בג"ץ אישר לנתח את גופת התינוק שטבע באשדוד; עשרות חרדים הפגינו בירושלים

ביהמ"ש דחה את ערעור המשפחה, שהתנגדה לנתיחה מטעמי דת. עשרות חרדים חסמו רחובות בשכונת מאה שערים ובבית שמש. דיון בהארכת מעצרם של הורי התינוק ייערך ביום ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חרדים מפגינים בירושלים נגד נתיחת גופת התינוק שמת באשדוד
הפגנות החרדים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בג"ץ אישר היום (רביעי) לנתח את גופתו של התינוק שטבע למוות בג'קוזי במלון "מי עמי" באשדוד, חרף התנגדות המשפחה מטעמים דתיים. בהחלטתו דחה בג"ץ את ערעור המשפחה על החלטת בית משפט השלום באשקלון, ובכך אפשר למשטרה להוציא לפועל את הנתיחה לפי התחייבותה - בנתיחה מקומית ובנוכחות רופא מטעם המשפחה.

הכרעת בית המשפט עוררה את הפגנות החרדים בירושלים, שהחלו לפני יומיים בעקבות דרישת המשטרה לנתח את גופתו של התינוק. עשרות קיצונים חרדים נענו לקריאת ראשי "העדה החרדית" ויצאו להפגין בכמה מוקדים באזור שכונת מאה שערים בירושלים. כמה עשרות מפגינים בצומת הרחובות יחזקאל ושמואל הנביא ובצומת הרחובות בר אילן וצפניה, חסמו את הכבישים ומנעו מעבר של כלי רכב ואוטובוסים. ברחוב שבטי ישראל מפגינים נוספים הבעירו פחי אשפה. גם בבית שמש התאספו כמה עשרות קיצונים כדי להפגין נגד ההחלטה.

הפגנות בכיכר השבת בירושלים, היום

אתמול הפגינו כ-200 חרדים בכמה מוקדים בבירה, שבהם הוצבו כוחות משטרה גדולים מלווים בפרשים, והתפתחו עימותים בינם לבין המפגינים. המפגינים התעמתו גם עם נהגים שהגיעו לצומת, וכן עם עוברים ושבים. בתיעוד מהמקום ניתן לראות נהג אוטובוס יוצא מרכבו וצועק לעבר המפגינים כשהוא אוחז בנשק אוטומטי.

הוריו של התינוק, בן חודש, נעצרו לאחר התקרית ומעצרם הוארך עד ליום ראשון. גורם שהיה מעורב בטיפול בתינוק סיפר כי הוריו אמרו שאיבד את ההכרה לאחר שבלע מים בזמן שקילחו אותו. בג"ץ קבע כי נוכח החומר שהתקבל בנושא, אין לשלול בשלב זה סיבת מוות אחרת מזו שעלתה בגרסת ההורים, ואין מדובר רק בשאלות שעניינן אופי הטביעה.

השופטים הדגישו כי הם נותנים את דעתם לטענות עורכי הדין המייצגים את ההורים באשר לשמירה על כבוד המת, אלא שבמקרה זה, לשיטתם, אין מנוס, אלא להורות על נתיחה. "חשוב להטעים, כפי שהבהרנו לבאי-כוח העותרים גם במהלך הדיון: אין מדובר בניתוח שתכליתו היא – כפי שנטען על-ידם – 'שלילת טענות הגנה אפשריות' אלא ניתוח שתכליתו היא זו הקבועה בדין: קביעת סיבת המוות", נכתב בפסק הדין.

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את ההורים אמר כי "יש להצטער על החלטת בית המשפט העליון שפגע לא רק במשפחה וברגשות הציבור, אלא קודם כל בגופת תינוק בן חודש. ניתן היה, לדעתי, להסתפק בבדיקות אחרות ובחומר החקירה שקיים בתיק. אני סבור שידם של אנשי המכון לרפואה משפטית קלה, והם עורכים ניתוחים למתים אף במקום שאין צורך בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ