בין החשודים בתיק דרעי: בעלי ערוץ 20 ואביו, שנתן לרב מצגר 250 אלף דולר במזומן

משפחת מירילשוילי העבירה ב-2014 מאות אלפי שקלים לעמותה של יפה דרעי, שעל פי החשד שימשה כצינור להעברת כספים לבני המשפחה. בין הנחקרים גם בכיר לשעבר במשרד האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק מירילשוילי, ב-2015
יצחק מירילשוילי, ב-2015צילום: אלי דסה

המיליארדר מיכאיל מירילשוילי ובנו יצחק, בעל השליטה בערוץ 20 ושותפו העסקי בשורת מיזמים, הם שניים מ-14 החשודים שעוכבו שלשום (שני) לחקירה בפרשת דרעי. בין הנחקרים גם הבכיר לשעבר במשרד האוצר, משה הבא, ועורך הדין ארז מלול. לפי החשד, אנשי העסקים שנחקרו תרמו כספים לעמותה בניהולה של דרעי ולמוסדות החינוך שהיא מפעילה. על פי החשד, משפחת דרעי לקחה לכאורה את הכספים לכיסה, באמצעות רישום פיקטיבי של מקורבים ובני משפחה כעובדים בעמותה.

חשודים נוספים, מלבד השר אריה דרעי ורעייתו יפה, הם אריאל משעל, מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, וחבר מועצת העיר ירושלים משה ליאון - ששוחררו בתום חקירתם ללא תנאים מגבילים. גורמים נוספים בלשכתו של דרעי ובני משפחתו, הרשומים כעובדים בעמותת "מפעלות שמחה" נחקרו במשרדי להב 433.

מיכאל מירילשוילי, ב-2014צילום: Chris Ratcliffe / Bloomberg

מיכאיל ויצחק מירילשוילי, המקורבים לש"ס ולאריה דרעי, משקיעים בעיקר בנדל"ן, היי-טק, אנרגיה, יהלומים ותקשורת. משפחת מירילשוילי העבירה לעמותה "מפעלות שמחה", שמנהלת דרעי ועל פי החשד שימשה צינור להעברת כספים לבני המשפחה, 600 אלף שקלים ב-2014 דרך קרן "מרומים" שבשליטתה ותרומה אישית של כ-180 אלף שקלים ב-2011. בנוסף, בני המשפחה מממנים במאות אלפי שקלים בשנה עמותה נוספת של יפה דרעי, "יהודה יעלה", לחלוקת קמחא דפסחא.

למיכאיל מירילשוילי פעילות עסקית ענפה בישראל, לצד קשרים בצמרת העולם החרדי ועם דמויות בולטות במשק. הוא נולד בגיאורגיה, ועבר לסנט פטרבורג עם משפחתו שעסקה בתחומי הנדל"ן וההימורים. בשנת 2001 נידון ל-12 שנות מאסר בגין קשירת קשר לביצוע עבירה – זאת בעקבות חטיפת אביו, שכיהן כנשיא הקונגרס העולמי של יהדות גיאורגיה, ושוחרר יומיים לאחר החטיפה. השלטונות הרוסיים טענו כי מירילשוילי הורה על חטיפת מקורביהם של חוטפי אביו ולאחר מכן על הוצאתם להורג. הוא טען לחפותו וריצה לבסוף מאסר של שמונה שנים.

דרעי וליאון ב-1999צילום: אלון רון

על פי פרסום באתר החרדי כיכר השבת, מאז שחרורו עורך מיכאיל מירילשוילי מדי שנה מסיבת הודיה על השחרור מהכלא הרוסי. המסיבות מתקיימות במנהרות הכותל בהשתתפות בכירי הרבנים והפוליטיקאים בישראל. דרעי נראה בתיעוד ממסיבת הודיה מחודש ינואר, ועל פי הפרסום נכחו במסיבה גם שר הביטחון אביגדור ליברמן, גדעון סער, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והשר זאב אלקין. על פי דיווחים למבקר המדינה, בפריימריז לליכוד תרם מירלשוילי לאלקין פעמיים את הסכום המקסימלי המותר – 11 אלף שקלים – ב-2012 ושוב ב-2014.

גם ב-2010 תועדו פוליטיקאים לצד מירלשוילי. באותה שנה ערך איש העסקים עופר נמרודי מסיבה מפוארת לרגל יום הולדתו ה-50 של מירילשווילי בביתו הפרטי שבסביון ובהשתתפות 350 איש. עלות המסיבה הוערכה בכמיליון דולר. שנתיים אחר כך הפכו השניים לשותפים עסקיים, ומירילשוילי השקיע בחברת הכשרה אנרגיה של נמרודי, העוסקת בקידוחי גז ונפט – מה שהתברר לבסוף ככישלון.

אריאל משעל, ב-2014צילום: אורן נחשון

לפי פרסומים נוספים, במסיבת יום ההולדת של מירלשוילי נכחו בין היתר בעל השליטה בקבוצת אפריקה ישראל לב לבייב, אדלשטיין, חברי הכנסת צחי הנגבי ומאיר שטרית והרב הראשי לשעבר יונה מצגר. קשריו של מירילשווילי עם מצגר לא הסתיימו בכך: בכתב האישום המקורי שהוגש נגד מצגר אחד האישומים נגע לטובות הנאה שקיבל ממירילשווילי ומאיש עסקים נוסף. בכתב האישום המקורי נכתב כי בחתונת בנו של מצגר, מירילשווילי העביר באמצעות עוזרו לרב הראשי לשעבר 250 אלף דולר במזומן כמתנה. מירילשווילי לא הועמד לדין בתיק זה בו מצגר הורשע במסגרת הסדר טיעון ונידון ל-3.5 שנות מאסר.

דוברו של מירילשוילי מסר בתגובה כי ״מר מיכאל מירילישוילי נתבקש להשיב לשאלות המשטרה. לאחר חקירה קצרה ולאחר שהשיב לשאלות הסתיימה החקירה והוא חזר לביתו ללא כל תנאים מגבילים״.

בין החשודים גם משה הבא, שכיהן בעבר כיו"ר בזק בינלאומי, כמשנה לממונה אגף תקציבים במשרד האוצר, והיה מועמד לתפקיד יו"ר הדואר. הבא, בשנות ה-60 לחייו, מילא שורה של תפקידים בשירות הציבורי ובמגזר הפרטי. הבא היה גם חבר בוועדת גרונאו, שבחנה את מצב התחרות בשוק התקשורת בישראל.

דרעי ואשתו יפה נחקרו שלשום ביחידת להב 433 מהבוקר ועד שעות הלילה המאוחרות, בחשד שעמותת "מפעלות שמחה" שמנהלת דרעי שימשה צינור להעברת כספים מאילי הון לבני המשפחה. מקורות במערכת אכיפת החוק אמרו תחילה כי דרעי חשוד בקבלת שוחד, אולם בהודעת המשטרה שפורסמה בתום החקירה — שנמשכה 11 שעות — הושמטה עבירה זו ונכתב כי הוא חשוד בהלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. אשתו חשודה גם היא בשתי העבירות האחרונות המיוחסות לו.

מסביבתו של ליאון, שנחקר באותו היום, נמסר בתגובה כי חקירתו הסתיימה בתום כמה שעות. "ליאון שיתף פעולה וענה לכל השאלות. בתום החקירה לא הוטלו עליו מגבלות כלשהן". עוד נמסר כי השאלות בחקירה "התמקדו בנושא נקודתי אחד בלבד, הנוגע לתקופה בה אריה דרעי היה איש עסקים פרטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ