שבעה פעילי הר הבית נעצרו בחשד שתכננו להקריב קורבן לפסח בהר הבית

העצורים, בהם יו"ר תנועת "חוזרים להר" שנעצר גם בשנה שעברה, שוחררו הערב בתנאים מגבילים. בשנים האחרונות עצרה המשטרה פעילים לפני הפסח כדי למנוע מהם לערוך את הטקס באתר הקדוש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס קורבן פסח בירושלים, בשבוע שעבר
טקס קורבן פסח בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה עצרה הבוקר (ראשון) את יו"ר תנועת "חוזרים להר" רפאל מוריס בחשד שתכנן להקריב קורבן פסח בהר הבית, בניגוד להוראות המשטרה במקום. מוריס נעצר בביתו בהתנחלות אחיה במרכז הגדה כחלק מגל מעצרים של שבעה מפעילי התנועה שביצעה המשטרה בימים האחרונים. בשעות הערב הורה המחוזי בירושלים על שחרור הפעילים בתנאים מגבילים: נאסר עליהם לעלות להר הבית, לשחוט או להקריב בעלי חיים בעיר העתיקה ולהכניס אליה כל בעל חיים המיועד לשחיטה.

יו"ר תנועת חוזרים להר אמר היום כי "בושה שמדינת ישראל פועלת ביד ברזל כנגד אנשים שבסך הכל רוצים לחדש את אחת המצוות החשובות בתורה. המשטרה לא תמנע בעדנו את זכותנו להקריב קורבן פסח. אני סמוך ובטוח שעל כל פעיל שנעצר, יגיעו עשרות רבות במקומו להר הבית בערב פסח".

יו"ר תנועת חוזרים להר רפאל מוריס, 2016צילום: אמיל סלמן

בשנים האחרונות מבצעת המשטרה מעצרים סביב ערב פסח על מנת לנסות למנוע מפעילי הר הבית לערוך את הטקס באתר הקדוש. פעילי הימין הקיצוני מנסים, מצדם, להביא גדיים לאזור ההר ולהקריב אותם. מוריס, שנחשב לסמן הימני בתנועה, נעצר גם בשנה שעברה לאחר שנתפס הולך בעיר העתיקה בירושלים עם גדי, ושהה במעצר בליל הסדר.

פעיל הר הבית ישראל אליצור, שנעצר בידי המשטרה ושוחרר, כתב בדף הפייסבוק שלו כי השוטרים התפרצו לביתו ואזקו אותו. "אתה מגייע לימ"ר ירושלים וקולט שאתה לא לבד. פתאום באים עוד חבר'ה (קטינים, אני הבגיר היחיד), צדיקים מכל הארץ". לדבריו, הוא נעצר משום שהמשטרה חשדה כי הוא מתכנן "לקיים מצווה ולהקריב קורבן פסח".

עו"ד איתמר בן גביר מארגון חוננו שמייצג חלק מהעצורים טען כי מדובר בפגיעה קשה בחופש הדת ובעקרונות הדמוקרטיה: "מדובר במעצרי השתקה והמשטרה צריכה לאפשר לפעילי הר הבית את חופש הפולחן. ישראל מאבדת את אופייה הדמוקרטי, לא ייתכן שייעצרו אנשים לפנות בוקר רק בגלל שהם מבקשים לקיים מצוות הדת היהודית".

ממשטרת ירושלים נמסר כי המעצרים בוצעו לאחר הערכת מצב לקראת החג, "ולאור כוונות של גורמים קיצוניים, יהודים וערבים, להפר את הסדר". לדברי המשטרה, הוצאו צווי מעצר והרחקה מהר הבית והעיר העתיקה, לפעילים "שהתכוונו להפר את הסדר ולשבש את מהלכו התקין של החג". בנוסף, במשטרה טוענים כי הורחקו מהר הבית מוסלמים שהתכוונו לפעול נגד ביקורי יהודים בחג.

בשבוע שעבר דחו שופטי בג"ץ על הסף את עתירת פעילי הר הבית שדרשו לקיים את טקס הקרבת קורבן הפסח בגן הארכיאולוגי הצמוד להר הבית, גן דוידסון. הפעילים עתרו לאחר שמפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, הודיע להם כי לא יאפשר להם לקיים את הטקס במקום. אירוע הקרבת קורבן פסח נערך בכל שנה לקראת החג, אך הוא מעולם לא נערך קרוב כל כך להר הבית. שופטי בג"ץ - סלים ג'ובראן, יורם דנצינגר ואורי שוהם - כתבו בהחלטתם כי "מעבר לכך שהחלטת המשיבים המתוארת בעתירה מצויה בסמכותם ובלב שיקול דעתם, הרי שבמקרה דנן ניכר שמדובר בהחלטה נכונה, שניתן לומר עליה כי היא ראויה ואף מתחייבת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ