דו"חות בארה"ב קובעים: מרבית הממצאים הפורנזיים בזירות פשע אינם אמינים

טביעות נעליים וסימנים על כדורים, דגימות דנ"א ממספר תורמים וגם זיהוי על פי סימני נשיכה - כולם הוכרזו כלא אמינים בשני דו"חות שפורסמו באחרונה בארה"ב. אפילו טביעות אצבע התגלו כבעייתיות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

שני דו"חות ביקורתיים במיוחד שפורסמו באחרונה בארה"ב מטילים ספק באמינות שיטות הבדיקה הפורנזיות בחקירות משטרה. מחברי הדו"חות מצאו כי למעט ממצאי דנ"א, שיטות רבות אינן אמינות מספיק ותוקפן המדעי איננו מספק. עורכי דין מטעם ההגנה במערכת המשפט בארה"ב מפקפקים באופן תדיר באמינות של ממצאים פורנזיים מסוימים, ובזמן האחרון הדיון על אודותיהם נעשה אינטנסיבי אף יותר לנוכח שורת זיכויים של אסירים שהורשעו על בסיס ממצאים פורנזיים בלתי אמינים.

גם ועדה מטעם הנשיא התכנסה במטרה להכריע אילו ממצאים פורנזיים ושיטות למציאתם תקפים מדעית ואילו לא. עם זאת, באפריל הודיע שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס שמשרדו יבטל את הוועדה הלאומית למדעים פורנזיים, גוף עצמאי שמורכב ממדענים, חוקרים, שופטים ותובעים שניסו לקדם את שיטות הזיהוי הפורנזיות.

אלו הם הממצאים והשיטות הפורנזיות אשר בשימוש כיום, ודעתם של מומחים עליהם:

זיהוי על פי סימני נשיכה: כולל זיהוי סימני נשיכה על גוף הקורבן או חפץ, והשוואתם לתבניות שיניים שנלקחו מחשוד. רק מחקרים אמפיריים בודדים נעשו על הנושא, ולא ברור עד כמה אמינה יכולת הזיהוי של אמצעי זה. ממחקרים בודדים אלו נראה כי אחוז התשובות חיוביות-שגויות (false positive) גדול במיוחד, באופן הגורם לממצאים "להיות לא תקפים מדעית".

חוק וסדר - מדור מיוחד

טביעות אצבעות: שני מחקרים אחרונים מצאו כי חקר טביעות האצבעות הוא בסך הכל שיטה אמינה למדי, אך בשניהם נמצא אחוז גבוה של תוצאות חיובי-שגוי. באחד המחקרים, היתה תוצאה חיובית-שגויה אחת ביחס לכל 18 תוצאות חיוביות-חיוביות. בדו"ח המסכם נכתב כי מחקרים נוספים נדרשים על מנת לוודא את אמינות השיטה.

זיהוי כלי הנשק על פי הסימונים על התחמושת: בשיטה זו, נבחנים הקליעים והסימונים שנשארים עליהם בזמן הירי, בניסיון להבין מאיזה כלי נשק ספציפי נורו. הוועדה הנשיאותית, שפרסמה דו"ח אודות שיטה פורנזית זו, קבעה כי נערך רק מחקר אחד שבו נבדקה שיטה זו באופן ראוי. עוד נקבע כי יש צורך בבחינה מעמיקה יותר של השיטה.

טביעות נעליים: חוקרים בוחנים את טביעות הנעליים שהושארו בזירת הפשע ומשווים אותן לטביעות נעליים שנלקחו מחשודים, על בסיס סימנים מזהים ייחודיים. "מסקנות שהוסקו על בסיס שיטה זו אינן נתמכות בהוכחות מדעיות ודיוקן אינו ברור, ולכן הן אינן תקפות מבחינה מדעית", נכתב בדו"ח הוועדה הנשיאותית.

זיהוי על פי שיערות: בשיטה זו בוחנים המומחים סימנים מזהים מיקרוסקופים על השיער שהושאר בזירת הפשע ומשווים אותם לשיער מהחשוד. כיום, ה-FBI מודה כי שיטה זו איננה חד-משמעית ומשתמש בה רק לצד בחינת הדנ"א. דו"ח של משרד המשפטים האמריקאי צוטט כקובע שהממצאים שנבחנים בשיטה זו אינם אמינים ואינם תקפים מדעית.

דגימות דנ"א מעורבבות (מכמה תורמים באותה זירה): ניתוח דנ"א ממספר מקורות כפי שנלקח מזירת פשע, דוגמת נתזי דם ממספר בני אדם. הוועדה הנשיאותית קבעה כי שיטה זו איננה אמינה דיו כעת, אך ציינה שתוכנות מחשב מבוססות אלגוריתם שמסוגלות להפריד תערובת דגימות דנ"א עשויות לסייע בזיהוי מהימן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"