אחרי שמונה שנים: פוענח רצח שני שוטרים בבקעת הירדן בשוד שהסתבך

לפי כתב האישום, יחזקאל רמזרקר ודוד רבינוביץ' נרצחו בירי אקדח ב-2009 בידי שלושה פלסטינים שתכננו לשדוד כלי רכב חולפים. השלושה נהגו לביים תקלה במכוניתם כדי לגרום לנהגים לעצור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת הרצח, 2009
זירת הרצח, 2009

כתב אישום הוגש הבוקר (ראשון) נגד פלסטיני תושב הגדה בגין רצח שני שוטרים בבקעת הירדן לפני שמונה שנים בשוד שהסתבך. לפי כתב האישום, מחמד רדואן דראעמה ושני פלסטינים נוספים, ביימו תקלה במכוניתם כדי לגרום לרכבים לעצור לסייע להם - ואז, כשעצרה במקום ניידת משטרה, רצחו את השוטרים.

רב-נגד יחזקאל רמזרקר ורב-סמל בכיר דוד רבינוביץ' נרצחו ב-15 במארס 2009, בעת שנסעו בניידת על כביש 90 החוצה את הבקעה, סמוך להתנחלות משואה. שב"כ והיחידה המרכזית של המשטרה במחוז ש"י, שניהלו את חקירת הרצח, נתקלו לאורך השנים בקשיי חקירה. בחודש אפריל האחרון עצרה משטרת מחוז ש"י את דראעמה, תושב העיירה טובאס בצפון הגדה, וברשותו התגלו נשק מאולתר מסוג "קרלו" ומחסנית. בחקירתו עלה החשד כי היה מעורב ברצח השוטרים שמונה שנים קודם לכן.

יחזקאל רמזרקר
דוד רבינוביץ'

מכתב האישום עולה כי הנאשם, לצד עאלב עבדאללה מחמד ונאסר עבדאללה צבחה דראעמה, ניסה לערוך שוד בכמה הזדמנויות. לצורך כך, נהגו השלושה להחנות כלי רכב בשולי הכביש ולביים בו תקלה. כך, קיוו להסב את תשומת ליבם של נהגי משאיות או כלי רכב חקלאיים, במטרה לגרום להם לעצור. כשהיו עוצרים הנהגים, נהגו השלושה לאיים עליהם באמצעות אקדח לנסוע לאזור מבודד - שם שדדו אותם.

לפי כתב האישום, כך עשו השלושה ביום הרצח: שני השוטרים עצרו את הניידת על מנת לסייע לכלי הרכב בצד הדרך, ואז ירה בהם אחד מחברי הקבוצה. כמה חודשים לפני הרצח, נעצר דראעמה בחשד לניסיון גניבה של מלגזה בהתנחלות ארגמן, אך לא נשפט.

חקירת הרצח נקלעה לאורך השנים למבוי סתום, מאחר שכוחות גדולים שהגיעו למקום הרסו את הראיות בזירה. בין היתר, לא הצליחה המשטרה לקבוע איזה כלי רכב שימש את היורים, או מה גרם לשוטרים להאט את מסלול נסיעתם. בשנות החקירה עלה החשד כי ברצח היה מעורב טרוריסט יהודי. בין היתר, בדקה המשטרה את מעורבותו של המחבל היהודי ג׳ק טייטל. גורם המעורה בפרטי החקירה סיפר כי נבדק חשד שהמניע לרצח היה פלילי, מפני שאחד הנרצחים נחשב לשוטר קפדן במיוחד.

התביעה הצבאית הגישה נגד דראעמה כתב אישום המייחס לו עבירות רצח, ניסיון שוד, סחר בנשק, החזקת נשק וייצור ללא היתר. שני החשודים הנוספים ברצח טרם נעצרו. ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי "יפעלו בנחישות במטרה לעצור, לחקור ולמצות את הדין עם רוצחים, גם בחלוף השנים לאחר ביצוע המעשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ