היועמ"ש: שרה נתניהו תואשם במרמה בנסיבות מחמירות בהיקף 359 אלף שקלים

נתניהו וסמנכ"ל משרד רה"מ המושעה עזרא סיידוף יואשמו בכפוף לשימוע כי פעלו ליצירת מצג שווא שאין מבשלת במעון והזמינו אליו ארוחות ושפים ■ סיידוף צפוי לעמוד לדין גם בגין העסקתם במרמה של חשמלאי ומלצרים בבית רה"מ ■ נתניהו: נשאר בסוף רק הסיפור ההזוי והשקרי של החמגשיות, שיתנדף בשימוע

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרה נתניהו, ביוני 2017 בכנסת במפגש לכתוב ניצולי שואה
שרה נתניהו, ביוני 2017 בכנסת במפגש לכתוב ניצולי שואהצילום: אוליבייה פיטוסי /
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שישי) על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מרמה והפרת אימונים. נתניהו תואשם בקבלת דבר במרמה בהיקף 359 אלף שקלים - על חלקה בהזמנת ארוחות ממסעדות ושפים למעון ראש הממשלה, תוך יצירת מצג שווא כי אין מבשלת במעון.

גם עזרא סיידוף, הסמנכ"ל המושעה במשרד ראש הממשלה, צפוי לעמוד לדין בכפוף לשימוע בפרשה הזאת. הוא צפוי להיות מואשם במרמה בהיקף של 393 אלף שקל. מקור הפער בין הסכומים אינו ברור.

היועמ"ש הודיע כי ייסגרו התיקים נגד נתניהו בפרשת העסקת החשמלאי אבי פחימה בשבתות ובחגים במעון בקיסריה, בפרשת העסקת המלצרים במעון בירושלים בחשבוניות מנופחות, וכן בפרשת הטיפול הסיעודי של אביה.

בנוגע לפרשות החשמלאי והמלצרים נכתב בהודעת משרד המשפטים כי לא הוכח ברמה הנדרשת במשפט הפלילי כי נתניהו היתה מודעת כי ההעסקה נעשתה שלא כדין. היועמ"ש גם קבע כי לא הוכח ברמה הנדרשת כי נתניהו היתה מודעת לתשלום הנוסף ששולם מקופת המדינה לשתי עובדות ניקיון במעון, שטיפלו באביה. הוא ציין עוד בהודעה כי התחשב ב"נסיבות המיוחדות". לפי מנדלבליט, מחומר החקירה "עלה כי עובדות הניקיון טיפלו באביה של גב' נתניהו ימים בודדים כל אחת, לפני כשש שנים, בשעה שהיה האב זקוק לטיפול סיעודי בחודשים האחרונים לפני פטירתו", וכן כי מדובר בסכומים נמוכים. סיידוף, לעומת זאת, צפוי לעמוד לדין גם בפרשת העסקת החשמלאי והמלצרים - כך הודיעה לו היום פרקליטות מחוז ירושלים.

בהודעת משרד המשפטים הוזכרו גם פרשות אחרות שבגינן הוחלט שלא לפתוח בחקירה נגד רעיית ראש הממשלה, בין השאר פרשת רהיטי הגן.

לפי הודעת משרד המשפטים, בין 2010 ל-2013, פעלה נתניהו יחד עם סיידוף "ליצירת מצג שווא שלפיו במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים לא מועסקת מבשלת, למרות שבפועל לאורך כל התקופה הועסקו במעון מבשלות". זאת כדי לעקוף נוהל האוסר על הזמנת ארוחות ממסעדות ושפים שיבשלו במעון. כך, לפי הודעת משרד המשפטים, השיגו נתניהו וסיידוף מימון מהמשרד להזמנת ארוחות מוכנות ושפים שיבשלו במעון וכן להעסקת מבשלות נוספות.

בתגובה להחלטת היועמ"ש, כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו בדף הפייסבוק שלו כי "ההוצאות על מזון וארוחות מוזמנות בחמגשיות התנפחו באורח פלא בתקופתו של עד המדינה מני נפתלי כאב הבית, וצנחו באורח פלא כשעזב". נתניהו המשיך לתקוף את נפתלי, המוביל היום את המחאה נגדו, ותהה: "למה ההוצאות זינקו דווקא בשנים האלה? מי אכל או לקח את הכמות העצומה הזו של חמגשיות וארוחות, שהספיקה לקבוצת כדורגל? בוודאי לא משפחת נתניהו. שתבינו, על זה מתבסס כל הסיפור נגד רעיית ראש הממשלה". נתניהו הוסיף: "סיפרו לנו על רהיטי הגן, החשמלאי, הבקבוקים, המלצרים, המטפלת - נשאר בסוף רק הסיפור ההזוי והשקרי של החמגשיות שאת רובן המכריע הזמין מני נפתלי. גם זה יתנדף בשימוע".

עזרא סיידוף, בשנת 2015 בבית הדין האזורי לעבודהצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובה דומה, המפנה אצבע מאשימה לנפתלי, פרסם נתניהו גם אתמול, לאחר שפורסם כי מנדלבליט צפוי להודיע היום על העמדת רעייתו לדין. נפתלי עבד בבית ראש הממשלה בשנים 2012-2011. אולם לפי הודעת מנדלבליט, החשד הוא כי החל מספטמבר 2010 ועד מארס 2013 פעלו יחד נתניהו וסיידוף להזמנת שפים וארוחות במרמה.

דניאל חקלאי, עורך דינו של מני נפתלי, מסר בתגובה כי "אין מקום לשמוח לאידה של גברת נתניהו. הגשת כתב אישום היא דבר עצוב. אנחנו מכבדים את טענתה לחפותה, אך מטבע הדברים אנחנו נעמוד בקשיחות מול כל ניסיון כוזב לגלגל את האישומים החמורים לפתחו של מני נפתלי, שהינו אדם ישר, אמיץ ואמין שהעז לחשוף חלק מהפרשה החמורה הזו".

ניפוח חשבוניות לשפים

מהחקירה עלה גם חשד לכך שב-15 מקרים לפחות, כאשר הוזמנו שפים למעון ראש הממשלה לבשל ארוחה עבור אורחים פרטיים של גב' נתניהו ובני משפחתה, זויפו החשבוניות עבור אותן ארוחות, באופן שהעלות הכוללת של הארוחה חולקה למספר מנות כוזב וגבוה יותר ממספר המנות שסופקו בפועל. זאת כדי לעקוף את הוראות הנוהל בכל הנוגע לסכום המקסימלי שבו ניתן להזמין מזון מבושל לכל סועד באירוח פרטי במעון הרשמי (כאשר לא מועסקת במעון הרשמי מבשלת), ולשלם לשפים שבישלו במעון ראש הממשלה סכום גבוה יותר עבור כל מנה.

לפי כתב החשדות, סיידוף הנחה את השפים, את אבות הבית ואת מזכירותיה של שרה נתניהו, לזייף את החשבוניות על הארוחות. עם קבלת כל אחת מהחשבוניות המזויפות, הוסיף סיידוף את חתימתו המאשרת את האמור בחשבונית ובמכתב הנלווה, והעביר את החשבונית לחשבות. באשר לנתניהו צוין כי אין ביסוס לכך שהיתה מודעת למצג השווא בנוגע לארוחות שבישלו השפים עבור אורחים פרטיים, או לזיוף החשבוניות בנוגע לארוחות אלה.

העסקת מלצרים במרמה

מהחקירה עלה כי סיידוף ומזכירותיה של נתניהו שיקרו בנוגע להעסקת מלצרים במעון ראש הממשלה בסופי השבוע והציגו מצג כי מדובר בעובדי ניקיון או תגבור, וכן שיקרו לגבי מספר השעות שעבדו המלצרים בפועל. הדבר נבע מהדרישה של אותם מלצרים שאותם ביקשה נתניהו להעסיק לקבל שכר גבוה יותר מזה שהתחייבה לשלם החברה שדרכם הם הועסקו.

על פי כתב החשדות, סיידוף הנחה את המלצרים עצמם, את אבות הבית ואת מזכירותיה של נתניהו, להגדיל בדיווחי השעות הנמסרים לחברה את כמות שעות העבודה שלהם, בכדי שיקבלו עבור עבודתם את השכר המוגדל, "וכל זאת ביודעו שאין הדבר כן ובכוונה להונות". המלצרים, אבות הבית והמזכירות פעלו בהתאם להנחייתו של סיידוף והגישו דוחות מזויפים לתשלום.

כתוצאה ממעשים אלה, משרד ראש הממשלה שילם יותר ממה שמותר היה לשלם. בגין פרשה זו צפוי סיידוף לעמוד לדין בגין מרמה בהיקף של 29 אלף שקל. בפרשה זו, ציין היועץ בהודעתו, לא הוכח כי נתניהו היתה מודעת לכך שהעסקת המלצרים נעשתה שלא כדין או כי היא היתה מודעת למצגי השווא שנועדו לאפשר את העסקת המלצרים. על כן הוחלט לסגור את התיק נגדה בהיעדר ראיות מספיקות.

עשרת אלפים שקל לחשמלאי

בפרשת העסקתו של החשמלאי אבי פחימה במעון הפרטי בקיסריה, בניגוד להוראות, תוך פירוט כוזב של תאריכים ועבודות, יעמוד לדין סיידוף לבדו. גם בפרשה זו צוין כי לא הוכח כי נתניהו היתה מודעת לכך שההתקשרות עם פחימה היתה שלא כדין. לפי החשד, גם בפרשה זו הונה סיידוף את משרד ראש הממשלה והביא להעסקת החשמלאי ולתשלום של חשבונות שהצטברו לסך של יותר מעשרת אלפים שקלים.

במאי בשנה שעברה המליצה המשטרה להעמיד את נתניהו לדין בשל קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, והשתת הוצאות פרטיות של מעון ראש הממשלה בקיסריה על חשבון הקופה הציבורית. שרה נתניהו כופרת בחשדות נגדה. לפני כחודש התייחס ראש הממשלה לפרשת המעונות בכנס של פעילי ליכוד, ותיאר את החקירה כעיסוק בזוטות. "עוסקים בדברים ברומו של עולם", אמר בלעג. "הנוהל להחלפת מנורה, חמגשיות, כוס התה שביקשה להביא לאביה הצדיק על ערש דווי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ