שלוש שנים אחרי שהואשם בתקיפת פלסטיני, משפטו של ברוך מרזל תקוע

שבעה דיונים התקיימו מאז שמרזל הואשם כי נכנס לחצרו של עיסא עמרו בחברון ותקף אותו. הוא הגיע רק לשניים מהם, וצווי המעצר שהטיל עליו השופט מעולם לא נאכפו

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברוך מרזל, ארכיון
ברוך מרזל, ארכיוןצילום: ליאור מזרחי
יותם ברגר
יותם ברגר

שלוש שנים חלפו מאז שהפרקליטות הגישה כתב אישום נגד פעיל הימין ברוך מרזל בגין תקיפת פלסטיני. מרזל, שנאשם כי נכנס לחצר של תושב חברון והכה אותו, נקרא מאז לשבעה דיונים בעניינו, בניסיון להתחיל את המשפט - אך התייצב רק לשניים מהם והדיון נדחה בכל פעם מסיבות שונות. חרף צווי המעצר שהטיל עליו בית המשפט בגין אי התייצבות, המשטרה מעולם לא אכפה אותם וההליך המשפטי בעניינו תקוע כבר שלוש שנים.

כתב האישום, המייחס למרזל הסגת גבול פלילית ותקיפה הגורמת חבלה של ממש, נוגע לתקרית שהתרחשה בחברון בפברואר 2013. לפי האישום, מרזל נכנס בדרכו לתפילה לחצרו של הפלסטיני עיסא עמרו בחברון, הכה אותו בפניו ובעט ברגלו. מרזל נכנס לחצר מסיבה שאינה ידועה, נכתב באישום, ונצמד לגופו של עמרו בזמן שהוא ואורחים שהיו במקום ביקשו ממנו שייצא. "בתגובה, הכה הנאשם את עמרו במכת אגרוף בפניו", נכתב. "בהמשך, בעוד חייל עומד כחיץ בין הנאשם לעמרו והאחרים, בעט הנאשם ברגלו".

תיעוד התקרית:

כתב האישום הוגש שנתיים לאחר האירוע, בפברואר 2015, ומרבית הפרוטוקולים של שבעת הדיונים מאז מכילים שורה אחת בלבד. מרזל הגיע לשניים מהם, ולאחרים בחר לא להגיע ונקנס או שהגיע עורך דין בשמו וביקש לדחות את הדיון. בשני המקרים המשטרה לא מילאה את צו השופט, שהורה לעצור את מרזל.

לפי פרוטוקול בית המשפט, מרזל התייצב להליך ראשוני ביולי 2015, ובו נמסר לו על תחילת המשפט באוקטובר. לתחילת המשפט מרזל לא הגיע, והשופט שמואל הרבסט קבע דיון נוסף כחצי שנה לאחר מכן, והורה לעצור את מרזל אלא אם ישלם קנס של 300 שקלים.

פרוטוקול הדיון במארס 2016:

ואולם, המשטרה לא אכפה את הצו של השופט ומרזל לא נעצר. גם לדיון הבא, במארס 2016, מרזל לא הגיע. עורך הדין המשטרתי לירון טוביה ביקש להאריך את צו ההבאה, בית המשפט נעתר, והדיון הבא נקבע ליולי 2016. מרזל הפקיד 300 שקלים כדי לא להיעצר ולא הגיע גם לדיון ביולי. "הנאשם ידע על מועד הדיון אך בחר שלא להתייצב", נכתב בפרוטוקול הדיון, והשופט הרברסט קבע שוב שמרזל ייעצר אלא אם ישלם 1,300 שקלים.

כפי שקרה לפני כן, במשטרה לא אכפו את הצו ומרזל לא נעצר. הוא לא הגיע לדיון שנערך בנובמבר 2016, שבו נכח, שוב, עורך הדין המשטרתי בלבד. עו"ד טוביה ביקש מהשופט להאריך את הצו פעם נוספת ובית המשפט נעתר.

פרוטוקול מארס 2016

פרוטוקול הדיון בנובמבר 2016:

במאי 2017 הגיע מרזל לבית המשפט ואמר שהוא "״מתחייב להגיע לדיונים", בתנאי שיתקיימו אחרי השעה 11:00. בדיון זה ביקש שימונה לו עורך דין של הסנגוריה הציבורית, וכך לא התקבלה שום החלטה מהותית בעניינו גם בדיון זה. ביולי 2017 הגיע לבית המשפט עורך דינו של מרזל, אריאל קרא, וביקש דחייה של המשפט לצורך קבלת חומרי החקירה. הדיון שוב נדחה, בפעם החמישית.

בנובמבר 2017 החליף מרזל עורך דין, ופרקליטו החדש איציק בם הסביר שמרזל לא הגיע לדיון כי הוא חולה. השופט דחה שוב את הדיון והזהיר את בם שמרזל מחוייב להתייצב לדיון הבא.

ממשטרת ישראל נמסר: "עם סיום החקירה הוגש נגד הנאשם כתב אישום בגין הסגת גבול ותקיפה הגורמת חבלה. מאז ועד היום מתחמק הנאשם, תחילה בהיעדרו ולאחר מכן באמצעות בקשות דחיות על ידי בא כוחו מהדיונים בבית המשפט, מה שגורם להתמשכות ההליך השיפוטי. לאור העובדה כי לא התייצב לדיונים הראשונים שנקבעו בעניינו, הוצא נגדו צו הבאה וחולטו הערבויות שהפקיד, זאת עד שהנאשם התייצב לפני כשנה בבית המשפט. מאז ועד היום ההליך המשפטי עדיין מתנהל בבית המשפט והתמשכותו נובעת מבקשותיו של בא כוחו של הנאשם מול בית המשפט".

פרוטוקול הדיון בנובמבר 2016

עורכת הדין מיכל פסובסקי, המייצגת את עמרו מטעם יש דין, אמרה: "הזילות הבלתי נתפסת של הנאשם כלפי מנגנוני אכיפת החוק הישראליים אינה עניין חדש, אך חמורה מכך היא ההתעלמות של בית המשפט ותביעות מחוז ש"י לבוז המופגן של הנאשם. אם היה מדובר בנאשם פלסטיני הוא היה נעצר בו ברגע עד תום ההליכים".

עורך הדין יצחק בם, המייצג את מרזל, אמר: "התיק התחיל מפרובוקציה של אדון עמרו וחבריו, אשר מכיוונם יודו אבנים לעבר מר מרזל. המשטרה הבינה שמדובר בפרובוקציה של עיסא עמרו וסגרה את התיק, אך פתחה אותו מחדש בלחץ של ארגוני הקרן החדשה. אנחנו, כמובן, נחושים להוציא את האמת לאור ולמצות את הדין עם הפרובוקטור עיסא עמרו. לצורך כך, אנחנו עושים שימוש בכל הכלים שהחוק מעמיד לרשותנו. מטבע הדברים, זה לוקח זמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ