הפעיל החברתי ברק כהן הורשע בהעלבת עובד ציבור אחרי שורת פרסומים נגד שוטר

כהן תקף בפוסטים רבים בפייסבוק את רכז המודיעין אלון חמדני, ואף כתב שיר שבו כינה אותו נחש. הפרקליטות אמרה בדיון שתשקול לבקש מאסר בפועל. כהן: אערער על ההחלטה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק כהן, מוקדם יותר השנה
ברק כהן, מוקדם יותר השנהצילום: תומר אפלבאום
רויטל חובל
רויטל חובל

שופטת בית משפט השלום בתל אביב דנה אמיר הרשיעה היום (ראשון) את הפעיל החברתי ברק כהן בעבירות של העלבת עובד ציבור והפרעה לשוטר בגין שורת פוסטים בפייסבוק נגד רכז המודיעין במשטרה אלון חמדני. במהלך הדיון בבית המשפט, ציין נציג הפרקליטות שישקלו לבקש גזר דין של מאסר בפועל. כהן, אמר שיערער על ההחלטה.

כהן, פעיל חברתי רדיקלי, סייע בשנים האחרונות לאוהדי בית"ר ירושלים וייעץ להם כיצד לממש את זכותם להפגין. הוא האשים את חמדני, רכז המודיעין של תחנת מוריה בירושלים, בהתנכלות לפעילים ובשימוש בשיטות פסולות, ובין היתר פרסם שירים בוטים שחיבר בגנותו של רכז המודיעין.

כהן וחמדני הכירו כאשר חמדני ניסה לשכנע את כהן לשתף עמו פעולה בנוגע לקבוצת האוהדים. את הפוסט הראשון בעניין כתב כהן אחרי שנודע לו שחמדני ניסה לגייס את אחד מפעילי הקבוצה לעבוד עם המשטרה. מאז, כהן טען שגילה שחמדני ניסה לסכסך בינו לחברי הקבוצה, ואמר להם "מה יש לכם לעשות עם האנרכיסט השמאלני הזה?".

ביוני 2014 העלה כהן לפייסבוק סרטון שבו הוא שר: "נחש ירוק עיניים מסתובב ברחובות, אוסף ומתנכל, אוכל את הבריות. בלי מדים ובלי חוקים ובלי שום אלוהים מכה ללא רחם בכל הילדים. חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר, חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר. נחש ירוק עיניים הפך נחש נרדף, כבר לא סוכן סמוי, בכל העיר נשרף. חמדני רק שכח בקורס למלשינים, הצדק לא יברח לא יסתיר פנים. חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר, חמדני שוטר זוטר רכז מידע למען המשטר".

לדברי כהן, שיוצג על ידי עורך הדין מנחם רובינשטיין, לאחר פרסום השיר התקשר אליו מפקדו של חמדני, קצין בשם אלי כהן, ואמר לו: "אתה לא רוצה להפסיק?", והוסיף: "אם אתה לא מוריד את השיר הזה אנחנו נבוא לחפש אותך". בעדותו אישר שהתקשר לפעיל, אך הכחיש שאיים עליו.

כיוון שלא היתה מחלוקת בין הצדדים ביחס לכתיבת הפוסטים והשירים על ידי כהן, המשפט שהתנהל במשך שנתיים וחצי עסק בשאלה האם מדובר בעבירות פליליות או בביקורת לגיטימית החוסה תחת חופש הביטוי. השופטת דנה אמיר קבעה שהצטברות הפרסומים, על פני תקופה ארוכה, עולה לכדי עבירה פלילית.

השופטת קבעה בפסק הדין כי "אמנם חלק מהפוסטים אותם פרסם הנאשם מעמידים ומלמדים את קהל הקוראים על זכויותיהם כחלק מפעילותו החברתית, יחד עם זאת לא מצאתי כי הכתרת פעולות הנאשם בתואר מאבק חברתי או פוליטי יכולה להכשיר את דרך ההתבטאות ומסע ההשמצות הגורף שלו כלפי המתלונן". מנגד, ביקשה השופטת חוות דעת בעניינו של כהן כדי לבחון אפשרות של אי-הרשעה - שבמסגרתה יימצא אשם אך לא יורשע בעבירה.

ברק כהן מסר בתגובה כי "הכרעת הדין מבקשת להעביר מסר ליושבי הארץ, לפיו אסור לבקר מעשי עבירה של עובדי השלטון. מסר שעניינו הגנת השלטון על השלטון. בפועל, מה שהתחולל בשנים האחרונות הוא תנופה פוליטית בשטח מצד השותפות שלי. מנגד, אותו מתלונן לא מתפקד כרכז מודיעין, התפקיד בגדרו ביצע עבירות כלפינו, יושבי הארץ".

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח אמר בתגובה: "הכרעת הדין משדרת מסר מדאיג של צמצום חופש הביטוי ומעודדת את הרשויות להגיש כתבי אישום נגד אזרחים מן השורה שיעבירו ביקורת על עובדי ציבור. עבירת העלבת עובד ציבור היא לא יותר מאשר כלי של הרשויות להשתקת הביקורת".

לפני כשלושה חודשים החליטה ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין לשלול לשנה וחצי את רישיונו עוה"ד של כהן בשל פעילותו בקבוצת באים לבנקאים, אך בשבוע שעבר עיכב בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין את ההחלטה עד לדיון בערעור שהגיש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ