלינו שהולכים לאכלס את הבדואים בגטאות", הצהיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"