המשטרה עצרה 22 חשודים בביצוע עבירות מין שהוסתרו בחברה החרדית

העצורים חשודים בביצוע עבירות מין בקטינים ובנשים בשנתיים האחרונות. בחקירה התגלה כי גורם חרדי שמסייע למשטרה בתחום, ניהל גם בחשאי רשת לאיסוף מידע והענשת התוקפים בתוך הקהילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משטרת ירושלים עצרה היום (שני) 22 חרדים תושבי ירושלים, בית שמש, בית"ר עלית ובני ברק בחשד לביצוע עבירות מין בקטינים ובנשים בשנתיים האחרונות. החקירה החלה בעקבות מידע על גורמים חרדים שפועלים להסתרת מידע על עברייני מין בתוך החברה החרדית.

בחקירת המשטרה התברר כי אותם גורמים זכו לאישור מרבנים בכירים לקבל ולאסוף מידע על אנשים שפגעו מינית. הם ניהלו נגדם הליך בירור מבלי לערב את המשטרה ולבסוף אף הטילו עליהם מעין עונש, לרוב התחייבות לעבור טיפול אצל גורמים בתוך העולם החרדי.

אותם גורמים ניהלו רישום של אירועי התקיפה ופרטי המעורבים, ובחקירה תפסה המשטרה את הפנקסים, שמפלילים לכאורה חשודים רבים בתקיפות מיניות. על פי הודעת המשטרה, "בשיטה זו נהגו, על פי החשד, כלפי עשרות אנשים שפגעו מינית, חלקם במספר הזדמנויות ובמספר רב של קורבנות, בהם ילדים וקטינים".

בעקבות המידע שנמצא בפנקסים עצרה הבוקר המשטרה 22 חשודים בגילאים 20 עד 60, שלכל אחד מיוחסות מספר עבירות מין שבוצעו בשנתיים האחרונות. בחלק מהמעצרים הבוקר בירושלים התגודדו חרדים ויידו אבנים וחפצים לעבר השוטרים בניסיון למנוע את המעצר. חלונותיהן של שתי ניידות נופצו מאבנים במעצר בירושלים. כל החשודים נחקרים עתה.

ל"הארץ" נודע כי הפנקסים שנתפסו שייכים לאדם שידוע בתוך הקהילה החרדית כ"עסקן" בתחום של עבירות מין, הפועל מתוקפו של גוף ירושלמי מוכר אחר בשם "הוועד לטוהר המחנה". הוועד מזוהה במידה רבה עם רבני "העדה החרדית" הקנאית, אבל הוא פועל גם בקהילות מיינסטרים חסידיות וליטאיות.

העסקן עצמו, שלא נעצר ואיננו חשוד לפי שעה, עומד מזה שנים בקשר עם המשטרה ומסר בעבר עדויות רבות בנוגע לעברייני מין, שסייעו בהרשעתם. כעת מתברר שהוא ניהל גם רשת שקטה של קבלת תלונות ובוררות מול עברייני מין בשיטות הישנות שהיו מקובלות בקהילה החרדית. מבלי להתייחס למעצרים הנוכחיים, בשיטות הללו העבריינים נאלצים לקבל על עצמם סנקציות קלות שונות, כמו טיפולים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים, או "גולים" לעיר אחרת מזו שבה ביצעו את עבירות המין.

הפרשה הנוכחית מתרחשת בתקופה של שינוי נרחב ביחס של הציבור החרדי לעבירות מין, שבא לידי ביטוי קודם כל בשיתוף פעולה נרחב של הקהילות החרדיות, כולל מוסדות חינוך מהזרמים הבדלניים, עם המשטרה. השינוי השני הוא הסיקור התקשורתי האינטנסיבי של העבירות באתרי החדשות החרדיים - אך עדיין לא בעיתונים - וכן בדיונים והעברת מידע שמנהלים חרדים ברשתות החברתיות.

אלי שלזינגר, כתב "בחדרי חרדים" ואחד העיתונאים הבולטים בסיקור העבירות שבעבר היו מחוץ לתחום, מזכיר כי "הוועד לטוהר המחנה" תורם רבות לעבודת המשטרה, ובשנה האחרונה גם סיפק חומר רב בקשר לפרשה גדולה של עבירות מין במודיעין עילית. לדברי שלזינגר, שיתוף הפעולה עם המשטרה נובע מהאמון שרוחשים הרבנים להליך, וייתכן כי החקירה הנוכחית תפגע בשיתוף הפעולה הזה.

בהודעת המשטרה נכתב כי "במסגרת החקירה נחשפה פעילות פנימית שבה חשודים עשו דין לעצמם והם אלו שאספו את המידע וניהלו מעין הליך פנימי וקבעו מה 'העונש'. על ידי כך החשודים המשיכו לנהל חייהם מבלי לשאת בדין בגין מעשיהם החמורים וזאת לצד עשרות הקורבנות שלא קיבלו טיפול בהתאם למצבם".

לפי המשטרה, "חשיפת הפרשה, מעצר החשודים והבאתם לדין יש בו בראש ובראשונה מניעת פגיעה נוספת בקורבנות ומתן סיוע להם ובמקביל העמדה לדין של החשודים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ