שרון פולבר

המדינה הגישה היום (ראשון) לבג"ץ תגובה לעתירה נגד מתווה תאגיד השידור הציבורי, וטענה כי היא מוקדמת ויש לדחות אותה על הסף. בתחילת החודש עתר ארגון העיתונאים לבג"ץ וביקש צו ביניים שיקפיא את הליכי החקיקה בנושא עד להכרעה בה.

בתשובת המדינה נטען כי יש לדחות את הבקשה, כיוון שלא קיימת עילה למנוע מהממשלה ליזום שינוי חקיקה – שינוי שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי אין בו מניעה משפטית. עוד נטען בתגובה כי סיכויי העתירה להתקבל נמוכים, כיוון שהיא מוקדמת וארגון העיתונאים יכול להעלות את טענותיו בהליך החקיקה.

הפגנת ארגון העיתונאים מול קרית הממשלה, בתחילת החודשצילום: אמיל סלמן

במחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה הוסיפו כי מאז שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון סיכמו על מתווה הפשרה, נעשתה עבודה בעניין תזכירי חוק בנושא שצפויים להתפרסם הלילה להערות הציבור. היועץ המשפטי לממשלה אישר כי אחד התזכירים, העוסק בדחיית תחילת מועד שידורי התאגיד למאי, יועבר למסלול מקוצר להערות הציבור. התזכיר השני עניינו "הקמת תאגיד ציבורי ייעודי לשידורי חדשות ותוכניות בענייני היום; וזאת, תוך ביטול חטיבת החדשות בתאגיד השידור הקיים". בעניין תזכיר זה לא יבוצע כל קיצור והוא יועמד להערות הציבור לפרק זמן מלא של 21 יום.

המדינה סבורה כי בהתחשב בכך יש לדחות את הבקשה לצו ביניים באופן שיאפשר למשרד התקשורת לפרסם את התזכירים, שהוכנו בשיתוף עם משרד האוצר. "מדובר בשלב ראשוני, שמאפשר לכלל הגורמים הרלוונטיים להעיר ולהעלות כל טענה שימצאו לנכון נגד הוראות ההסדר המתגבש לגופן", נכתב בתגובה. "לא אחת נערכים שינויים בעקבות הערות שמתקבלות ביחס לתזכיר שמופץ מטעם משרדי הממשלה. מובן, כי גם במסגרת הדיונים שנערכים בהצעת החוק בכנסת ישנה הזדמנות לעריכת תיקונים נוספים".

העתירה של ארגון העיתונאים הוגשה לפני כשבוע יחד עם עתירה נוספת שהגיש הפעיל הפוליטי אלדד יניב. במוקד העתירה של יניב עומדת הטענה כי המתווה אינו תקף בשל מעורבותו העמוקה של נתניהו בתחום התקשורת, שלדבריו לוקה בחוסר סבירות קיצוני. בעתירה של יניב נכתב כי ראש הממשלה פעל בכל כוחו, תוך איום בפירוק הממשלה והקדמת הבחירות, במטרה להשיג שליטה פוליטית בשידור הציבורי בישראל. לפי העתירה, "בכך ניתץ ראש הממשלה שלוש חומות אבן גבוהות שהיו אמורות לחצוץ בינו לבין התערבות בנושא: העובדה שהמשיב אינו מכהן יותר כשר התקשורת, החקירה המתנהלת נגדו במסגרת פרשת 2000 והסדר ניגוד העניינים שנקבע בעניינו ושבמסגרתו נאסר עליו לעסוק בתחומים נרחבים הנוגעים לתחום התקשורת".

לדברי עו"ד מורן סבוראי שמייצגת את ארגון העיתונאים בעתירה, יש במתווה "פגיעה בהפרדת הרשויות בין הרשות המבקרת למבצעת, כשהעיתונות נחשבת לרשות הרביעית", וכן פגיעה בחופש העיתונות. לפי סבוראי, הפשרה פוגעת גם בזכויות העובדים, שלא יודעים איפה יעבדו בעתיד. "כלי תקשורת ללא חלק חדשותי הם סוג של אנומליה", אמרה. סבוראי מציינת כי המתווה פוגע גם בזכות ההתארגנות: "כשעושים שינוי מבני במקום עבודה, אם יש ארגון עובדים צריך לנהל משא ומתן ופה המדינה משתמשת בכוח שלה כריבון כדי לעקוף את חובותיה כמעסיק".

במהלך הדיונים על המתווה סבר מנדלבליט כי ההסכמות אליהן הגיעו ראש הממשלה ושר האוצר אינן חפות מקשיים משפטיים, אך ניתן יהיה להגן עליהן בבג"ץ. במענה לפניות שהתקבלו בלשכתו טען היועץ, באמצעות עו"ד דני חורין, כי נתניהו רשאי להתערב בסוגיית התאגיד בכובעו כראש ממשלה למרות שאינו שר התקשורת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"