הארץ

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, מתחה היום (ראשון) ביקורת על המהלך שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו לצמצום כוחו של בג"ץ. "משאנו מבקשים להתהדר, ובצדק, כלפי עם ועולם בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, עלינו לזכור כי אחת הערובות ההכרחיות לכך היא שמירה על מערכת בתי משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה המקיימת ביקורת שיפוטית המגנה על עקרונות היסוד החוקתיים של השיטה", אמרה חיות.

בנאום שנשאה לרגל יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל באוניברסיטת תל אביב, התייחסה חיות לתפקידה של מערכת המשפט בפתרון סוגיות שהגיעו לפתחה לאורך השנים. בדבריה, הדגישה כי "מורכבות הסוגיות המונחות לפתחו של בית המשפט והרצון לנהוג בהן ברגישות, אינם יכולים לבטל את החובה המוטלת עלינו לעשות את מלאכתנו כשופטים במדינה יהודית ודמוקרטית". זאת, לדבריה, תוך שמירה על ערכי היסוד העומדים בבסיס שיטת הממשל הדמוקרטית שלנו והגנה על זכויות האדם וביצור שלטון החוק.

חיות ציינה כי לעתים הכרעת השופטים "אינה תואמת את העמדה או את הציפיה של גורמים שונים באוכלוסייה והיא צפויה לעורר ביקורת על בית המשפט, ולעתים, למרבה הצער, גם מתקפה אישית עלינו כשופטים".

הבוקר הודיע נתניהו בפורום ראשי הקואליציה כי הוא מסרב למתווה הפשרה שהציע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעניין חוק עוקף בג"ץ, ואמר כי הוא נחוש להעביר חוק שבאופן מעשי ימנע מבית המשפט לבטל חוקים. בשעות הבוקר אמרו כמה שרים בליכוד כי המפלגה נכונה ללכת לבחירות אם יו"ר כולנו משה כחלון לא יאפשר חקיקה מרחיבה לצמצום כוחו של בג"ץ. זאת, בעוד כחלון מתבצר בהתנגדותו לחוק גורף מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ