ארדן: מתנגד לפתיחת חולות מחדש בלי אישור חוק עוקף בג"ץ

השר לביטחון פנים אמר כי ללא פסקת התגברות, "פתיחת המתקן רק תקים מחדש מלון למסתננים". בשב"ס לא קיבלו כל הנחיה בנושא חרף הודעת נתניהו על פתיחה מחודשת של המתקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדן, בחודש שעבר
ארדן, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע הערב (שלישי) כי אין טעם לפתוח את מתקן חולות בלי לחוקק את פסקת ההתגברות. "פתיחת המתקן, שיכול להכיל רק 3,000 מתוך 40,000, מבלי להחזיר את סעיפי החוק שבוטלו, רק תקים מחדש מלון למסתננים שעולה לאזרחי המדינה מאות מיליונים בשנה ולא גורם לאף מסתנן לעזוב את שטח המדינה", כתב ארדן בטוויטר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מוקדם יותר היום כי המדינה נערכת לפתוח מחדש את מתקני המעצר למבקשי המקלט - באופן מיידי. נתניהו הוסיף כי יפעל לקדם את פסקת ההתגברות על בג"ץ לשם פתיחת המתקנים. תגובתו מגיעה בעקבות תשובת המדינה לבג"ץ מוקדם יותר, ובה הכריזה כי מתווה הגירוש קרס, ואין אפשרות לגרש מבקשי מקלט בכפייה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בעקבות סירובן של המדינות השלישיות לקבל את המסתננים בתנאים שישראל דרשה, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי סיכמו להיערך מיד לפתיחה מחדש של מתקני המעצר למסתננים, לקדם את פסקת ההתגברות כדי לאפשר את הפעלתם, ולקדם אמצעים נוספים לפתרון הבעיה".

למרות הודעת ראש הממשלה ושר הפנים, בפועל במשרד לביטחון פנים או בשב"ס לא קיבלו הנחיה המורה להם לפתוח מחדש את מתקן חולות, שנסגר על פי החלטת הממשלה במארס האחרון. כיום מוחזק המתקן תחת אבטחה של שב"ס ולא הועבר לגורם אחר בשל האפשרות כי מתווה הגירוש לא ייצא לפועל ויהיה צורך בפתיחתו מחדש.

מבקשי מקלט עוזבים את סהרונים, החודשצילום: אילן אסייג

בנוסף, עדיין לא ידוע למה התכוון ראש הממשלה באמירתו כי יפתחו מחדש את "מתקני המעצר" שכן בפועל חולות מוגדר כמתקן שהיה, בזמן שמתקן סהרונים עדיין מוגדר כפתוח. כיום שוהים בו 51 מבקשי מקלט והוא יכול להכיל בשיאו עד אלף בני אדם. מתקן חולות יכול להכיל במצבו הנוכחי כ-1,500 איש.

בשיחות סגורות במשרד לביטחון הפנים הביעו לא אחת גורמים משב"ס ספקנות באשר לאפקטיביות של השארת מבקשי המקלט במתקן חולות. גורמים במשרד לביטחון פנים אמרו כי בפועל הוא אינו נותן פתרון לסוגיית המסתננים, לאור כך שהוא יכול להכיל מספר נמוך של אנשים לעומת אלפי מבקשי המקלט השוהים בישראל. כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה קבע כי חולות אינו מתאים לשמש כבית מעצר אלא לכל היותר מתקן שהייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ