7 חודשי מאסר נגזרו על מתנדב במג"ב שירה למוות בפלסטיני ששהה בישראל ללא אישור

מתנדב מג"ב דוד רובי גרם למותו ברשלנות של ענתר אקרא במבצע ללכידת שוהים בלתי חוקיים בבית העלמין ירקון ב-2013. לפי כתב האישום, רובי ירה כי חשב שהפלסטיני מתכוון להשליך עליו פסולת בניין במהלך מרדף

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם ברגר
יותם ברגר

שוטר מג"ב שירה למוות בפלסטיני שעבד בישראל ללא אישור נידון לשבעה חודשי מאסר. בית משפט השלום בכפר סבא גזר היום (שני) על מתנדב מג"ב דוד אריק ביבי רובי גם פיצוי כספי של מאה אלף שקלים, בגין גרימת מותו ברשלנות של ענתר אקרא בבית העלמין ירקון ב-2013 במסגרת הסדר טיעון בו הודה במעשיו.

לפי גזר הדין, בחודש נובמבר הגיע רובי במסגרת תפקידו, לצד שני מתנדבים נוספים, לסרוק אחר עובדים ששוהים בישראל ללא אישור בבית העלמין. בסריקה אותרו 41 עובדים ששהו במקום. שני המתנדבים האחרים שמרו על העצורים שנתפסו, בעוד רובי המשיך בחיפושו אחר נוספים.

רובי נתקל באקרא, פלסטיני שעבד בישראל ללא אישור, שניסה להמלט. רובי קרא לו לעצור והחל לרדוף אחריו, אז רץ אקרא לראשה של תלולית חול ופסולת בניין במקום והתכופף לעבר הקרקע. לפי כתב האישום, רובי חשב שהמנוח התכוון להרים עצם בכוונה להשליך אותו לעברו, אז שלף את אקדחו וירה לכיוון גופו של באקרא שנהרג מהירי.

השופט מיכאל קרשן קבע כי "רשלנותו של הנאשם באה לידי ביטוי, בכך שבנסיבות האירוע סבר כי אין אמצעי מידתי יותר לשם הדיפת התקיפה הנחזית ובחר, בשלב ראשון, לירות לעבר מרכז גופו של המנוח". בגזר הדין צוין בין היתר כי לטובתו של רובי העיד מפקד מג"ב לשעבר, ניצב יעקב שבתאי, שהיה באותה עת מפקד מרחב שרון. "העד מכיר את הנאשם באופן אישי והעיד כי פעל מתוך תחושת שליחות. העד הוסיף כי להבנתו זמן התגובה של לוחם בשטח שנמצא תחת איום מוחשי הוא אפסי".

השופט כתב: "ביום מר ונמהר קופדו חייו של אדם צעיר, שנכנס אמנם לישראל שלא ברשות, אך עשה כן לצרכי פרנסה בלבד. יש לקבל את עמדת המאשימה כי הנאשם פעל ברשלנות ברף גבוה. הנאשם ירה לעבר המנוח בעת שהאחרון נס מפניו". השופט הוסיף כי "התנהגות כזו, שלא בוצעה במהלך קרב רווי סכנות, אלא במסגרת פעילות מבצעית שגרתית, מהווה חריגה משמעותית מהוראות הפתיחה באש".

מארגון יש דין המייצג את משפחתו של אקרא נמסר בתגובה כי "רשויות אכיפת החוק שוב הוכיחו שאין חשיבות לחיי אדם כשמדובר בפלסטינים. בית המשפט מדבר על חריגה משמעותית מהוראות פתיחה באש ועל רשלנות גבוהה, אבל בסוף מטיל עונש מגוחך על הריגת אדם שלא היווה שום סכנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ