עמוס הראל
עמוס הראל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה השבוע לשר הביטחון אביגדור ליברמן, והנחה אותו להקפיא את עבודת הוועדה המייעצת שמינה השר בעקבות פרשת הצוללות והספינות, לבדיקת ניגודי עניינים במערכת הביטחון. מנדלבליט כתב לליברמן שהוא חושש כי עבודת הוועדה עלולה להפריע להתקדמות חקירת המשטרה בפרשה, שהואצה לאחר חתימת עסקת עד המדינה עם המתווך מיקי גנור.

ליברמן השיב ליועץ במכתב משלו, שבו ביקש להמשיך בכל זאת בעבודת הוועדה. השר הציע לגבש קריטריונים בהתייעצות עם משרד המשפטים, שיוודאו כי הוועדה לא תעסוק בסוגיות הקשורות בעסקאות חיל הים. מנדלבליט טרם מסר את תשובתו.

ליברמן הודיע לפני שבועיים על הקמת הוועדה, בראשותה של השופטת בדימוס הילה גרסטל. השר הטיל על הוועדה לייעץ לו אילו כללים ועקרונות לקבוע לפעילותם של פורשי צה"ל ומערכת הביטחון מול מערכת הביטחון באשר לעסקאות רכש, התקשרויות, מכרזים ביטחוניים ומחקר ופיתוח. לצד יו"ר הוועדה גרסטל, לשעבר נשיאת בית המשפט המחוזי במחוז מרכז ונציבת הביקורת על הפרקליטות, חברים בה גם סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף (מיל') משה קפלינסקי, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר תת־אלוף (מיל') פנחס בוכריס ונציב שירות המדינה לשעבר שמואל הולנדר.

על הוועדה הוטל לבחון את התנהלות משרד הביטחון וצה"ל מול פורשי המערכת וגמלאי צה"ל בכל הקשור להיבטים מסחריים ועסקיים, וכן את המשך קשריהם של הגמלאים והפורשים בשוק האזרחי עם מערכת הביטחון, עובדיה ויועציה. ליברמן ביקש מגרסטל להגיש את מסקנותיה בתוך ארבעה חודשים.

עם מינוי הוועדה אמר ליברמן כי "פורשי צה"ל ומערכת הביטחון הם אנשים ערכיים, מסורים ומחויבים, שהקדישו את חייהם הבוגרים להגנה על ביטחון המדינה. לכן, נוכח האירועים האחרונים וסימני השאלה הציבוריים שעולים, חשוב לבדוק את דרכי העבודה וההתנהלות, ואם יש צורך, לקבוע כללים ברורים. חברי הוועדה מנוסים מאוד ומכירים את הסוגיות הרלוונטיות - ציבוריות, ביטחוניות ומשפטיות - ואני מבקש להודות להם על נכונותם להתגייס ולסייע".

בינתיים, גם צה"ל מעכב את תחילת עבודתן של ועדות בדיקה פנימיות שהמטה הכללי עמד להקים, על רקע פרשת הצוללות והספינות. עיכוב ההחלטה בצה"ל אינו קשור בפניית היועץ מנדלבליט, אלא ברצון להימנע מכפילות עם עבודת הוועדה שמינה ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"